Nowe obostrzenia w Europie. Co wolno, a czego nie w różnych krajach od 1 lutego 2021? [LISTA]
Nie tylko Polska zdecydowała się na ogłoszenie zmian w obostrzeniach dotyczących pandemii covid-19. Od początku nowego miesiąca sporo zmieni się w wielu różnych krajach Europy. Najdłuższa godzina policyjna będzie obowiązywać we Francji, ale z domu już teraz nie można wychodzić także na Węgrzech, w Holandii i na Łotwie (w weekendy). Jakie restrykcje będą wprowadzone w innych państwach?
- W których krajach obowiązuje godzina policyjna w Europie?
- Jakie restrykcje wprowadzono od 1 lutego 2021 w takich państwach jak: Niemcy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania, Węgry, Litwa, Łotwa, Ukraina, Francja, Dania, Portugalia i Holandia?
- Na co należy przygotować się podczas podróży w czasie pandemii do różnych europejskich krajów?
Nowe obostrzenia w Europie od 1 lutego 2021 (LISTA ZMIAN)
- NIEMCY — do 14 lutego przedłużono obowiązujące wcześniej obostrzenia i naukę zdalną dla uczniów. Oprócz tego, że nadal będzie zamknięta większość sklepów, które nie oferują podstawowego asortymentu (a także bary, restauracje, placówki kulturalne i zakłady usługowe), to spore zmiany będą dotyczyły osób, które korzystają z komunikacji publicznej oraz robią zakupy spożywcze. Ze względu na pojawienie się nowych mutacji koronawirusa wprowadzono obowiązek zastąpienia maseczek materiałowych (mało skutecznych) tymi, które zapewniają lepszą ochronę przed SARS-CoV-2. Maski medyczne/chirurgiczne lub z filtrami typu FFP-2 lub N/95 będą musieli także nosić podróżujący liniami lotniczymi Lufthansa.
Czytaj także: Niemcy stawiają na maseczki FFP-2. Zakaz maseczek materiałowych w samolotach i na lotniskach
- SŁOWACJA — z domu będą mogły wychodzić tylko osoby ze specjalnym zaświadczeniem, a jeśli ktoś będzie chciał pójść do pracy, urzędu, na pocztę, do banku itp. lub uprawiać aktywność fizyczną na dworze, to będzie musiał przedstawić negatywny wynik na obecność koronawirusa. Bez takiej konieczności będą tylko osoby poruszające się w odległości 1 km od miejsca zamieszkania (dotyczy to także właścicieli zwierząt domowych wyprowadzanych na spacer, ale nie muszą się do tego stosować dzieci do 10. roku życia i seniorzy powyżej 65 lat). Uczniowie nadal będą korzystać z nauki online.
Czytaj także: "Nawet idąc do lasu trzeba mieć wynik testu". Słowacja szokuje rygorem, Polacy opisują jak to działa
- HOLANDIA — godzina policyjna obowiązuje na terenie całego kraju od godz. 21 do 4.30 (po raz pierwszy od II wojny światowej). Z domu można wychodzić tylko do pracy lub na spacer z psem. Nauka odbywa się zdalnie, a w mieszkaniach można gościć maksymalnie dwie osoby. Zamknięte pozostają restauracje, lokale usługowe, kina, siłownie itp. Władze zalecają ograniczenie podróży zagranicznych.
Czytaj także: Podróże w czasie pandemii. W których krajach nie obowiązuje kwarantanna dla Polaków? (LISTA)
- PORTUGALIA — ze statystyk wynika, że tempo rozprzestrzeniania się covid-19 najszybsze jest właśnie w tym kraju, dlatego władze zakazały m.in. odprawiania mszy i wszelkich nabożeństw w kościołach (oprócz pogrzebów) i przejście na system zdalnej pracy oraz nauki w szkołach.
- DANIA — aż do końca lutego będą obowiązywały wszystkie wcześniejsze obostrzenia, a w domach będzie można się spotykać z maksymalnie pięcioma osobami. Czynne są tylko sklepy spożywcze i apteki, a nauka i praca odbywa się zdalnie.
- UKRAINA — w przeciwieństwie do krajów z zachodniej części Europy na Ukrainie od 1 lutego ograniczono obostrzenia dotyczące pandemii covid-19, a część uczniów będzie mogła powrócić do szkół. Choć będą mogły działać restauracje, kina, siłownie, centra handlowe czy muzea, to będą w nich obowiązywać limity osób, które mogą wejść oraz reżim sanitarny.
- FRANCJA — godzina policyjna trwa tu najdłużej w Europie od godz. 18 do 6 rano. Z domu można wychodzić tylko do pracy lub do lekarza (poza wyjątkowymi sytuacjami). Na zewnątrz można przebywać tylko jeśli mamy specjalne zaświadczenie. Pozostają zamknięte sklepy, restauracje, kina, siłownie i wyciągi narciarskie. Rozważana jest także możliwość wprowadzenia całkowitego lockdownu.
- ŁOTWA — godzina policyjna obowiązuje tylko w weekendy pomiędzy godz. 22 a 5 rano. Zabronione są spotkania towarzyskie i zgromadzenia publiczne powyżej 25 osób. Restauracje mogą działać tylko na wynos. Zamknięte są kina, restauracje, siłownie i muzea. Szkoły działają zdalnie, ale otwarte są za to przedszkola.
- LITWA — kwarantanna narodowa trwa tam do końca lutego, a w domach można gościć tylko jedną dodatkową osobę (z dziećmi). Na zewnątrz można wychodzić tylko do pracy, lekarza czy na spacer. Szkoły nauczają uczniów zdalnie, a restauracje działają na wynos.
- WĘGRY — godzina policyjna od godz. 20 do 5 rano ma potrwać do początku marca. Działają przedszkola i szkoły podstawowe, a w szkołach średnich i na uczelniach nauka odbywa się zdalnie. Nie działają siłownie, baseny i obiekty sportowe, kina, teatry itp. Restauracje oferują klientom jedzenie na wynos.
- WIELKA BRYTANIA — osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z określonych miejsc świata poddawane są 10-dniowej kwarantannie w hotelach (dla niektórych wstęp do kraju jest całkowicie wzbroniony). Zabronione są spotkania prywatne. Nauka odbywa się zdalnie, a choć większość lokali i sklepów jest zamknięta, to wymyślono tzw. bańki wsparcia, z których korzystać mogą samotni lub takie osoby wymagające opieki. Szkoły mają zacząć działać nie wcześniej niż przed 8 marca.
- IRLANDIA — do 5 marca ma obowiązywać kwarantanna na terenie Irlandii, a z domów można wychodzić tylko do pracy lub do sklepów spożywczych. Przemieszczać się można jedynie na odległość do 5 km, a podróżni przybywający do kraju muszą wykazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Bez tego trzeba będzie odbyć 2-tygodniową kwarantannę w hotelu wyznaczonym przez lokalne władze.
Na godzinę policyjną poza Europą trzeba przygotować się także w innych krajach, m.in. w Tunezji.
Dowiedz się więcej:
- Kolacja jak z "Pana Tadeusza", wóz Chucka Norrisa i rakieta Igi Świątek — co warto kupić na WOŚP?
- Mistrz włoskiego kina nakręcił wzruszający spot promujący szczepienia. "Subtelny i piękny"
- Paszporty "Polityki": Co warto wiedzieć o tegorocznych laureatach, czyli... "niezbędnik inteligenta"