Ebola znowu atakuje Afrykę. Władze Kongo starają się zatrzymać wirusa
Kongo może mieć do czynienia z wybuchem kolejnej epidemii Eboli. Jak poinformował minister zdrowia, w niedzielę zmarła zakażona wirusem kobieta. Chora miała kontakt z wieloma osobami. Władze pracują nad zatrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa.
Co wiemy o zakażonej wirusem Eboli?
Zakażona kobieta została zdiagnozowana z symptomami choroby 1 lutego 2021 roku, a zmarła 3 lutego w szpitalu w Butembo. Jej mąż przeszedł zakażenie wirusem podczas poprzedniego wybuchu epidemii.Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) udało się już namierzyć ponad 70 osób, które miały kontakt z zakażoną. Miejsca, które odwiedziła chora zostały zdezynfekowane.
Jak donosi CNN, możemy mieć do czynienia z kolejnym wybuchem epidemii Eboli. Władze Kongo po raz ostatni zmagały się z wirusem trzy miesiące temu. Teraz obawiają się 12. wybuchu epidemii.Może zainteresować Cię także: Zaskakujące badania z USA. III fala covid-19 może być oparta na brytyjskiej odmianie koronawirusa
Doświadczenia walki z koronawirusem lepiej przygotowały Kongo na kolejne wybuchy epidemii. Społeczeństwo bardziej przestrzega wprowadzonych reżimów sanitarnych. Pomimo że śmiertelność wirusa jest o wiele wyższa, to w przeciwieństwie do Covid-19, nie jest on bezobjawowy. Łatwiej więc kontrolować jego rozprzestrzenianie się. Istnieje również szczepionka.
Skąd się wziął wirus?
Po raz pierwszy wybuch epidemii Eboli miał miejsce w 1976 roku w Demokratycznej Republice Konga. Został odkryty nad rzeką Ebola i stąd też jego nazwa. Do tej pory choroba zabiła ponad 11 tys. ludzi.Ebola występowała głównie w Afryce: w Kongo, Sudanie, Ugandzie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pojedyncze przypadki zostały również odnotowane w USA, Europie i na Filipinach.
Ostatnie wybuchy epidemii miały miejsce w ubiegłym roku. W czerwcu 2020 roku Kongo ogłosiło koniec 10. wybuchu epidemii. W listopadzie 2020 roku wirus zaatakował po raz 11.
Objawy i przebieg zakażenia
Tak jak w przypadku większości wirusów, do zakażenia może dojść poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego. W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa należy stosować wzmożone zasady higieny osobistej, m.in. często myć ręce.Choroba objawia się podwyższoną temperaturą, zawrotami i bólami głowy, biegunką i gorączką krwotoczną. Jej śmiertelność to ok. 80 proc., a czas trwania choroby to ok. 2 tygodnie.
Szczepionka przeciwko Eboli
VSV-EBOV to opracowana w 2016 roku szczepionka, która gwarantuje 70 do 100 proc. skuteczności przeciwko wirusowi. Szczepionka została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków w grudniu 2020 roku.Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/117029,wirus-ebola-sieje-spustoszenie-czy-wiemy-co-to-za-choroba
źródło: CNN