Żurek czy barszcz biały? Tak zrobisz zakwas na żurek [PRZEPIS]
Barszcz biały i żurek to bardzo podobne zupy, różnice są jednak subtelne. Najważniejszym składnikiem jest jednak zakwas na żurek, który nadaje daniu wyjątkowy smak. Jak przygotować pyszny barszcz wielkanocny?
- Żurek i barszcz biały to bardzo podobne zupy
- Najważniejszym składnikiem żurku jest zakwas
- Przepis na żurek zmienił się na przestrzeni lat
Czym różni się żurek od barszczu białego?
Obie zupy są do siebie bardzo podobne, a ich nazewnictwo zależy najczęściej od regionu, w którym jest przygotowywany. Barszcz biały najczęściej zabiela się śmietaną, stąd jego nazwa. Żurek najczęściej podaje się bez tego składnika lub zabiela mlekiem, co sprawia, że jest nieco lżejszy.
Żurek zazwyczaj gotuje się na wędzonce (np. z boczku) i białej kiełbasie. Barszcz biały bazuje natomiast na bulionie mięsno-warzywnym, używa się w tym celu zarówno białej kiełbasy, jak i włoszczyzny. W obu zupach można jednak spotkać suszone grzyby. Do barszczu białego najczęściej dodaje się ziemniaki, żurek podaje się zawsze z jajkiem.
Zakwas na żurek
Szukając przepisu na wielkanocną zupę można trafić też na żur staropolski. To danie ma wyraźny i kwaśny smak, który nadaje mu zakwas żytni. Nie zabiela się go ani mlekiem, ani śmietaną. Żur był bazą do obecnie znanej wersji wielkanocnej zupy. Jak w takim razie przygotować zakwas na żurek?
Aby wykonać go samodzielnie w domu, potrzebujemy:
- 0,5 litra przegotowanej wody,
- 300 g mąki żytniej (typ 2000),
- 5 liści laurowych,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- 4-5 ząbków czosnku.
Skąd pochodzi żur?
Nazwa żur pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co oznacza kwaśny. Zupa ta największą popularnością cieszyła się na Śląsku, dlatego kojarzona jest głównie z tym regionem. Z czasem zyskała popularność na terenie całej Polski, a wraz z nią doczekała się wielu modyfikacji.
Przepis na żurek wielkanocny
Żurek wielkanocny wymaga przygotowania wspomnianego zakwasu. Można jednak równie dobrze kupić gotowy produkt w sklepie spożywczym. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać ten, który będzie miał naturalny skład.
Do przygotowania żurku potrzebny będzie również:
- bulion warzywno-mięsny,
- biała kiełbasa,
- wędzonka,
- kilka jajek na twardo,
- śmietana lub mleko do zbielenia,
- suszone grzyby,
- sól, pieprz, chrzan i majeranek.
Jak zrobić żurek? Należy wlać do garnka bulion oraz zakwas na żurek, a następnie dodać wszystkie składniki poza śmietaną i gotowanymi jajkami na twardo. Te dodajemy bezpośrednio przed podaniem. Zupę musimy gotować przez około 2 godziny, a po jej wystygnięciu możemy zabielić ją mlekiem lub śmietaną.
Sprawdź też doskonały przepis na żurek Magdy Gessler.Znana restauratorka zdradziła przepis na żurek, który idealnie sprawdzi się podczas śniadania wielkanocnego.
Żur wielkanocny – skąd pochodzi ta tradycja?
Żur był niegdyś postną zupą podawaną podczas Wielkiego Postu. Gotowało się go na wodzie, przyprawach i zakwasie, ale bez dodatku mięsa. Zupa ta była kwaśna i bardzo prosta, dlatego z czasem zaczęto odchodzić od tradycji i podawać ją w inny sposób. Poszerzona receptura czyniła z niej przepyszną zupę, którą zaczęto celebrować zakończenie okresu postu podczas śniadania wielkanocnego.
Czytaj także: Naturalne barwienie jajek na Wielkanoc. Oto najlepsze sposoby [DIY]