Co czyta Monika Olejnik? Dziennikarka pokazała własną biblioteczkę i zdradziła, co poleca [LISTA]
Oprócz zadawania wnikliwych pytań politykom Monika Olejnik ma wiele pasji, którymi dzieli się z fanami. Regularnie biega i zachęca do aktywności fizycznej, odwiedza galerie sztuki i... namiętnie czyta książki, które już ledwo się mieszczą na półkach w jej warszawskim mieszkaniu. Co warto przeczytać zdaniem jednej z najpopularniejszych dziennikarek w Polsce? Gwiazda TVN24 zdradziła, jakie tytuły wywarły na niej ostatnio największe wrażenie.
- Jakie książki poleca fanom Monika Olejnik? Dziennikarka zdradziła, co czyta.
- W ramach cyklu "Książki Moniki" na Instagramie można śledzić, co warto przeczytać według subiektywnej oceny Olejnik.
- Lista książek, które zdaniem Moniki Olejnik są warte uwagi.
Regały z książkami należącymi do Moniki Olejnik spokojnie mogłyby zapełnić niejedną księgarnię. 64-letnia dziennikarka może pochwalić się sporym księgozbiorem.
W przeciwieństwie do wielu znanych postaci, które regularnie dzielą się w sieci tak "istotnymi" informacjami, jak na przykład to, co mają w torebce, redaktor Olejnik woli promować rzeczy (czytaj: książki, obrazy, albumy, filmy i dzieła sztuki), które są dla niej naprawdę wartościowe.
W ramach cyklu #książkiMoniki na Instagramie gwiazda mediów regularnie poleca to, co aktualnie czyta i wskazuje pozycje, które jej zdaniem są warte uwagi.
Co warto przeczytać zdaniem Moniki Olejnik?
- REBECCA SOLNIT: "Matka wszystkich pytań" — propozycja (nie tylko) dla feministek. Amerykańska eseistka i historyczka twierdzi, że według jej ustaleń "być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle, a przynajmniej tak jest w patriarchacie”. Pisarka upomina się o prawo kobiet do samostanowienia, wolność wyboru i dostęp do pełni praw reprodukcyjnych, więc z pewnością będzie idealną propozycją dla Polek biorących udział w masowych Strajkach Kobiet na terenie całego kraju — charakterystyczny symbol błyskawicy na okładce zdaje się nie być całkiem przypadkowy...
- SALLY ROONEY: "Rozmowy z przyjaciółmi" — debiutancka powieść autorki bestsellerowej książki "Normalni ludzie", na podstawie której powstał popularny serial HBO. Niespełna 30-letnia pisarka jest wschodzącą gwiazdą światowej literatury, a nad jej talentem rozpływa się sama Zadie Smith czy... Sarah Jessica Parker.
- MAŁGORZATA CZYŃSKA: "Łempicka. Tryumf życia" — według Olejnik to "cudowna biografia malarki". Niewiele osób wie, że kolekcjonerką dzieł Tamary Łempickiej, jednej z najbardziej znanych artystek polskiego pochodzenia, jest Madonna, która nie ukrywa, że ma w swoich zbiorach niemal wszystkie obrazy mistrzyni stylu art déco, uznawanej za prawdziwą femme fatale.
- BILL GATES: "Jak ocalić świat" — jeden z najbogatszych ludzi świata ostrzega nas przed kryzysem klimatycznym i pokazuje innym, w jaki sposób można temu przeciwdziałać.
- WALTER TREVIS: "Gambit królowej" — według Olejnik ta "fantastyczna książka o małej dziewczynce, która odkryła w sobie miłość do szachów" to doskonały wybór do poczytania na weekend. Powinni po nią sięgnąć zwłaszcza wielbiciele bijącego rekordy popularności serialu na Netflixie, w którym jedną z ról zagrał polski aktor Marcin Dorociński.
- WOODY ALLEN: "A propos niczego" — zaskakująca autobiografia reżysera, który nie stroni od ironii i błyskotliwego poczucia humoru, a przy okazji opowiadania o kinie, przemyca sporo wątków dotyczących muzyki jazzowej.
- MAREK BIEŃCZYK: "Wszystkie Kroniki Wina" — laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 z pasją i sporym dystansem opowiada o degustowaniu wina, tajnikach jego produkcji oraz o tym, że picie tego szlachetnego trunku może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia pełnych emocji dysput na temat tego, co w życiu jest najcenniejsze.
- DOV ALFON: "Długa noc w Paryżu" — książka byłego oficera wywiadu izraelskiego to emocjonujący kryminał, który zajął pierwszą pozycję na liście bestsellerów magazynu Times. Ta lektura z pewnością nie pozwoli nam zasnąć. Sensacyjny przebieg zdarzeń zapewni nam mocny dreszczyk emocji, po którym nie będzie nam łatwo zmrużyć oczy do snu...
- MICHAŁ HELLER: "Uchwycić przemijanie" — kosmolog, filozof i teolog przekonuje w niej, że "jednym z najbardziej osobistych doświadczeń człowieka jest doświadczenie zanurzenia w strumień czasu". Ksiądz Heller z naukową precyzją przedstawia w niej, czym dla ludzi był czas na przestrzeni dziejów i porównuje dawne podejście do tej idei ze współczesną wiedzą matematyków, fizyków i kosmologów.
- FIODOR DOSTOJEWSKI: "Zbrodnia i kara" oraz "Biesy" — w biblioteczce Moniki Olejnik nie brakuje też dzieł klasyków. Według dziennikarki zawsze warto sięgnąć po najsłynniejsze książki mistrzów, którzy na stałe weszli do kanonu najpopularniejszych pisarzy świata.
- MAREK KOTERSKI: "7 uczuć" — płyta z nagraniami piosenek reżysera takich dzieł jak "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Dzień Świra", "Nic Śmiesznego" czy "7 uczuć", zdaniem Olejnik jest warta posłuchania w ramach przerwy od czytania książek.
Czytaj także: Paszporty "Polityki": Co warto wiedzieć o tegorocznych laureatach, czyli... "niezbędnik inteligenta"
Książki Tokarczuk zamiast... torebki — Monika Olejnik wyznacza nowe trendy
Monika Olejnik nie ukrywa, że jest wielbicielką twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk i sięga po niemal każdą nową publikację jej autorstwa.Czytaj także: David Duchovny został... pisarzem. Popularny aktor stworzył "epicki western" o mormonach
Czytaj także:
- Marzena Rogalska ma prowadzić serię wykładów na płatnej platformie w sieci. Wstęp? 300 zł
- Serialowa Monica z "Przyjaciół" popisała się grą na pianinie. Hit Courteney Cox podbija sieć [VIDEO]
- Daniel Obajtek i... John Cleese? Najciekawsze fakty z życiorysu popularnego polityka [LISTA]