Podcasty o kobietach i dla kobiet. 6 tytułów, które pokochasz, chociaż jeszcze o tym nie wiesz

Ola Gersz
Na początek ważna uwaga: podcasty nie mają płci, a interesować może nas wszystko – nieważne czy jesteśmy kobietą, mężczyzną czy osobą niebinarną. Jednak są takie słuchowiska, które warto polecić szczególnie kobietom. Dlaczego? Bo poruszają tematy wyjątkowo nam bliskie oraz oferują spojrzenie na świat z kobiecej perspektywy. Oto 7 polskich podcastów od kobiet dla kobiet, których naprawdę warto posłuchać.
Są takie podcasty, których naprawdę warto słuchać Fot. Pexels / corttonbro

1. Słuchowisko. Pogadajmy o życiu

"Jestem pół ponuraczką, pół błaznem. Pół samotniczką, pół duszą towarzystwa. Pół optymistką, pół wizjonerką najgorszych scenariuszy. Pół pedantką, pół bałaganiarą. Trochę zakompleksioną i trochę pewną siebie. Po latach dołów, pechów i nieszczęść wszelakich znalazłam odpowiednią perspektywę do patrzenia na świat, żeby był fajniejszy. W dodatku postanowiłam się nią podzielić" – pisze o sobie Justyna Mazur, autorka podcastu "Słuchowisko. Pogadajmy o życiu" (oraz podcastu kryminalnego "Piąte: nie zabijaj").


Tytuł trafia w samo sedno: Mazur mówi swoim kojącym, ciepłym głosem właśnie o życiu. Szczęściu i nieszczęściu, radościach i trudnościach, emocjach i uczuciach. Opowiada o osobistych doświadczeniach: relacji z ciałem, miłości, dobrostanie, ale również małych okruchach dnia codziennego: smogu, tęsknocie za bliskimi w czasie koronawirusa czy spacerach. Do słuchania i pokochania.

2. Koleżanki Porozmawiajmy

W podcaście "Koleżanki porozmawiajmy" Martyna Kraus zastanawia się nad tym, co robić, żeby lepiej nam się żyło. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wraz z innymi kobietami, specjalistkami w różnych dziedzinach, takimi jak Basia Pietruszczak, czyli "Pani miesiączka" i Kamila Raczyńska-Chomyn, instruktorka treningu mięśni dna miednicy.



Ciałopozytywność, dobrostan, zdrowie psychiczne i fizyczne to główne tematy podcastu, w którym poruszane są takie konkretne zagadnienia, jak ciało w mediach społecznościowych, równowaga hormonalna czy błędne koło odchudzania. Nie zabraknie także walki ze stresem, gospodarowania czasem oraz... czarownic i biblijnych kobiet.

3. Dziewczyna i polityka

"To NIE będzie podcast o aborcji, in vitro i antykoncepcji. Nie będzie też komentowania bieżących afer politycznych" – tak pisze Daria Trapszo, autorka nowego, ale wartego uwagi podcastu "Dziewczyna i polityka". Skąd pomysł? Autorka ma dość tego, że nadal znacznie mniej kobiet niż mężczyzn interesuje się polityką – chce to zmienić.

O czym mówi w swoim podcaście? "Będzie o obszarach, które dotyczą nas wszystkich – mieszkalnictwie, pracy, służbie zdrowia, polityce zagranicznej, itp. Kobiecym okiem, z kobiecej perspektywy. (...) Chcę wspólnie z wami co tydzień omawiać jeden ważny obszar, pokazywać najlepsze przykłady zza granicy i zastanawiać się, co możemy i powinniśmy zmienić u nas" – zapowiada Daria Trapszo. Wtorek, godzina ósma, warto!

4. Tu Okuniewska / Ja i moje przyjaciółki idiotki

Joanny Okuniewskiej raczej nie trzeba przedstawiać fanom internetowych słuchowisk, ale jej dwóch hitowych serii nie mogło zabraknąć na liście podcastów dla kobiet. W "Tu Okuniewska" prowadząca mówi o życiu. Może brzmi oklepanie, ale Okuniewska robi to w tak znakomity sposób – zabawny, ironiczny i z "mięsem" – że od jej krótkich odcinków trudno się oderwać.

"Ja i moje przyjaciółki idiotki"

to z kolei bestsellerowy podcast o związkach, który niedawno doczekał się nawet wersji książkowej. Relacje damsko-męskie prezentowane są tutaj z kobiecej perspektywy, a autentyczności i pikanterii dodaje fakt, że Okuniewska bazuje każdy odcinek na osobistych historiach: swoich przyjaciółek, słuchaczek, a nawet swoich własnych. Będzie masa szczerości, dużo śmiechu i trochę łez.

5. Pasztet Podcast

Katarzyna Barczyk-Matkowska

to feministyczna blogerka i autorka podcastu "Pasztet Podcast", który określa jako "feministyczny głos w twoim domu". "Oto Ciocia Pasztet raz solo, a raz w duecie zastanawia się nad feminizmem, macierzyństwem, siostrzeństwem oraz nad tym, jak współcześnie być kobietą i nie strzelić sobie w łeb. W międzyczasie poleca książki oraz seriale" – poleca swój program @ladypasztet.



"Pasztet Podcast" to zarówno rozważania samej Barczyk-Matkowskiej, jak i jej rozmowy na intrygujące tematy z jeszcze bardziej intrygującymi bohaterkami: polityczkami, pisarkami, aktywistkami, a nawet kierowczynią rajdową. Tematy? Feminizm, polityka, aborcja, macierzyństwo, siwizna. Nic tylko słuchać.

6. Karolina Sobańska

"Blogerka, youtuberka i prowadząca autorskiego podcastu o zdrowiu, ekologii i świadomym życiu" – pisze o sobie na swoim blogu Karolina Sobańska. "Większość czasu spędza w podróży, celebruje codzienne przyjemności. W wolnych chwilach gotuje, ćwiczy jogę, czyta i tańczy" – dodaje. Podkreśla, że wszystkie tematy, które porusza w swoim podcaście to jej pasja.

I to słychać – zarówno w jej solowych odcinkach, jak i rozmowach z pasjonującymi goścmi. W swoim podcaście Karolina Sobańska porusza multum tematów bliskich naszej codzienności: zdrowe odżywianie, opieka nad roślinami, przebranżowienie, aktywność fizyczna, seks, ziołolecznictwo, hygge. Nie zabraknie nawet astrologii. Wszystko to w holistycznym duchu, któremu Sobańska jest wierna.
Czytaj także: To nie są kolejne "złote rady". Te sposoby na radzenie sobie ze stresem naprawdę pomagają