Już niebawem wypełnimy nimi lodówki. Sprawdź, jak poprawnie przechowywać jajka [PORADNIK]

Bartosz Świderski
Przechowywanie jajek jest bardzo proste, co więcej, ich termin ważności jest stosunkowo długi. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad, a jajka na długo zachowają świeżość. Reguły warto zapamiętać, bo wielkimi krokami zbliża się okres wielkanocny, a wraz z nim prawdziwy jajeczny zawrót głowy.
Przechowywanie jajek, by długo zachowały świeżość, jest bardzo proste. Fot. 123rf.com / marctran
Jajka, jak każdy inny produkt, mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie da się jednak ukryć, że stanowią one źródło wielu składników odżywczych i są niezbędnym dodatkiem do większości dań polskiej kuchni. Wiosną jaja grają szczególną rolę, bo królują na naszych wielkanocnych stołach. Jak zadbać o odpowiednie przechowywanie tego produktu, aby na długo zachował swoją świeżość? Oto kilka trików, które warto poznać.

Gdzie przechowywać jajka?


Mało kto wie, że przechowywanie jajek w temperaturze pokojowej przyśpiesza proces psucia. Szacuje się nawet, że dzień w ciepłej kuchni równa się 4 dniom w lodówce!


Najczęściej jajka przechowuje się więc w lodówce. Jest jednak pewne "ale" – drzwi lodówki nie są najlepszym miejscem na ich przechowywanie, ze względu na częste zmiany temperatury w tym obszarze. O czym więc warto pamiętać?


Ile czasu można przechowywać jajka?


W lodówce jajka można przechowywać przez okres jednego miesiąca. Dodajmy, że jajka można również zamrozić, jednak należy zrobić to w odpowiedni sposób. Żółtka i białka mrozi się oddzielnie. Najlepiej przygotować do tego celu dwa szczelnie zamykane pojemniki. W każdym z nich możemy umieścić po trzy, cztery żółtka i białka. Tak przygotowane można przechowywać maksymalnie 6 miesięcy.

Rozmrażanie jajek najlepiej przeprowadzać podobnie jak mięsa, czyli w lodówce, by uniknąć dużej różnicy temperatury. Po rozmrożeniu jaja należy oczywiście jak najszybciej spożyć i absolutnie nie wolno ich ponownie zamrażać.
Czytaj także: Pomysł na deser wielkanocny. Tradycyjna pascha – przepis na zimno i na gorąco


A ile czasu możemy przechowywać rozbite jajko bez skorupki? Można to bezpiecznie zrobić przez maksymalnie jeden dzień, koniecznie w zamkniętym pojemniku. Przydaje się to chociażby przy przygotowywaniu wielkanocnych serników, kiedy nie zawsze na raz wykorzystujemy białko i żółtko.

Pamiętajmy, że niewłaściwe przechowywanie jajek lub ich niewłaściwa obróbka może skończyć się zarażeniem groźną dla naszego zdrowia bakterią salmonelli.