Ulubienica street food festiwali. Jak zrobić genialną, wietnamską zupę PHO?
Dlaczego Polacy kochają zupę PHO? To proste! Nie znam nikogo, kto nie przepadałby za tradycyjnym, domowym rosołem pełnym mocy, a PHO to nic innego jak aromatyczny, wietnamski rosół. Dobrą wietnamską knajpę czy foodtrucka rozpoznasz po tym, jakie mają PHO. Ja podpowiem Ci, jak zrobić własne w domu! Jest naprawdę wyśmienite.
Kuchnia azjatycka nie istnieje bez tej potrawy. Domowa wersja legendarnej, wietnamskiej zupy nie będzie skomplikowana w przygotowaniu. Zanim jednak pojedziesz na zakupy i rozpoczniesz pichcenie, pamiętaj, żeby wyposażyć się w duży garnek i odrobinę cierpliwości. Receptura nie jest trudna, ale każdy dobry bulion potrzebuje czasu, aby wydobyć z siebie głębie smaku.
Jak zrobić zupę PHO? Przepis na wietnamski rosół, czyli idealna zupa PHO BO•Fot. unsplash.com
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:SKŁADNIKI:
Bulion: - 5 litrów wody
- 1 kilogram kości wołowych
- 1 kilogram szpondru z kością
- 5 grzybków suszonych shitake
- 1 kostka bulionowa warzywna
- 200 gramów świeżego imbiru
- 400 g szalotek
- 1 główka czosnku
- 4 dymki
- 100 ml sosu rybnego
- 50 g soli
- 50 g cukru brązowego
- 3 laski cynamonu
- 5 goździków
- 3 gwiazdki anyżu
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
Dodatki:
- makaron ryżowy PHO
- cienkie plastry wołowiny lub kurczaka gotowanego albo z WOKa
- zielona dymka posiekana
- świeża kolendra
- chili posiekane
- 3 cytryny lub limonki
- czosnek marynowany
- opcjonalnie sezam, świeża mięta, pachnotka, kiełki fasoli mung
- opcjonalnie sos sriracha albo sambal
1. Grzyby shitake zalej wrzątkiem i zostaw na kilka godzin lub na noc do napęcznienia. Nastaw 5 litrów wrzątku, a następnie wrzuć kości i szponder. Gotuj ok. 15 minut, po czym wylej zagotowaną wodę, umyj garnek i opłucz dokładnie wodą kości i mięso. Ponownie nastaw 5 litrów wody, ale tym razem gotuj wywar już na samych kościach, bez szpondru. Dodaj kostkę bulionową, sos rybny, sól, cukier i napęczniałe grzyby.
2. Zostaw bulion, żeby delikatnie się gotował, a w tym czasie obierz szalotki i imbir, a czosnek podziel na ząbki, nie obierając go. Wrzuć to wszystko na suchą patelnię i podprażaj przez około 10 minut na małym ogniu az się lekko zarumieni, a następnie dodaj do gotującego się wywaru. Po godzinie na tej samej suchej patelni podpraż przez kilka minut przyprawy: anyż, cynamon, goździki, nasiona kolendry i kmin. Jak wystarczająco uwolnią swój zapach, wrzuć je do bulionu. Potem dodaj szponder wołowy i białe części dymek. Zostaw na małym ogniu do gotowania pod przykrywką na ok. 4 godziny.
3. Po tym czasie sprawdź ile bulionu wyparowało. W razie potrzeby dolej 500 ml albo litr. Zostaw na kolejną godzinę. W tym czasie możesz zająć się przygotowaniem dodatków. Pokrój w cieniutkie plastry mięso i przed samym podawaniem zupy wrzuć je na gorącego WOKa do podsmażenia przez chwilę albo do sparzenia wrzątkiem do miękkości. W wersji bez mięsa możesz użyć np. tofu. Posiekaj świeże zioła, chilli i cebulkę. Pokrój limonki w ćwiartki. Makaron ryżowy zalej ugotuj na 3 minuty przed nalewaniem.
4. Do podania daj do miski wszystko to co przygotowałeś, zalej wrzącą zupą i posyp solidną porcją kolendry i dymki. Musi być bardzo gorąca, bo wtedy smakuje najlepiej. Wyciśnij sok z limonki i ewentualnie posyp szczyptą sezamu. Najlepiej jeść łyżką, wspomagając się pałeczkami.
Czytaj także:
- Kiszonka, która leczy i odmładza! Jak zrobić oryginalne kimchi w domu?
- Pikantne, kolorowe i przesmaczne. Jak zrobić prawdziwe zielone curry w kwadrans?
- Szukasz pomysłów na smaczny obiad? Oto 5 przepisów na pożywne i rozgrzewające zupy