Szczepienie przeciwko COVID w... miejscu pracy, w aptece lub w szkole? Rząd ma nowe plany
Nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym pozwoli na to, by w aptekach można było się zaszczepić nie tylko na grypę, ale i przeciwko SARS-CoV-2. Według informacji, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", czeka nas jednak dużo więcej zmian, a szczepionkę przeciwko covid-19 wkrótce będzie można otrzymać w punktach, które powstaną w szkołach lub dużych zakładach pracy.
- Czy w aptekach będzie się można szczepić przeciwko grypie i... COVID-19? Szczegóły nowych planów rządu
- Czym są tzw. duże punkty szczepień, które mają powstać m.in. w zakładach pracy?
- Kto będzie szczepić w aptekach? 5,5 tys. farmaceutów zgłosiło się na kursy doszkalające
Jeszcze w tym tygodniu, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, Sejm ma zająć się nowelizacją przepisów, które umożliwią Polakom szczepienie się w aptekach (i nie tylko).
Według informatorów, na których powołuje się "DGP", już ponad tysiąc farmaceutów z całego kraju przeszło już specjalne szkolenia z wykonywania zastrzyków domięśniowych. W sumie na kursy zgłosiło się około 5,5 tys. aptekarzy, którzy wkrótce dołączą do personelu wykonującego szczepienia przeciwko grypie, a także na COVID-19.
Na szczepienie do apteki? Farmaceuci będą szczepić chętnych
To jednak nie koniec zmian, bo rząd rozważa także wprowadzenie tzw. dużych punktów szczepień, które mają powstawać m.in. w szkołach lub na terenie zakładów pracy.Władze mają przenieść część kwestii związanych z organizacją miejsc, w których będą odbywać się szczepienia na samorządy lokalne lub pracodawców zainteresowanych takim rozwiązaniem. Rząd miałby zadbać głównie o dostarczenie samych szczepionek, a resztą mieliby się zająć samorządowcy lub przedsiębiorcy.
Szczepionkę przeciwko covid-19 dostaniemy nawet w szkołach lub zakładach pracy?
Według nowych planów zakłady pracy zatrudniające największą liczbę pracowników na danym terenie mogłyby zawierać stosowne umowy z przychodniami (na wykonanie szczepień przez wykwalifikowany personel), a na wyznaczony termin będą im dostarczane preparaty, którymi będą szczepione zainteresowane osoby.Informację tę potwierdził w rozmowie z dziennikiem Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Jego zdaniem:
Szacuje się, że w Polsce działa około 12 tys. aptek, w których pracuje ponad 27 tys. farmaceutów. Zaangażowanie części z nich w pomoc w masowych szczepieniach przeciwko covid-19 mogłoby przyspieszyć ich tempo, zwłaszcza że na razie mamy około 6 tys. punktów szczepień, a wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 stale szybuje w górę.Jeśli wprowadzimy takie rozwiązania na stałe, dla wielu osób i środowisk medycznych będzie to duża zmiana. Funkcjonują one już jednak na świecie i pozytywnie wpływają na liczbę wykonywanych szczepień, np. przeciwko grypie.
Największym problemem mogą okazać się jednak kwestie techniczne i dołączenie aptek do listy miejsc, w których można rezerwować terminy szczepień.
Dowiedz się więcej:
- Zapisy na szczepienia covid-19: wszystko, co musisz wiedzieć (PORADNIK)
- Szczepionka made in China — co wiemy o preparatach przeciwko covid-19 azjatyckiej produkcji?
- Paszport covidowy przed wakacjami 2021. O co chodzi w "digital green pass"? [WYJAŚNIAMY]