Co oznaczają kody numeryczne na jajkach? Ta wiedza przyda się (nie tylko) na Wielkanoc [WYJAŚNIAMY]
Które jajka pochodzą od "szczęśliwej kury"? Przy popularnych "zerówkach" znajdziemy nie tylko informację o tym, że pochodzą z chowu ekologicznego, ale także oznaczenie kraju ich pochodzenia, kod województwa, a nawet dokładne dane na temat fermy, w której zniosła je kura. Brakuje tylko numeru... grzędy. Resztę można wyczytać z tajemniczego kodu, którego znaczenie dokładnie wyjaśniamy.
- Co znaczą poszczególne cyfry lub litery, którymi znakowane są jajka w Polsce?
- Po czym można poznać, że jajko pochodzi z chowu ekologicznego, z wolnego wybiegu, chowu ściółkowego lub klatkowego?
- Ile waży jedno jajko z oznaczeniem S, M, L i XL?
- Podział jaj według klas i ich znaczenie.
11-cyfrowy kod, który można znaleźć na jajkach, zwykle nie wzbudza większej uwagi klientów. Dużo częściej w wyborze najbardziej atrakcyjnych okazów pomaga ocena ich po wielkości, kształcie lub kolorze skorupek. Jeśli dobrze przyjrzymy się zapisom, którymi są znakowane, będziemy mogli dowiedzieć się o nich dużo więcej. Wystarczy tylko wiedzieć, co się za tym kryje.
Co właściwie oznaczają poszczególne numery, które znajdują się na skorupkach jaj? Oto wyjaśnienie.
Jak odczytywać kody numeryczne na jajkach? [ZNACZENIE]
Co oznaczają numery, którymi znakowane są jajka? Oto wyjaśnienie•Fot. NaTemat.pl
Pierwsza cyfra dotyczy systemu hodowli.
- 0 — oznacza jajko z produkcji ekologicznej /chowu ekologicznego (od "szczęśliwej kury", przebywającej na świeżym powietrzu i karmionej naturalnym pokarmem bez zbędnej chemii i antybiotyków, zwykle ich cena jest najwyższa
- 1 — oznacza jajko z chowu na wolnym wybiegu (od kur, które mogą przebywać na powietrzu i karmione są naturalnym pokarmem, ale nie mają pełnej swobody i zamykane są w kurnikach, a ich pożywienie nie podlega takim restrykcjom, jak w przypadku hodowli ekologicznych)
- 2 — oznacza jajko z chowu ściółkowego (kury, które je znoszą, żyją w zamknięciu i na co dzień przebywają na grzędach na halach ze słomianym podłożem, karmione są paszą, do której mogą być dodawane chemiczne dodatki sprzyjające przyrostowi masy)
- 3 — oznacza jajko z chowu klatkowego (kury nie mają dostępu do świeżego powietrza i światła słonecznego, a nawet słomianej ściółki, obcina się im dzioby i pazury, by w ścisku nie poraniły się ocierając się o siebie, zwykle mają tak mało miejsca, że nie mogą rozprostować skrzydeł i karmione są paszą z chemicznymi dodatkami zwiększającymi ich masę; zwykle cena takich jaj jest najniższa).
Za pierwszą cyfrą na jajkach umieszczane są oznaczenia kraju (YY), które wymagają unijne przepisy (PL — oznacza, że dane jajko pochodzi z Polski).Ile przeciętnie waży jedno jajko?
S — (małe) 53 g; M — (średnie) — do 63 g; L — (duże) do 73 g; XL — (bardzo duże) powyżej 73 g
W dalszej kolejności znajdziemy kody województwa (AA).
- 02 — dolnośląskie
- 04 — kujawsko-pomorskie
- 06 — lubelskie
- 08 — lubuskie
- 10 — łódzkie
- 12 — małopolskie
- 14 — mazowieckie
- 16 — opolskie
- 18 — podkarpackie
- 20 — podlaskie
- 22 — pomorskie
- 24 — śląskie
- 26 — świętokrzyskie
- 28 — warmińsko-mazurskie
- 30 — wielkopolskie
- 32 — zachodniopomorskie
Potem znajdziemy dane dotyczące:
- BB — kodów poszczególnych powiatów (wg danych GUS)
- CC — zakresu działalności danej fermy (zwykle spotkamy się w tym miejscu z liczbą 13 oznaczającą fermy konsumpcyjne powyżej 350 kur niosek)
- DD — odnosi się zaś do konkretnej firmy i numerów producenta z danego powiatu.
- A — dla jaj świeżych, przeznaczonych do handlu detalicznego, z płynnym i klarownym białkiem oraz skorupką, która nie jest popękana.
- A ekstra — nie ma ich w większości sklepów, bo są najświeższe i musiały zostać opakowane co najwyżej w ciągu ostatniego tygodnia.
- B — dla jaj niższego sortu, w których komora powietrzna nie przekracza 9 mm; w przypadku jaj chłodzonych w pomieszczeniach o temp. 5 st. C umieszcza się dodatkowo trójkąt, a na skorupkach tzw. utrwalonych jaj klasy - B romb.
- C — dla jaj niesortowanych z hodowli przemysłowych.
Czytaj także: Jak zrobić majonez bez... jajek? Wystarczy użyć cieciorki! Wegański przepis na Wielkanoc 2021
Dowiedz się więcej:
- Jak wykorzystać skorupki po jajkach? TOP 8 praktycznych trików, które mogą zaskoczyć
- Ile są warte Jajka Faberge?
- Jakie produkty powinny się znaleźć w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym? [LISTA]