Który majonez jest najlepszy? To odwieczna wojna Polaków. Teraz wiemy, który jemy najczęściej

Monika Piorun
— Bez niego nie ma Wielkanocy — twierdzą wielbiciele majonezu. Tuż przed świętami Polacy kupują nawet 30 mln słoików tego aksamitnego sosu na bazie żółtek jaj, oleju, octu i musztardy. Poszczególne marki tego produktu mogą liczyć na swoich "wyznawców", wiernych konkretnym firmom od lat. Który majonez cieszy się największą popularnością naszych rodaków?
Który majonez jest najlepszy? Ranking z okazji Wielkanocy 2021 Fot. Banda majoneza/kwejk.pl


Choć jedna łyżka majonezu (24 g) ma ponad 160 kcal i... 18 g tłuszczu, to i tak nie brakuje osób, którzy nie obawiają się nadmiaru cholesterolu, którego poziom łatwo przekroczyć nie dbając o umiar w spożywaniu tego sosu.


Większość Polaków sięga po niego na co dzień, ale w czasie Świąt Wielkanocnych doceniamy go dużo bardziej niż zwykle, ze względu na to, że stanowi nieodzowny dodatek zarówno do jajek, jak i do wielu świątecznych potraw od sałatki jarzynowej po słodkie wypieki.

Przywiązanie do konkretnych marek majonezów jest na tyle silne, że nosi wręcz znamiona kultu, co widać zwłaszcza wśród Polonii rozsianej po całym świecie. Rodacy za granicą są w stanie spędzić wiele godzin w drodze do polskich sklepów, by przed świętami zaopatrzyć się nie tylko w tradycyjne specjały, ale — przede wszystkim w ulubiony majonez. Pewnie dla wielu osób małe "wojny domowe" o to, który majonez jest najlepszy, mogą wydawać się problemami "pierwszego świata", zwłaszcza w czasie pandemii covid-19, to jednak trudno pominąć fakt, że dla producentów tego dodatku do potraw to nie lada gratka i... czysty zysk liczony w milionach.

Majonez — rynek wart... 650 mln zł

Mogłoby się wydawać, że niepozorny majonez nie ma większego znaczenia dla gospodarki, to jednak rynek tylko tego jednego produktu jest warty tyle, na ile do niedawna szacowano wartość całego rynku żywności ekologicznej w Polsce (choć popularność tego segmentu stale rośnie).

Prezes PSL, Janusz Piechociński, ocenia, że rynek majonezu może być warty około 650 mln zł (podobnie jak rynek kabanosów czy... konsol do gier video). Majonez Kielecki, bez którego nie może się obyć wielu naszych rodaków, obecnie sprzedawany jest aż w 18 krajach świata, nie tylko w Europie i USA, gdzie jest najwięcej Polaków, ale także w Turkmenistanie, Kazachstanie czy w odległej Australii — w sumie na 4 kontynentach. Pilnie strzeżona receptura Majonezu Kieleckiego, który od ponad 60 lat produkuje WSP Społem, doprowadziła do tego, że marka ta nieustannie plasuje się na czołowych miejscach rankingów konsumenckich. Jego głównym konkurentem jest zaś Majonez Dekoracyjny Winiary, po którego statystycznie najczęściej sięgają Polacy.

Kielecki kontra Winiary — czyli majonezowa "wojna domowa"

Pod względem liczby sprzedanych słoików majonezów na czele rankingu plasuje się Majonez Dekoracyjny Winiary, ale stale drepcze mu po "piętach" inny klasyk, czyli Majonez Kielecki (zwany początkowo "Stołowym").

TOP 5 najpopularniejszych majonezów w Polsce



Na dalszych pozycjach notowany jest światowy potentat — Majonez Hellman's, który w 1905 roku zaczął produkować w Nowym Jorku imigrant z Niemiec — Richard Hellman w oparciu o autorską recepturę żony (ozdabiającej słoiki charakterystyczną, niebieską wstążką dostrzegalną do dziś na etykietach).

Oprócz marki Pudliszki i Majonezu Madero produkowanego dla popularnego marketu Biedronka, Polacy często sięgają po regionalne marki, z którymi związani są sentymentem z dzieciństwa.



Coraz chętniej sięgamy też po wegańskie zamienniki majonezu, do produkcji których nie wykorzystuje się jajek. Z roku na rok wzrasta udział w rynku roślinnych alternatyw tego sosu. Wegańskie majonezy mają nieco inny skład niż tradycyjne, ale pod względem wartości odżywczych mogą deklasować konkurencję pod wieloma względami.

Spór Kielecki vs. Winiary to już przeszłość! Czas na starcie tradycji z roślinną nowoczesnością — żartują internauci, którzy zdążyli już przejść na "zieloną stronę mocy"...
Jak wiadomo, z gustami się nie dyskutuje, dlatego odwieczny spór o wyższości jednego majonezu nad drugim pewnie jeszcze długo nie pozostanie rozwiązany. I bardzo dobrze — obyśmy mieli tylko takie "problemy".
Czytaj także: Jak zrobić majonez bez... jajek? Wystarczy użyć cieciorki! Wegański przepis na Wielkanoc 2021