Co wiemy o ojcu księcia Filipa? Książę Andrzej nie dowiedział się, że jego syn będzie mężem królowej

Monika Piorun
Biegle władał 7 językami. Do rodziców mówił po angielsku, do sześciorga rodzeństwa po grecku, zaś jego ojciec i matka — król Grecji Jerzy I oraz rosyjska księżniczka, Olga Konstantinowna Romanowa, wnuczka cara Mikołaja I — rozmawiali ze sobą po niemiecku. Andrzej, książę Grecji i Danii, zmarł w 1944 roku w hotelu Metropol w Monako. Nie wiedział jak skończy się II wojna światowa ani że jego syn zostanie mężem angielskiej królowej.
Po prawej książę Filip, a po lewej jego ojciec, Andrzej, książę Grecji i Danii, który władał biegle 7 językami. Fot. The Royal Family Photos @RoyalFamily; YouTube / Wiki4All


Ojciec księcia Filipa urodził się w 1882 roku w Atenach. Był synem króla Grecji Jerzego I (który z kolei był synem króla Danii Christiana I) oraz wielkiej księżnej Rosji i królowej Grecji Olgi Romanowej, córki Konstantego Nikołajewicza Romanowa, brata cara Aleksandra II, który w 1867 roku za 7,2 mln dolarów sprzedał... Alaskę Stanom Zjednoczonym.


Andrzej, książę Grecji i Danii — bo tak należało tytułować ojca księcia Filipa — pochodził z dynastii Glücksburgów, a właściwie młodszej linii Oldenburgów (Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg), która władała Danią, Grecją, Norwegią i Islandią. Jego rodzice mieli 7 dzieci: 2 córki i 5 synów.

Dziadek księcia Filipa, król Grecji Jerzy I, rządził krajem przez prawie 50 lat. Według historyków w tym czasie przyczynił się do znacznego osłabienia Turcji na Bałkanach i wzmocnienia wpływów Rosji na Morzu Śródziemnym.

Zadbał też o to, by edukacja jego synów była na najwyższym poziomie. Książę Andrzej, ojciec Filipa, uczył się w szkole i kolegium kadetów w Atenach, a dodatkowo pobierał także prywatną naukę w ramach specjalnego programu kształcącego przyszłych oficerów (choć ze względu na to, że był krótkowidzem, odradzano mu karierę w wojsku).

Krótkowzroczny poliglota z militarną pasją

Problemy ze wzrokiem nie szły w parze z jego wyjątkowymi zdolnościami językowymi. Książę Andrzej był poliglotą i znał język grecki, niemiecki, angielski, francuski, rosyjski i duński.

W 1901 roku wstąpił do kawalerii, a rok później poznał swoją przyszłą żonę, księżną Alicję Battenberg. Przyszli rodzice księcia Filipa spotkali się po raz pierwszy w 1902 roku Londynie, podczas koronacji króla Edwarda VII. Książę Andrzej miał wtedy 20 lat, a wybranka jego serca, która szybko odwzajemniła jego uczucie, była 3 lata młodsza od niego.

Czytaj także: Kim była matka księcia Filipa? Alicja Battenberg cierpiała na schizofrenię i została zakonnicą Niemiecka księżniczka Alicja Battenberg była spokrewniona zarówno z królową Wiktorią, jak i dynastią Romanowów. Od dzieciństwa była głucha, ale potrafiła czytać z ruchu warg.

Czytaj także: Język migowy: wszystko, co warto o nim wiedzieć. Co oznaczają popularne gesty?

Ich ślub trwał w sumie dwa dni. Najpierw odbyła się ceremonia cywilna, a w kolejnych dniach dwa nabożeństwa (jedno ewangelickie, a drugie w greckiej kaplicy prawosławnej, w 1903 roku, kiedy książę Andrzej miał 21 lat, a Alicja była 18-latką (plotka głosi, że podczas zaślubin miała dawać zupełnie przeciwne sygnały: zamiast kiwnąć na tak, dała znak na nie i na odwrót). Para doczekała się 5 dzieci: 4 córek i jedynego syna, księcia Filipa.

Rodzeństwo księcia Filipa

Po ślubie rodziców księcia Filipa szybko na świecie pojawiło się ich potomstwo (w następującej kolejności):

Książę Filip został ochrzczony w obrządku grecko-prawosławnym w Kościele św. Jerzego na greckiej wyspie Korfu. To właśnie jemu udało się przeżyć najdłużej z całej rodziny. Wszystkie jego siostry zmarły długo przed nim. W 1909 roku w Grecji doszło do przewrotu, a od 1912 roku trwały wojny bałkańskie, w czasie których książę Andrzej nadzorował szpital polowy, a jego żona Alicja pełniła funkcję sanitariuszki i współpracowała z greckim Czerwonym Krzyżem.

W 1913 roku zamordowano ojca księcia Andrzeja, a władzę w kraju objął brat Konstantyn. W czasie wojny grecko-tureckiej (w latach 1919-1922) książę Andrzej pełnił funkcję generała, ale działania wojenne nie potoczyły się na korzyść Greków, przez co zmuszono go do opuszczenia kraju i skazano na wygnanie.

Całej rodzinie odebrano greckie obywatelstwo. Posługiwali się duńskimi paszportami. Przez pewien czas przebywali w Szwajcarii, a potem we Francji.

Matkę księcia Filipa ze schizofrenii leczył Zygmunt Freud

W 1930 roku matka księcia Filipa przeszła załamanie nerwowe, stwierdzono u niej schizofrenię paranoidalną i zamknięto w jednym ze szwajcarskich zakładów opiekuńczych, gdzie była poddawana eksperymentom przez samego... Zygmunta Freuda, który wbrew jej woli naświetlał jej jajniki, by przyspieszyć menopauzę i wyleczyć ją z wizji i różnych omamów (twierdziła, że kontaktuje się z nią sam Jezus). W kolejnych latach młody książę Filip miał w ogóle nie mieć żadnego kontaktu z matką. Jego starsze siostry zdążyły się ożenić, a jego ojciec Andrzej zamieszkał na Riwierze Francuskiej (razem ze swoją kochanką, hrabiną de la Bigne).

Filipa wysłano najpierw do Paryża, gdzie uczył się w amerykańskiej szkole, a w końcu trafił do Wielkiej Brytanii (a potem na front). Pomiędzy 9. a 15. rokiem życia ze względu na chorobę matki niemal w ogóle nie miał z nią kontaktu. Zajęła się nim dalsza rodzina.

Rodzinna tragedia z wypadkiem lotniczym w tle

Książę Andrzej, Filip i księżna Alicja spotkali się w 1937 roku w Niemczech, w czasie pogrzebu tragicznie zmarłej w wypadku lotniczym Cecylii. To właśnie wtedy miały powstać zdjęcia, w czasie których książę Filip maszeruje w otoczeniu nazistów, choć w rzeczywistości był to tylko kondukt pogrzebowy. Matka księcia Filipa po opuszczeniu zakładu psychiatrycznego (na własną prośbę) ostatecznie wstąpiła do zakonu i do końca życia oddała się służbie Bogu i pomaganiu ludziom (włączyła się w akcję ratowania Żydów w czasie II wojny światowej). W czasie ślubu syna z Elżbietą chciała nawet wystąpić w habicie, ale w końcu jej to odradzono (pojawiła się w kremowej sukni).

Ojciec księcia Filipa zostawił mu w spadku... długi

Książę Andrzej natomiast w czasie II wojny światowej zupełnie stracił kontakt z synem, księciem Filipem, który walczył po stronie Brytyjczyków. Po tym, jak do Francji wkroczyli Niemcy przebywał na terytorium Vichy w "strefie wolnej". Zmarł w 1944 roku w hotelu Metropol w Monte Carlo w Monako. Przyczyną zgonu miała być niewydolność serca i miażdżyca.

Swojemu jedynemu synowi prócz niewielkiej części majątku, sygnetu, ubrań i drobnych przedmiotów, pozostawił mu... długi. Filip musiał pokryć ponad 17 tys. funtów za ekstrawagancki styl życia ojca, który ostatnie lata życia spędził u boku kochanki.

Jego szczątki początkowo pochowano w Nicei, a potem przewieziono do Grecji, gdzie umieszczono je na jednym z królewskich cmentarzy pod Atenami. Nigdy nie dowiedział się, że jego syn zostanie mężem przyszłej królowej Elżbiety II, z którą książę Filip zaręczył się dopiero 3 lata po śmierci ojca.
Czytaj także: Pogrzeb księcia Filipa. Oto lista 30 gości, którzy mogą się pojawić na zaproszenie królowej