Wybucha nowa wojna na Wschodzie? Ten kraj twierdzi, że został napadnięty przez sąsiadów

redakcja naTemat
Co najmniej 13 osób zostało rannych w wyniku starcia i wymiany ognia na granicy między Kirgistanem i Tadżykistanem. Powodem konfliktu miała być próba zamontowania przez stronę tadżycką kamer monitorujących zbiornik wodny. Władze obu państw wciąż przerzucają się odpowiedzialnością.
Co najmniej 13 osób zostało rannych w wyniku starcia i wymiany ognia między żołnierzami z Kirgistanu i Tadżykistanu. Fot. Screenshot / YouTube / РБК
Konflikt na granicy Kirgistanu z Tadżykistanem wybuchł 28 kwietnia na terenie znajdującym się między prowincją Sughd w Tadżykistanie i prowincją Batken w Kirgistanie. Po obu stronach w starciach wzięło udział około 150 okolicznych mieszkańców.

Konflikt Kirgistanu z Tadżykistanem


Z Biszkeku, stolicy Kirgistanu, napłynęły informację że powodem konfliktu była próba zamontowania przez stronę tadżycką kamer monitorujących zbiornik wodny. Mieszkańcy Kirgistanu sprzeciwiali się temu i próbowali ściąć słup, na którym zamontowano kamery, po czym ludzie zaczęli obrzucać się kamieniami. W nocy konflikt zaostrzył się, aż doszło do wymiany ognia. Władze krajów wciąż przerzucają się odpowiedzialnością.
Kirgiski Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego oskarżył bowiem stronę tadżycką o użycie moździerzy, a władze Tadżykistanu oskarżyły żołnierzy z Kirgistanu o strzelanie do tadżyckiej straży granicznej.


Po stronie tadżyckiej rannych miało zostać dziewięć osób, po stronie kirgiskiej – cztery. Agencja prasowa Associated Press poinformowała ponadto, że co najmniej jedna osoba zmarła.

Co było powodem wymiany ognia na granicy między Kirgistanem i Tadżykistanem?

Co jest zarzewiem konfliktu? Duża część granicy tadżycko-kirgiskiej pozostaje nieoznakowana, co podsyca zażarte spory o wodę, ziemię i pastwiska. Walki wybuchły w wyniku sporu o zbiornik wody i stacje pomp położone na rzece Isfara.
Oba narody uważają, że zarówno zbiornik, jak i stacja pomp, znajdują się po ich stronie. Spór ten sięga dziesięcioleci, kiedy to Kirgistan i Tadżykistan były jeszcze częścią Związku Radzieckiego.
Czytaj także: Gwałtowne protesty w Kirgistanie. Manifestanci wdarli się do budynku parlamentu w Biszkeku
źródło: AP, Sputnik