Poznajcie hiszpańską rodzinę królewską: romanse króla, polowanie na słonie i próba naprawy wizerunku

Julia Łowińska
Choć tytuł najsławniejszej rodziny królewskiej należy zdecydowanie do brytyjskich royalsów, to w Europie mamy aż 12 monarchii dziedzicznych. Nie mówi się o nich jednak aż tak często. W naTemat rozpoczynamy cykl, który przybliży władców z Europy i całego świata. Dziś przedstawiamy hiszpańską rodzinę królewską i króla, który nosi aż 50 tytułów!
Członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej – królowa Zofia z synem królem Filipem VI oraz królowa Letycja z teściem królem Juanem Carlosem I. Fot. Casa de S.M. el Rey / Cristina García Rodero
Królowie innych państw nie pojawiają się w mediach tak często jak Windsorowie, którzy stali się już pewnego rodzaju marką. O tym, ile pieniędzy przynoszą Brytyjczykom royalsi, pisaliśmy w naTemat w kwietniu. Hiszpańska rodzina królewska nadal należy jednak do jednej z bardziej rozpoznawalnych w Europie. "Rodzina jak z obrazka" cieszy się dość dużą popularnością, choć nie zawsze tak było. Dynastia ma długowieczną tradycję.

Dynastia i panowanie Burbonów

Zasiadająca od początku samego XVIII w. na hiszpańskim tronie dynastia to Burbonowie stanowiący boczną linię Kapetyngów. O losach tych rodzin większość z nas uczyła się na lekcjach historii. Dawniej Burbonowie panowali we Francji i na terenie dzisiejszych Włoszech. Obecnie przedstawiciele tego rodu sprawują władzę w dwóch krajach europejskich – słonecznej Hiszpanii i malutkim księstwie Luksemburgu.
Czytaj także: Lalka Elżbiety II czy tosty w kształcie corgi? Najdziwniejsze gadżety z brytyjską rodziną królewską
Hiszpańska monarchia miała dużą "przerwę" w panowaniu wywołaną sytuacją polityczną w Europie. Od 1931 r. do 1975 r. kraj pozostawał oficjalnie bez króla. Okres dyktatury generała Franco był dla Hiszpanii czasem, kiedy hiszpańscy monarchowie musieli się wycofać. Jednak dzięki neutralności politycznej Juana Carlosa, to jego wybrał właśnie przywódca na swojego "następcę". Dwa dni po śmierci Franco, Juan Carlos oficjalnie przejął władzę w kraju i opowiedział się za demontażem systemu narzuconego przez dyktatora. W ten sposób Hiszpania weszła w erę demokracji, a monarcha zyskał sobie sympatię społeczeństwa.
Juan Carlos poślubił Zofię Glücksburg, potocznie zwaną Zofią Grecką, która wywodzi się z greckiej dynastii. Królowa większość życia spędziła w Egipcie i Połudnowej Afryce, po wygnaniu greckiej rodziny królewskiej z kraju. Jest bardzo dobrze wyedukowana i studiowała pediatrię, muzykę i archeologię w Atenach.
Król Juan Carlos I z żoną Zofią w 1976 r.Fot. CasaReal.es
Para doczekała się trójki dzieci – infantki Heleny i Krystyny oraz Filipa. Zgodnie z hiszpańską zasadą dziedziczenie tronu, to właśnie syn, mimo że najmłodszy z trójki rodzeństwa, przejął tron po ojcu zgodnie z zasadą dziedziczenie przez męskiego potomka.


Król Juan Carlos I panował od 1975 r. do 2014 r., kiedy to abdykował. Para zatrzymała jednak tytuł królewskie, a na tron wstąpił Filip VI. Obecny król jest jedenastym z tej linii.

Hiszpańska rodzina królewska

Król Filip VI przejął tron po swoim ojcu Juanie Carlosie I w 2014 r. Cieszy się większą popularnością niż jego poprzednik, który przez ostatnie lata był powiązany z wieloma skandalami.

Filip ukończył szkołę średnią w Kanadzie i studiował prawo na Uniwersytecie w Madrycie. W 2004 r. ożenił się z dziennikarką Letycją Ortiz Rocasolano, która była wcześniej zamężna. Para doczekała się dwóch córek – Eleonory oraz Sofii. Jeśli para nie doczeka się syna, to właśnie Eleonora przejmie hiszpański tron.
Król Filip VI z królową Letycją w dniu ślubu.Fot. Casa de S.M. el Rey / Cristina García Rodero

Skandale korupcyjne (i nie tylko) wokół byłego króla Hiszpanii

Hiszpańska rodzina królewska cieszyła się dość dużą popularnością jeszcze do niedawna. Sympatię zaskarbiła sobie szczególnie decyzjami Juana Carlosa, które przyczyniły się do zakończenia systemu narzuconego przez generała Franco i powrotu monarchii. Jednak przez ostatnie lata popularność Burbonów spadła. Przyczyniły się do tego liczne skandale z udziałem Juana Carlosa, które wyszły na jaw.

W 2012 r. popularność byłego władcy zaczęła spadać. Kraj borykał się z kryzysem finansowym, a większości społeczeństwa nie podobał się wystawny tryb życia, który prowadziła rodzina królewska.

Dodatkowo oliwy do ognia dolały zdjęcia ze sportowych polowań, na które udał się król. Świat obiegły zdjęcia Juana Carlosa z zabitymi zwierzętami, m.in. słońmi, które należą do gatunku wysoko zagrożonego wyginięciem. W wyprawie towarzyszyła mu niemiecka arystokratka, którą od dawna podejrzewano o bycie kochanką władcy. Polowanie w Afryce bardzo źle wpłynęło na wizerunek władcy - to jedna z pierwszych rzeczy, które wymieniają Hiszpanki, z którymi rozmawiam.
Zdjęcia z polowania na słonie króla Juana Carlosa I oburzyły całą Hiszpanię.Fot. YouTube / @TheThingsCelebrity
Po abdykacji Juana Carlosa I na jaw zaczęły wychodzić kolejne romanse monarchy, które wcześniej nie trafiały do prasy, jako że ta starała się "chronić koronę".

Prawdziwy kryzys wizerunkowy rozpoczął się jednak wraz z wyjściem na jaw afery korupcyjnej. W 2020 r. ujawniono podejrzane płatności finansowe na szwajcarskich kontach Juana Carlosa. Pieniądze miały być łapówką za powstające w Arabii Saudyjskiej inwestycje. Król opuścił kraj, ale powiedział, że zostaje do dyspozycji prokuratury w związku z prowadzonym śledztwem. Hiszpanie stracili sympatię do swojego monarchy.

– Juan Carlos I był zaplątany w liczne afery korupcyjne i skandale. Było polowanie na słonie w Afryce, kochanki i nieślubne dzieci, bogate życie na koszt społeczeństwa – komentuje Emma z Katalonii – Poza tymi wszystkimi skandalami król jest wciąż chroniony przed jakąkolwiek odpowiedzialnością prawną. A jego synowi zdaje się to nie przeszkadzać – dodaje.

Filip VI nadreperował trochę nadszarpnięty wizerunek hiszpańskiej monarchii. Jak to często w tych przypadkach bywa, "kołem ratunkowym" okazała się być piękna małżonka. Królowa Letycja, która ponoć pozostaje w nieszczególnych relacjach z teściową królową Zofią, tworzy z Filipem zgraną parę. Cała czwórka tworzy trochę obrazek stereotypowej idealnej rodziny, co podoba się opinii publicznej.
Król Juan Carlos I z królową Letycją i córkami Eleonorą i Sofią.Fot. Casa de S.M. el Rey / Cristina García Rodero

Czy Hiszpania lubią swojego króla?

Król Filip VI z pewnością cieszy się większą popularnością niż jego ojciec. Według badań, w 2019 r. monarcha cieszył się rekordowym poparciem ponad 73 proc. To najwyższy wynik od 1975 r., czyli od przywrócenia w Hiszpanii monarchii dziedzicznej.

– Hiszpania nie jest jak Wielka Brytania, która uwielbia monarchię. Nie podoba nam się, że żyją z naszych podatków i prowadzą wystawne życie. Hiszpanie nie przepadali za Juanem Carlosem I – mówi Ines z Walencji.

Od czasu objęcia tronu przez Filipa VI reputacji rodziny królewskiej uległa poprawie. Hiszpańska rodzina królewska cieszy się większą popularnością, choć niektórzy zarzucają jej, że nabrała wody w usta w kwestii skandali z przeszłości.

– Filip VI unika pytań na ten temat, a skandale korupcyjne, w które była wmieszana rodzina królewska nadal nie zostały wyjaśnione – mówi Emma z Barcelony. – W Katalonii większość mieszkańców chciałaby móc zadecydować, czy jesteśmy monarchią czy republiką. Ale nieprzychylne głosy słychać w całej Hiszpanii – dodaje.

Większość obywateli uważa jednak, że Filip VI sprawdza się jako "ambasador Hiszpanii na świecie".

– Jest inteligentny, wyedukowany i zna wiele języków. Sprawdza się lepiej niż wielu polityków, którzy nie potrafią powiedzieć słowa po angielsku. Tak długo, jak gwarantuje stabilność kraju, jest czynnikiem pozytywnym – mówi Ines.

Król i królowa Hiszpanii w Polsce

Król Juan Carlos I odwiedził Polskę kilkakrotnie. Raz w 1989 r., kiedy to spotkał się m.in. z Lechem Wałęsa oraz Wojciechem Jaruzelskim i jego małżonką Barbarą.
W 1989 r. król Juan Carlos I z żoną królową Zofią podczas wizyty w Polsce spotkał z Lechem Wałęsą.Fot. Piotr Wójcik / Agencja Gazeta
W 1989 r. król Juan Carlos I z żoną królową Zofią podczas wizyty w Polsce spotkał Wojciechem i Barbarą Jaruzelską.Fot. Piotr Wójcik / Agencja Gazeta
Po raz drugi hiszpański monarcha zawitał w maju 2001 r. Wraz z królową Zofią spotkał się z parą prezydencką – Aleksandrem Kwaśniewskim i pierwszą damą Jolantą Kwaśniewską – oraz udał się na wycieczkę do Gdańska, gdzie spotkał się ze zmarłym tragicznie w 2019 r. prezydentem Pawłem Adamowiczem.
W 2001 r. król Juan Carlos I z królową Zofią spotkali się prezydentem Kwaśniewskim i pierwszą damą Jolantą Kwaśniewską.Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Podczas wizyty w Gdańsku były władca Hiszpanii spotkał się z ówczesnym prezydentem Pawłem Adamowiczem.Fot. Beata Kitowska / Agencja Gazeta
źródła: Casa de Su Majestad El Rey, Wikipedia