Jak uzyskać pomoc? O co chodzi w awanturze o kandydatów? Wszystko, co musisz wiedzieć o RPO
- Czym zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce?
- Kto może otrzymać pomoc RPO i jak się o nią zwrócić?
- Kto może zostać Rzecznikiem i dlaczego jego wybór następcy Adama Bodnara jest tak trudny?
Co robi Rzecznik Praw Obywatelskich?
Status osoby pełniącej tę funkcję określa przede wszystkim ustawa z dnia 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Stanowi ona, że RPO "stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania".Ustawa o RPO (uRPO) nadaje Rzecznikowi także "funkcje organu wizytującego do spraw zapobiegania torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu. Dlatego RPO odpowiada za Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur.W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej... Czytaj więcej
RPO może także zajmować się sprawami dzieci we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, a także problemami przedsiębiorców w ramach wspólnych działań z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Jak zwrócić się o pomoc RPO?
- Na pomoc RPO może liczyć każdy polski obywatel, cudzoziemiec, grupa obywateli lub organizacja
- Złożenie wniosku o pomoc (tzw. skarga do RPO) jest darmowe
- Pomoc w sprawie formalności można uzyskać od Biura RPO na bezpłatnej infolinii 800 676 676
Należy pamiętać, że RPO nie zastępuje adwokata, choć są przypadki, w których może pomóc w trakcie postępowania sądowego. Rzecznik angażuje się jednak głównie w sprawy sądowe, których rozstrzygnięcia mogą oddziaływać na życie wielu obywateli.
Tak swoją działalność opisuje samo Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich:
Rzecznik Praw Obywatelskich sprawdza, czy prawa obywateli są szanowane przez instytucje państwowe. Bada, czy działania urzędów i różnych instytucji wobec obywatela były zgodne z prawem. Analizuje też, czy urzędnicy, sądy, szpitale, szkoły i inne służby nie zaniedbali spraw zgłaszanych im przez ludzi.
Jeśli ktoś ma problem na przykład: z emeryturą, mieszkaniem, alimentami, może zwrócić się do Rzecznika. Wtedy sprawdzi on, czy urzędnicy postępowali zgodnie z prawem. Rzecznik zajmuje się też prawami więźniów i mieszkańców domów pomocy, dostępem do służby zdrowia, prawem do nauki czy wolnością słowa... Czytaj więcej
Kto może zostać RPO?
Według art. 2 uRPO, stanowisko Rzecznika może objąć "obywatel polski wyróżniający się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną". Nowego RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.Trudny wybór nowego RPO
Właśnie ta kwestia sprawiła, iż po tym, gdy 9 września 2020 roku upłynęła kadencja Adama Bodnara, musiał on dalej pełnić obowiązki, by prawa obywateli nie były pozbawione ochrony. A przynajmniej taką wykładnię w sprawie kadencji i wyboru nowego RPO przyjmowano do 15 kwietnia, gdy TK Julii Przyłębskiej orzekł, iż przedłużenie kadencji Bodnara ze względu na brak wyboru nowego Rzecznika jest działaniem sprzecznym z Konstytucją.Próba wyboru następcy Adama Bodnara wielokrotnie kończyła się fiaskiem. Posiadająca sejmową większość koalicja Zjednoczonej Prawicy długo ociągała się z przedstawieniem kandydata. Największe partie opozycyjne kilkukrotnie wysuwały kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, ale na jej wybór PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie się nie godziły.
Następnie kandydatem na nowego RPO został poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Sejm dokonał jego wyboru na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich 15 kwietnia, a na 13 maja zaplanowano głosowanie ws. kandydatury Wróblewskiego w Senacie.
Dowiedz się więcej o Rzeczniku Praw Obywatelskich:
- Bodnar wie, co stanie się, gdy Senat nie zaakceptuje nowego RPO. "Istnieją zastępcy"
- "Nielegalne władze chcą usunąć RPO". Tusk zwraca uwagę, co dziś ma się stać w Trybunale Przyłębskiej
- Rudzińska-Bluszcz wstrząśnięta decyzją ws. Bodnara. Dosadnie pokazała, co oznacza decyzja TK