Senat odrzucił kolejnego kandydata Sejmu na RPO. Kto może pogodzić obie izby parlamentu?

Jakub Noch
W czwartkowy wieczór Senat nie wyraził zgody na przedstawioną przez Sejm kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To już drugi taki przypadek, gdyż wcześniej izba wyższa odrzuciła kandydaturę Piotra Wawrzyka. Czy za trzecim podejściem wreszcie uda się wskazać nazwisko, które pogodzi Sejm i Senat?
PiS i opozycja ponownie nie dogadały się w Senacie ws. wyboru nowego RPO. Sejm i izbę wyższą pogodzi kandydatura Lidii Staroń czy ktoś przedstawiony przez Jarosława Gowina? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Senatorzy zaproponują, by RPO została Lidia Staroń?

Gdy senator Jan Filip Libicki poinformował, że jednak nie udzieli poparcia Bartłomieja Wróblewskiego, wspomniał o możliwości pojawienia się nowej kandydatki. Sejm i Senat w sprawie wyboru nowego RPO miałaby pogodzić Lidia Staroń. – Jeśli jej kandydatura zostanie zaakceptowana przez Sejm, to zachowam się tak jak zarekomenduje to PSL – zapowiedział Libicki.
Czytaj także: Senat zagłosował! Oto decyzja izby wyższej ws. kandydatury posła PiS na nowego RPO
Jak wielokrotnie informowaliśmy w naTemat.pl, Lidia Staroń niegdyś była członkinią Platformy Obywatelskiej, później nawiązała współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, by wreszcie stać się senatorką niezależną. Na początku tej kadencji Senatu spodziewano się, iż mimo formalnej niezależności Staroń będzie ściśle współpracowała z obozem "dobrej zmiany". Tymczasem senatorka podczas kluczowych głosowań zdążył zaskoczyć już obie strony politycznej barykady.


Jednak w wywiadzie udzielonym naTemat.pl wicemarszałek Senatu Michał Kamiński wskazał, iż plan z kandydaturą Lidii Staroń nie ma powszechnego poparcia wśród członków prodemokratycznej większości. Polityk zauważył, że wybór warmińsko-mazurskiej senatorki wiązałby się z koniecznością przeprowadzenia wyborów uzupełniających w jej okręgu, co istotnie uszczupliłoby budżet państwa.
– Jestem zdania, że można spróbować znaleźć nowego RPO, którego wybór nie zmusi nas do wydatkowania z budżetu państwa milionów złotych na dodatkowe wybory. A to byłoby konieczne, gdyby senator Staroń zrezygnowała z mandatu, przechodząc na stanowisko RPO – mówił przedstawiciel klubu PSL-Koalicja Polska.

Kto będzie nowym RPO? Kamiński wskazuje na środowisko Gowina

– Pokładam jednak nadzieję w tym, że według ustaleń wewnątrz PiS, jeżeli w czwartek upadnie kandydatura pana Wróblewskiego, to kolejnego kandydata będzie przedstawiało środowisko Porozumienia. A jeśli ktoś może przedstawić kandydata, który ma cień szansy na większość w Senacie, w obozie władzy jest to właśnie Jarosław Gowin – stwierdził senator Kamiński.