Najmłodsi pokochają tych bohaterów Netfliksa. 5 seriali, po które warto sięgnąć w Dzień Dziecka

Zuzanna Tomaszewicz
Jak co roku 1 czerwca to święto wszystkich dzieci – i tych małych, i tych dużych. Z okazji Dnia Dziecka redakcja naTemat postanowiła stworzyć ranking seriali dla najmłodszych, które warto zacząć oglądać wraz z początkiem tego miesiąca. Oto 5 pozycji w sam raz na ten czas.
Tych 5 seriali zachwyci Twoją pociechę [LISTA] Fot. kadr z serialu "Smoczy książę"; materiał prasowy Netflix
Data ustanowienia Międzynarodowego Dnia Dziecka jest niejednoznaczna. Według niektórych źródeł powstanie tego święta datuje się na 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawarto w Karcie Narodów Zjednoczonych.


Z kolei inne źródła wskazują, że Dzień Dziecka miał swój początek w roku 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji The International Union for Protection of Childhood.

W Polsce święto jest obchodzone 1 czerwca, ale we Francji i Włoszech jest to już 6 stycznia.

Pierwszy dzień czerwca został w ostatnich dekadach spopularyzowany i skomercjalizowany. Rodzice organizują swoim dzieciom różne zabawy, obdarowują je niekiedy kosztownymi prezentami, bądź po prostu spędzają z nimi wolny czas. Pomyśleliśmy, że w związku z ostatnią wymienioną czynnością warto obejrzeć coś ze swoją pociechą w telewizji. A konkretniej – na Netfliksie (wszystkie wymienione niżej seriale są dostępne w zakładce dla dzieci).

1. Julie and the Phantoms

"Julie and the Phantoms" to musical, którego nie powstydziłby się sam Disney. Julie otrzymuje stypendium muzyczne w prestiżowym kalifornijskim liceum, ale przez śmierć swojej mamy, która zakorzeniła w niej miłość do muzyki, nie potrafi dalej rozwijać swojej pasji.

Pewnego dnia dziewczynę nawiedzają duchy trzech nastoletnich muzyków, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach w latach 90. Tylko Julie ich widzi – ani jej koledzy i koleżanki ze szkoły, ani rodzina nie są w stanie dostrzec zjaw. Zmarli chłopcy proponują dziewczynie, aby dołączyła do ich zespołu. Razem wplątują się w sieć zagadek związanych z nagłym zgonem członków dobrze rokującego zespołu.
Fot. kadr z serialu "Julie and the Phantoms"
Serial Netfliksa to doskonała pozycja dla tych, których zachwycił między innymi "High School Musical" czy "Camp Rock". Utwory napisane specjalnie do "Julie and The Phantoms" wpadają w ucho, a sama produkcja nasyci nawet najbardziej wymagającego młodego widza.

2. She-Ra i księżniczki mocy

"She-Ra i księżniczki mocy" rozgrywa się na planecie zwanej Etherią i opowiada historię dwóch sierot, Adory i Catry, które wychowywały się w Hordzie i zamieszkiwały Strefę Trwogi. Adora była pilnym kadetem, który podczas treningów zawstydzała swoimi umiejętnościami resztę kolegów.

Któregoś dnia dziewczyna gubi się w lesie, gdzie znajduje tajemniczy i zarazem magiczny miecz, dzięki któremu staje się legendarną Księżniczką Mocy, czyli She-Rą. Bohaterka wie, że imperium nie będzie przychylne jej nowej "tożsamości". Adora postanawia więc dołączyć do Rebelii i powstrzymać Hordę przed zniszczeniem Etherii.
Fot. kadr z serialu "She-Ra i księżniczki mocy"
Animowany serial ma już pięć sezonów i uchodzi za jedną z tych produkcji, która najbardziej wspiera środowisko LGBTQ+. "She-Ra" jest pod tym względem przełomowa, gdyż przedstawia postaci różnych płci, różnych orientacji, i sumiennie używa zaimków niebinarnych. Dzieci warto uczyć tego, aby nie podchodziły do swoich rówieśników z uprzedzeniem, i ta produkcja robi pod tym względem świetną robotę.

3. Awatar: Legenda Aanga

"Awatar" to produkcja sprzed ponad dekady, która zachowuje ciągłość historii i jest od czasu do czasu wypełniona potrzebnymi dla rozluźnienia atmosfery odcinkami, choć "zapychaczami". W serialu historia rozgrywa się w świecie, gdzie ludzkość podzielona została na cztery narody odpowiadające kolejno każdemu z żywiołów: wodzie, ogniowi, ziemi i powietrzu. Ludy te potrafią kontrolować jeden z przypisanych im elementów. Harmonię między narodami ma utrzymywać tak zwany Awatar, który potrafi opanować moce wszystkich żywiołów. Słuch po ostatnim Awatarze niestety zaginął.

Fabuła "Awatara" przybliża nam losy Katary i Sokki, którzy zamieszkują lodowe tereny i pochodzą z Plemienia Wody. Pewnego razu rodzeństwo natyka się na górę lodową, w której znajduje ciało zahibernowanego chłopca. Okazuje się nim Aang, ostatni z Nomadów Powietrza i tym samym ostatni Awatar chodzący na tej ziemi. Wraz z nowymi przyjaciółmi nastolatek uczy się wszystkich żywiołów, aby powstrzymać niszczycielski i uzurpatorski Naród Ognia.
Fot. kadr z serialu "Awatar. Leganda Aanga"
Serial Nicktoons Studios liczy trzy sezony i jest doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Momentami bywa infantylny, ale całościowo przyprawia też o dreszcze zachwytu.

4. Miraculum: Biedronka i Czarny Kot

"Miraculum: Biedronka i Czarny Kot" przenosi nas do współczesnego Paryża, gdzie zło powoli budzi się do życia. Marinette i Adrien to dwójka licealistów z tej samej szkoły, którym chcąc nie chcąc przypadła rola paryskich strażników (superbohaterów).

Oboje zostali wybrani przez Miraculum, czyli biżuterię, w której chowają się stworzonka odpowiedzialne za moce swoich nowych posiadaczy. Dziewczyna staje się tytułową Biedronką, zaś chłopak tytułowym Czarnym Kotem. Ich głównym zadaniem jest walka z przebiegłym Władcą Cienia.
Fot. kadr z serialu "Miraculum"
Francuski serial nie opiera się tylko na zmaganiach bohaterów z ich groźnymi bohaterami. Marinette w sekrecie podkochuje się w Adrienie, który nie może odgonić się od szkolnych adoratorek. Czy miłosny los w końcu ich ze sobą połączy? Dowiecie się oglądając "Miraculum".

5. Smoczy książę

Xadią rządziły niegdyś żyjące w zgodzie smoki, elfy oraz ludzie. Kontynent pełen był magii Słońca, Księżyca, Gwiazd, Ziemi, Nieba i Oceanu. Niestety ludzie zapragnęli czegoś więcej i zaczęli szukać sposobu na opanowanie magii, która dana była nielicznym. W ten sposób gatunek ludzki wynalazł czarną magię i zmusił pozostałe ludy albo do poddania się, albo do buntu, który na dłuższą metę okazywał się zbyt słaby, aby zwalczyć hegemonię ludzi.

Po 1000 lat od przełomowych zdarzeń król Katolis, za namową swojego szemranego doradcy, zabija smoczego króla Avizanduma. O potomku smoka słuch ginie. Księżycowe Elfy podejrzewają jednak, że jajo ze smoczęciem schowano gdzieś głęboko w zamku. I tak oto zaczyna się przygoda, w której znaczącą rolę odegra śmieszek Callum, jego przyrodni brat Ezran oraz elfia łotrzyca Rayla. Ich zadaniem będzie ochrona Smoczego Księcia.
Fot. kadr z serialu "Smoczy Książę"
"Smoczy Książę" bawi, wzrusza i może pochwalić się wartką akcją. Serial oglądają nastolatki, oglądają również nieco doroślejsze osoby. To jedna z tych produkcji, przy których nie będziecie mieć uczucia niedosytu.
Czytaj także: Filmowcy przypomnieli sobie o dzieciach. W Polsce kręci się coraz więcej familijnych produkcji "à la Spielberg"
photo position="inside"]923975[/photo]