Kawa z masłem, piwo i kiełbasa, czyli diety jeszcze dziwniejsze niż fastfoodowe wyzwanie Korwina

Diana Wawrzusiszyn
79-letni Janusz Korwin-Mikke zdecydował się na kontrowersyjny eksperyment. Ogłosił, że przez miesiąc będzie żywił się tylko fast foodami. Sprowokowała go do tego wypowiedź pewnego lekarza z Londynu, który przez miesiąc w 80% żywił się fast foodami i omal przez to nie umarł. Korwin-Mikke postanowił udowodnić, że będzie jadł 100% śmieciowych posiłków i przeżyje.
Janusz Korwin-Mikke zajda się skrzydełkami KFC. Fot. Instagram/ januszkorwinmikke
Swoimi dokonaniami dzieli się w mediach społecznościowych. Pierwszy posiłek– nuggetsy na śniadanie z sosem barbecue, potem mrożona pizza. Wiekowy polityk w sprawie ekscentrycznej diety zwołał nawet konferencję prasową pod jednym z lokali KFC w Warszawie. Historia zna wiele przykładów ekstremalnych i dziwnych diet. Oto kilka z nich.

1. Dieta ciasteczkowa

Dieta wymarzona dla fanów łakoci. Kontrowersyjną dietę stworzył doktor Sanford Singel w 1975 roku. Zgodnie z jej założeniami, aby schudnąć, należy jeść ciastka zamiast śniadania i lunchu. Jednak mają to być konkretne ciastka na bazie owsa, ryżu i otrąb, ponieważ hamują one uczucie głodu. Zdaniem doktora Singla należy jeść dziennie sześć takich ciastek. Dieta opiera się na kontrolowanym zużyciu kalorii. Jednak nie wszyscy dietetycy są zgodni, czy jest wystarczająco zbilansowana i dobra dla zdrowia. Podobno taką dietę stosował były mąż Madonny, Guy Ritchie.
Ciasteczka owsiane.Fot. 123 rf.com/ beats1



2. Dieta alkoholowa

Jedz i popij alkoholem. W diecie Roberta Camerona kluczowymi składnikami są alkohol oraz niskowęglowodanowy posiłek, który nie może przekraczać 60 g. Osoba na takiej diecie nie musi ograniczać się z alkoholem. Niekonwencjonalna dieta stała się sensacją w latach 60. XX w. Jej autor wydał książkę "The Drinking Man’s Diet", która sprzedała się w ponad 2,4-milionów egzemplarzy.

Jedną z odmian diety alkoholowej jest “dieta piwa i kiełbasy”. Osoby przestrzegające tej diety spożywają wysokiej jakości kiełbasę, czasem z bułką lub dodatkami oraz piwo rzemieślnicze. Opiera się ona na założeniu, że ciężkie białko kiełbasy jest sycące, a piwo przyspiesza metabolizm.

Eksperci jednak nie potwierdzają jej skuteczności. Późniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nawarra wykazały, że taka dieta może mieć wręcz odwrotny skutek – zwiększać masę ciała i zdecydowanie obniżać metabolizm.

3. Dieta kuloodporna

Kolejna nietypowa dieta opiera się na piciu kawowego specyfiku – espresso zmieszane z masłem i olejem. Bogatą w kalorie “kuloodporną” kawę promował Dave Asprey, przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, który na takiej diecie miał zgubić 36 kg. Cudowna dieta miała nie tylko zapewnić utratę wagi, ale także dodawać energii i wspomagać pracę mózgu. Dieta kuloodporna jest zmodyfikowaną wersją diety ketogenicznej. Została szerzej opisana w 2014 roku, lecz nie ma naukowych dowodów, potwierdzających jej skuteczność.
Kawa kuloodporna.Fot. 123 rf.com/ Pablo Hidalgo

4. Dieta przeżuwaczy

Pod koniec XX wieku niezwykle popularna była dieta lansowana przez Horaca Fletchera. Jej założeniem było przeżuwanie każdego kęsa jedzenia co najmniej 32 razy przed połknięciem. Przy czym głowa powinna być lekko pochylona do przodu. Po zakończeniu żucia należy odchylić delikatnie głowę i pozwolić swobodnie "wślizgnąć się" pogryzionemu jedzeniu z ust do gardła. To, co "nie spadnie" naturalnie, należy wypluć. Obecnie dietetycy zalecają powolne jedzenie, ale nie tak długotrwałe, jak w przypadku diety Fletchera.
Czytaj także: Najlepsze (i najgorsze) diety 2020. Eksperci oceniają, które z nich pomagają, a które szkodzą

5. Dieta wzroku

W tej diecie liczy się w jaki sposób jemy. Aby schudnąć należy założyć nie różowe, lecz niebieskie okulary. Jej zasada brzmi: Jesz wszystko, nosząc okulary przyciemniane na niebiesko. Opiera się na założeniu, że żywność w kolorze czerwonym i żółtym jest najbardziej smaczna. Dieta wzroku ma na celu zmniejszenie apetytu ma sprawienie, że jemy mniej.

6. Słodka dieta

Zasadą tej diety jest jedzenie codziennie rano śniadania bogatego w białko i węglowodany oraz deseru np. czekolady, pączka lub ciastka. Twórcy diety zapewniają, że dodatkowa dawka cukru zapobiega łaknieniu, a poranne jedzenie przysmaków może później ograniczyć słodycze.
Słodycze.Fot. 123 rf.com/ dolgachov

7. Dieta Starbucksa

Pewna bibliotekarka z Wirginii żywiła się kawą i niskokalorycznym potrawami z oferty Starbucksa. Kobieta miała nadwagę i postanowiła szybko schudnąć. Co ważne, wybierała niskokaloryczne przekąski z zachowaniem odpowiednich ilości składników odżywczych – białek i mikroelementów. Takich jak płatki owsiane na śniadanie, pudełko owoców i sera na lunch oraz panini na kolację. Dzięki kawie i niskokalorycznym posiłkiem bibliotekarka schudła ponad 30 kg.

8. Dieta Niemowląt

Osoby na takiej diecie jedzą łatwą do strawienia żywność dla niemowląt np. w słoiczkach czy w tubce. Takie posiłki zapewniają minimum zapotrzebowania kalorycznego, przez co może być zbyt uboga w składniki odżywcze. Wynika to z faktu, że dieta dzieci ma inne wymagania co do ilości witamin i minerałów. Zwolenniczką takiej diety jest Reese Witherspoon. Aktorka pochwaliła się kiedyś, że w ciągu dnia spożywa się ok. 14 słoiczków dziecięcego jedzenia.

9. Dieta Śpiącej Królewny

Chociaż w tej diecie nie chodzi o jedzenie specyficznych dań czy składników, to jest na tyle dziwaczna, że znalazła się w rankingu. Dieta opiera się na przekonaniu, że "im więcej śpisz, tym mniej jesz”. Osoby, które decydowały się na tak restrykcyjne rozwiązanie, spały przez większość doby, aby nie odczuwać głodu. Zwykle sięgając w tym celu po silne tabletki nasenne. To czyni dietę Śpiącej Królewny jeszcze bardziej niebezpieczną. Dietę tę stosował Elvis Presley, który miał obsesję na punkcie swojej wagi.
Czytaj także: Dieta sirtfood: To dzięki niej Adele schudła 44 kg! Na czym polega jej fenomen? [JADŁOSPIS]

10. Dieta papierosowa

Ostatnia dziwna dieta jest równie szkodliwa i niebezpieczna, jak zajadanie się przez miesiąc wyłącznie fast foodami. Była popularna w latach 30., gdy nie znana była powszechnie szkodliwość palenia papierosów. Dieta papierosowa zdobyła popularność przez reklamy papierosów marki Lucky Strike, w której zachęcano kobiety do palenia zamiast jedzenia słodyczy i podkreślając odchudzające właściwości tej używki. Wiele osób wzięło to do siebie, zamieniając na na papierosy nie tylko słodycze, ale także pozostałe posiłki.

Zaprezentowane diety są równie specyficzne, jak i niebezpieczne. Dlatego najlepszym sposobem na zdrową utratę zbędnych kilogramów jest konsultacja dietetyczna.