Kim była Joanna Agacka-Indecka? To grób tej ofiary katastrofy smoleńskiej zbezczeszczono
Kolejny raz ktoś zakłócił wieczny spoczynek Joanny Agackiej-Indeckiej. Najpierw doszło do kontrowersyjnej ekshumacji i ponownego pogrzebu, a teraz jej grób został zbezczeszczony. To ostatnie wydarzenie zaskakuje, gdyż za życia była prezeska Naczelnej Rady Adwokackiej nie wzbudzała kontrowersji.
- Przypominamy, kim była Joanna Agacka-Indecka
- To grób taj ofiary katastrofy smoleńskiej uległ zbezczeszczeniu
- Za życia prezeska Naczelnej Rady Adwokackiej była powszechnie szanowana
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, w połowie lipca 2021 roku nieznani sprawcy zbezcześcili grób Joanny Agackiej-Indeckiej, czyli jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Mogiła prawniczki na Starym Cmentarzu w Łodzi została pomalowana czerwoną farbą.
Kim była Joanna Agacka-Indecka?
10 kwietnia 2010 roku na pokładzie rządowego Tu-154M Joanna Agacka-Indecka znalazła się jako ówczesna prezeska Naczelnej Rady Adwokackiej. Na tę funkcję słynna łódzka prawniczka została wybrana trzy lata wcześniej. Gdy wybierała się na uroczystości rocznicowe w Katyniu, miała przed sobą jeszcze rok na czele NRA i planowała dalszą karierę.Joanna Agacka-Indecka pochodziła z Łodzi. To tam skończyła IV LO im. Emilii Sczanieckiej, a później studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Agacka-Indecka ukończyła je w 1988 roku. Na WPiA UŁ pracowała później przez kilkanaście lat, jedynie z przerwą na praktyki w Chicago. W USA miała okazję przyglądać się pracy obrońców z urzędu.
Aplikację adwokacką Joanna Agacka-Indecka ukończyła w 1996 roku, a pięć lat później rozpoczęła karierę w samorządzie zawodowym. Najpierw prawniczka została członkinią Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, później wybrano ją na stanowisko zastępczyni dziekana.
Agacka-Indecka w składzie Naczelnej Rady Adwokackiej znalazła się w 2004 roku i szybko została jej wiceprezeską. Trzy lata później wybrano ją na stanowisko prezeski NRA. Kilka tygodni przed tragiczną śmiercią wzięła na siebie kolejne odpowiedzialne zadanie i weszła w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Misji związanej ze zmianami w polskim prawie karnym Joannie Agackiej-Indeckiej nie udało się już wypełnić. 10 kwietnia 2010 roku szefowa NRA znalazła się w składzie prezydenckiej delegacji, która wybierała się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Na miejsce nigdy nie dotarli. O godz. 8:41 czasu polskiego rządowy tupolew z runął na ziemię. Zginęli wszyscy obecni na jego pokładzie pasażerowie.
Znów ktoś zakłócił spoczynek ofiary katastrofy smoleńskiej
Joanna Agacka-Indecka na Starym Cmentarzu w Łodzi została pochowana 19 kwietnia 2021 roku. Niestety, jej spoczynek w tym miejscu już wcześniej został zakłócony.W kwietniu 2018 roku rodzinie prawniczki nie udało się powstrzymać nakazanej przez władze ekshumacji. Powtórny pogrzeb zorganizowano dopiero po kilku tygodniach.
Czytaj także: "Stała się rzecz ohydna i haniebna". Smutne relacje świadków ekshumacji, której nie udało się powstrzymać
Dowiedz się więcej o Joannie Agackiej-Indeckiej i jej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej:
- Zdewastowano grób jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Płytę pomnika zamalowano czerwoną farbą
- "Stała się rzecz ohydna i haniebna". Smutne relacje świadków ekshumacji, której nie udało się powstrzymać
- Prokuratura bada nowy wątek ws. katastrofy smoleńskiej. Przesłuchuje kluczowych świadków
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut