Aż trudno uwierzyć w taką skalę zniszczeń. 10 nagrań z katastrofalnych powodzi w Europie

Łukasz Grzegorczyk
Już ponad 130 osób zginęło w powodziach, które dotknęły Niemcy. Z żywiołem, który doprowadził do katastrofalnych zniszczeń walczą też służby m.in. w Belgii i Holandii. Oto 10 nagrań, które pokazują, z czym teraz muszą mierzyć się mieszkańcy zachodniej Europy.
Nagrania pokazują skalę powodzi w Niemczech, Belgii i Holandii. Fot. INA FASSBENDER/AFP/East News
W Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech liczba ofiar śmiertelnych powodzi wzrosła do 133. Ogólne statystyki ze wszystkich rejonów dotkniętych powodzią mówią o 153 zgonach. To najnowsze dane z soboty 17 lipca, które przekazała policja. Niestety, ten bilans zmienia się w zasadzie z godziny na godzinę.

Nagrania z powodzi w Europie


To, co dzieje się aktualnie w zachodniej Europie, najlepiej zobaczyć na nagraniach publikowanych w sieci. Materiały pokazują niewiarygodną wręcz skalę zniszczeń budynków, dróg i wszystkiego, co woda spotkała na swojej drodze. Poniższy materiał agencji Reutera to dowód na to, jak żywioł dewastuje Niemcy i Belgię. W niektóre nagrania aż trudno uwierzyć. Część ulic dosłownie zamieniło się w rwące rzeki, które odcięły ludzi od świata. Sky News pokazał wideo jednego z kierowców, który przejeżdżał przez Niemcy. Uwiecznił jedną z okolic dotkniętych przez powódź. W części miejscowości w Niemczech doszczętnie zniszczona została infrastruktura drogowa. Poniżej skutki działania żywiołu w regionie Schuld w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Stacja CNN pokazała, jak sytuacja wygląda z góry. Z tych ujęć dokładnie można zobaczyć zalane okolice. Na kolejnym nagraniu widać też zniszczone drogi, a także moment ewakuacji ludzi helikopterem. Krótkie wideo z Holandii pokazuje, że tam też sytuacja jest dramatyczna. W wielu miejscach jedynym możliwym środkiem transportu pozostaje łódź. Kolejny materiał to jeden z przykładów, jak wyglądają teraz ulice w wielu miejscach na zachodzie Niemiec. Woda porywa wszystko, co stanie jej na drodze. Ludzie muszą czekać na najwyższych piętrach swoich domów na ewakuację. Tylko helikopterem służby mogą przetransportować poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Internauci dzielą się nagraniami i zwykle nie ukrywają, że taką powódź widzą po raz pierwszy w życiu.
Czytaj także: Jak teraz dojechać do Belgii i Holandii? Sprawdziliśmy, czy po powodzi w Niemczech to możliwe

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut