Król wampirów może być tylko jeden. Oto 10 mrożących krew w żyłach horrorów o Draculi

Maja Mikołajczyk
Zanim wampiry na dobre skolonizowały popkulturę, liczył się przede wszystkim jeden z nich. Zaprezentował go w wydanej w 1897 roku powieści irlandzki pisarz Bram Stoker, a później wypromowały go liczne adaptacje. Przedstawiamy 10 znakomitych horrorów o Draculi.
10 najlepszych horrorów o Draculi. [LISTA] Fot. kadr z filmu "Horror Draculi"
Bram Stoker tworząc postać Draculi podobno inspirował się życiorysem Wlada Palownika, żyjącego w XV wieku księcia Wołoszczyzny, słynącego z niesamowitego okrucieństwa. Niektóre fakty z jego życia faktycznie pokrywają się z życiorysem słynnego wampira, jednak Stoker nigdy nie potwierdził tych pogłosek, a badaczom nie udało się dotrzeć do bezsprzecznych dowodów potwierdzających tę hipotezę.


Oparty na prawdziwej postaci czy nie, hrabia Dracula zawładnął wyobraźnią ówczesnych czytelników, a następnie widzów. Chociaż w większości filmów zmiany fabularne w stosunku do oryginału są z reguły niewielkie, fani horrorów wciąż chętnie sięgają po kolejne adaptacje słynnej powieści Stokera.
10 najlepszych horrorów o draculi

10. Dracula – wampiry bez zębów (reż. Mel Brooks, 1995)

Dracula przybywa z Transylwanii do Londynu, gdzie rozsmakowuje się w krwi przedstawicieli wyższych sfer. Król wampirów sam nie jest jednak zbyt dystyngowany – co chwilę się o coś potyka i przewraca, a krew pije jak pies chłepczący wodę z miski.

"Dracula – wampiry bez zębów" to kolejna komedia komika i reżysera Mela Brooksa, w której bierze na warsztat popularny gatunek filmowy i bezlitośnie go parodiuje. Wiele scen zostało bezpośrednio zaczerpniętych z "Draculi" z 1931 roku i ukazanych w komicznym i absurdalnym świetle.

9. Dracula (reż. Mark Gatiss, Steven Moffat, 2020)

Siostra zakonna wysłuchuje historii Jonathana Harkera, który uciekł z zamku diabolicznego hrabi, czyhającego na jego życie. Niestety, mężczyzna nie może się czuć bezpieczny nawet w zakonie, gdyż wkrótce krwiopijca ruszy jego śladem.

"Drakula" od BBC i Netflixa to jedna z najnowszych uwspółcześnionych adaptacji powieści Brama Stokera w formie trzyodcinkowego mini-serialu. Każdy odcinek utrzymany jest w innej estetyce: pierwszy nawiązuje do horrorów brytyjskiego studia Hammer, drugi to historia rodem z powieści Agathy Christie, a trzeci to postmodernistyczna wariacja.

8. Blacula (reż. William Crain, 1972)

Dwójka miłośników antyków sprowadza do Los Angeles trumnę, w której znajduje się przemieniony kiedyś w wampira afrykański książę Manuwalde. Po jej otwarciu krwiopijca wydostaje się i zaczyna siać spustoszenie na ulicach miasta.

"Blacula" to horror powstały w ramach nurtu kina zwanego blaxploitation, powstałego w latach 70. XX wieku przede wszystkim dla widowni afroamerykańskiej, które jednak szybko zyskało popularność również poza swoją docelową grupą. Film Quentina Tarantino "Jackie Brown" z Pam Grier, gwiazdą tego kina, jest swoistym hołdem złożonym temu nurtowi.

7. Dracula (reż. Francis Ford Coppola, 1992)

Wołoski książę Vlad wyrusza na wojnę z Turkami. Na zamku zostawia swoją ukochaną, która myśląc, że książę poległ w bitwie, popełnia samobójstwo. Gdy kilkaset lat później rozpoznaje ją w innej kobiecie, postanawia zrobić wszystko, by ją zdobyć.

W "Draculi" z 1992 roku zagrała cała plejada gwiazd: Gary Oldman w tytułowej roli, Anthony Hopkins, Winona Ryder, Keanu Reeves, Sadie Frost, a nawet Tom Waits. Film zachwycił Akademię Filmowa pod kątem wizualnym i muzycznym, otrzymując trzy Oscary za: charakteryzację, kostiumy oraz montaż dźwięku.

6. Dracula (reż. John Badham, 1979)

Z rozbitego u wybrzeży Whitby statku z życiem uchodzi jedynie tajemniczy hrabia Dracula, który szybko zaprzyjaźnia się z dr Sewardem, jego córką Lucy i jej narzeczonym oraz ich przyjaciółką Miną. Wkrótce dochodzi do potwornej tragedii, a cień podejrzeń zaczyna padać na cudzoziemca.

"Dracula" z 1979 roku to mniej znany w Polsce film o królu wampirów, który jednak zasługuje na uwagę ze względu na inny sposób opowiedzenia znanej historii. W roli naczelnego krwiopijcy wystąpił Frank Langella – widzowie mogą kojarzyć go z nagrodzonego Złotym Globem "Procesu Siódemki z Chicago".

5. Horror Draculi (reż. Terence Fisher, 1958)

Po tym jak Jonathan Harker atakuje hrabiego Draculę w jego posiadłości, wampir postanawia zemścić się na nim i na jego rodzinie. Obronić go przed krwiopijcą może jedynie Dr Van Helsing, który zamierza pozbyć się hrabiego raz na zawsze.

"Horror Draculi" to pierwszy horror legendarnego studia Hammer z Christopherem Lee w roli głównej, który zapoczątkował całą serię filmów o królu wampirów, utrzymanej w specyficznej estetyce.

4. Cień wampira (reż. E. Elias Merhige, 2000)

Friedrich Wilhelm Murnau kręci horror "Nosferatu – symfonia grozy". Do roli głównej zatrudnia dziwacznie zachowującego się Maxa Schrecka. Wkrótce na planie filmów dochodzi do makabrycznych wypadków. Czy to możliwe, że sam aktor jest wampirem?

"Cień wampira" to film o filmie, wykorzystujący legendę krążącą wokół prawdziwego Maxa Schrecka, według której wypadł w roli wampira tak przekonującą, gdyż naprawdę był krwiopijcą. W "Cieniu wampira" rewelacyjnie wcielił się w niego Willem Dafoe, z myślą o którym ta rola była pisana.

3. Nosferatu wampir (reż. Werner Herzog, 1979)

Jonathan Harker otrzymuje pismo od hrabiego Draculi, by jak najszybciej przyjechać do Transylwanii. Żona Harkera Lucy ma złe przeczucia dotyczące wyjazdu męża i jak się wkrótce okazuje – były one słuszne.

"Nosferatu wampir" to adaptacja powieści Brama Stokera, a jednocześnie remake klasycznego filmu z 1922 roku, kładący jednak bardziej nacisk na ludzkie cechy wampira. Film Herzoga został uznany przez krytyków za gotyckie arcydzieło, a Klaus Kinski w roli głównego bohatera wypadł równie niepokojąco jak Max Schreck.

2. Dracula (reż. Tod Browning / Karl Freund, 1931)

Hrabia Dracula zwabia do swojej posiadłości Renfielda, by zakończyć finalizację kupna nieruchomości w Londynie. Wampir zamienia go w swojego sługę i z jego pomocą dociera do Londynu, gdzie rusza na żer.

"Dracula" z 1931 roku to film, który wykreował znany z popkultury wizerunek wampiry-arystokraty. Chociaż nie był wierny książkowemu oryginałowi, postać grana przez Belę Lugosiego na dobre weszła do kanonu.

1. Nosferatu – symfonia grozy (reż. F.W. Murnau, 1922)

Thomas Hutter udaje się w daleką podróż w rumuńskie Karpaty na zaproszenie hrabiego Orloka, któremu ma sprzedać nieruchomość w Anglii. Na jego zamku zaczynają jednak dziać się dziwne rzeczy, a młody mężczyzna coraz bardziej zaczyna się obawiać o własne życie...

"Nosferatu – symfonia grozy" jest pierwszą pełnometrażową adaptacją powieści Stokera, jednak ze względu na prawa autorskie, reżyser pozmieniał niektóre imiona. Chociaż film w przyszłym roku będzie obchodził swoje stulecie, nadal w kategorii horrorów o Draculi jest niedoścignionym arcydziełem.
Czytaj także: Krwiopijcy rządzą. Oto 10 soczystych i smakowitych filmów o wampirach


Może Cię także zainteresować:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut