Zmiana zasad wjazdu na Słowację. Wprowadzono nową definicję "osoby w pełni zaszczepionej"

redakcja naTemat
Zmiana w przepisach wjazdowych u kolejnych sąsiadów Polski. Po Niemcach nowe zasady wjazdu wprowadzili Słowacy. A dokładnie mowa o tylko jednej zmianie, ale niezwykle istotnej względem poprzednich przepisów. Lepiej o niej wiedzieć przed planowaniem podróży za południową stronę Tatr.
Od początku sierpnia zmianie uległy zasady wjazdu na Słowację. Słowacy przyjęli nową definicję osoby zaszczepionej. Fot. Paweł Murzyn / East News


Zmiana w zasadach wjazdu na Słowację

Słowacja od dawna należy do grona państw, które w czasie pandemii koronawirusa mocno przymknęły swoje granice – szczególnie dla antyszczepionkowców. Przez dłuższy czas obowiązywały jednak przepisy, które łaskawie traktowały chętnych do zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Bez konieczności udania się na 14-dniową kwarantannę słowacką granicę mogły przekraczać nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale także te, które przyjęły dopiero pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, Pfizer/BioNTech i Moderna.


Te przepisy zostały jednak zakwestionowane przez słowacki Sąd Konstytucyjny. Jego orzeczenie weszło w życie po dokonanej 31 lipca 2021 publikacji w Dzienniku Ustaw i zaczęło stanowić cześć obowiązujących przepisów w sprawie zasad wjazdu na Słowację.

Słowacy mają nową definicja "osoby w pełni zaszczepionej"

Jak więc przypomina Urząd Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej, kto zamierza przekroczyć słowacką granicę, ten powinien znać nową definicję osoby w pełni zaszczepionej. Na Słowacji status taki przysługuje teraz tylko osobom, które przyjęły obie dawki szczepionek Vaxzevria, Comirnaty lub Moderna COVID-19 Vaccine i od ostatniego zabiegu minęło co najmniej 14 dni oraz zaszczepionym jednodawkowym preparatem Janssen (Johnson&Johnson) nie wcześniej niż 21 dni przed przekroczeniem granicy.

Przyjęcie pierwszej dawki szczepionki umożliwia swobodną podróż na Słowację tylko tzw. aktywnym ozdrowieńcom – jeśli od szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a zabieg ten nastąpił nie później niż 180 dni od zachorowania na COVID-19.

Kto nie spełnia tych wymagań, zostanie skierowany wprost z przejścia granicznego na 14-dniową kwarantannę, której skrócenie będzie możliwe po uzyskaniu negatywnego wyniku testu RT-PCR. Ten można jednak wykonać najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Należy pamiętać, iż słowackie służby akceptują zaświadczenia wystawione jedynie w językach słowackim, czeskim lub angielskim. Najwygodniejszą formą takiego dokumentu jest oczywiście Unijny Certyfikat COVID.

Do 9 sierpnia 2021 roku obostrzenia bezpośrednio nie obowiązują osób niepełnoletnich. Ich sytuacja jest uzależniona jest od tego, jaki status posiadają osoby, z którymi zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym. Później dodatkowo zmienią się przepisy obowiązujące obowiązujące młodzież w wieku 12-18 lat.

Bez zmian ws. tranzytu przez Słowację

To wszystko złe wieści dla osób, które dopiero niedawno zdecydowały się na przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi, a wkrótce planowały podróż za południową stronę Tatr. Lepsze wiadomości są jednak dla tych, którzy chcą przejechać jedynie tranzytem przez Słowację – na przykład na Węgry czy do Chorwacji.

Osoby dokonujące tranzytu zwolnione są de facto z wszelkich obostrzeń, w tym nawet z – dotyczącego wszystkich innych przekraczających granice Słowacji osób w wieku powyżej 12 lat – obowiązku wypełnienia elektronicznego formularza eHranica (w pełni zaszczepieni oraz ozdrowieńcy nie muszą rejestrować się przed każdym wjazdem na Słowację, a jedynie raz na pół roku).

Tranzytu należy jednak dokonać wyznaczonymi korytarzami w ciągu nie więcej niż 8 godzin, a ewentualne postoje robić można tylko na stacjach paliw.

Dowiedz się więcej o obostrzeniach w podróżach po Europie:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut