Przez zmiany klimatu do końca roku umrą tysiące ludzi. Kryzys na Madagaskarze

Alicja Cembrowska
W różnych rejonach świata coraz silniej odczuwane są skutki zmian klimatu. Eksperci alarmują, że tysiącom ludzi na Madagaskarze grozi śmierć z powodu susz.
Tysiącom ludzi na Madagaskarze grozi śmierć z powodu głodu Twitter.com/UNICEFMada
Przewidywania dla Madagaskaru są przerażające. Według UNICEF i Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w najbliższych miesiącach niedożywienie wśród dzieci wzrośnie czterokrotnie w południowej części wyspy, a wszystko za sprawą susz, za którymi idzie fala głodu.

– Co najmniej pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia będzie poważnie niedożywionych, w tym 110 000 w ciężkim stanie, w dotkniętym suszą południowym Madagaskarze, ponosząc nieodwracalne szkody w ich wzroście i rozwoju – dowiadujemy się z raportu. Organizacje wskazują, że trwająca od czterech lat susza jest spowodowana globalnym ociepleniem i to za sprawą zmian klimatu na tych terenach coraz rzadziej pojawiają się cykliczne deszcze monsunowe, od których uzależnione jest życie mieszkańców. Brak deszczu to brak jedzenia. Ludzie z regionu Grand Sud już teraz żywią się głównie szarańczą i owocami kaktusów.
Eksperci z ONZ podkreślają, że te informacje są dodatkowo przykre, jeżeli spojrzymy na wskaźniki emisyjności. Te pokazują, że Madagaskar odpowiada za mniej niż 0,01 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, a ponosi tak okropne konsekwencje. W najtrudniejszej sytuacji jest południowa część wyspy. Według szacunków do października 2021 roku 28 tysięcy ludzi będzie miało utrudniony dostęp do żywności.


Shelley Thakral, rzeczniczka Światowego Programu Żywnościowego (WFP), mówi, że prognozy pogody nie napawają optymizmem, bo za niespełna dwa miesiące powinno nastąpić kolejne sadzenie roślin, jednak szanse na deszcze są niewielkie, a zapasy żywności się kurczą. To właśnie WFP wspiera rząd Madagaskaru w walce z klęską. Do walki dołączył ten UNICEF.

Organizacje starają się dystrybuować jedzenie na tych terenach, ale także wspierają kraj w planach budowy wodociągu na południu i zmianie strategii rolniczych, które mają polegać na nasadzaniu roślin odpornych na suszę (m.in. maniok, proso, sorgo).

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut