Kania na Twitterze pierze brudy prawicy. Wspomina programy Pospieszalskiego za czasów PO

Tomasz Ławnicki
Niemała awantura wybuchła wśród przedstawicieli mediów przejętych przez PiS. Dorota Kania, członek zarządu i redaktor naczelna zrepolonizowanego koncernu Polska Press, wytoczyła armaty przeciwko Janowi Pospieszalskiemu – autorowi m.in. "Warto rozmawiać", programu zdjętego ostatnio z ramówki TVP za promowanie antyszczepionkowych teorii. Na Twitterze aż zawrzało.
Dorota Kania o Janie Pospieszalskim i jego programach w TVP za rządów PO Fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER
Ta dyskusja zaczęła się w sobotni wieczór i – jak na razie – nie ma końca. Dorota Kania zasugerowała, że Jan Pospieszalski miał jakieś związki z Platformą Obywatelską i działał na szkodę Prawa i Sprawiedliwości.

"Warto przypomnieć: Jan Pospieszalski był jedynym z tzw. prawej strony, który zachował programy, gdy TVP rządziła PO. Kiedyś mnie to dziwiło. Dziś wszystko jasne" – napisała na Twitterze Dorota Kania. Jej wpis to najpewniej komentarz do najnowszych wiadomości ws. "Warto rozmawiać". Program Jana Pospieszalskiego po raz ostatni ukazał się na antenie Telewizji Polskiej 12 kwietnia. W odcinku tym krytykowano walkę rządu z pandemią koronawirusa. Przez wiele miesięcy nie było wiadomo, co dalej z programem. Dziś już jest jasne, że w jesiennej ramówce nie znalazło się dla niego miejsce.


Czytaj także: "To jest chichot historii". Miał swój program w TVP za PO, teraz dostał potężny cios od "swoich"

– Myślę, że Janek Pospieszalski sam się wykluczył, nakręcając histerię antyszczepionkową i atakując walkę rządu z pandemią. Trudno: był okres pewnej próby, wydawało się, że nastąpi jakieś uspokojenie. Tymczasem po stronie redakcji "Warto rozmawiać", a także samego prowadzącego, nastąpił zupełny "odpał" w tej sprawie – tak sprawę w rozmowie z portalem Wirtualne Media komentował Jacek Kurski.

W ten sposób prezes TVP odniósł się do uruchomienia przez Pospieszalskiego kanału na YouTube. Autor "Warto rozmawiać" publikuje na nim materiały o treści antyszczepionkowej i krytykujące strategię walki z koronawirusem. I w ten sposób Pospieszalski dla części prawicy okazał się wrogiem. Dorocie Kani nagle się przypomniało, że Pospieszalski jako muzyk, który w latach 70. dołączył do Czerwonych Gitar (grał na gitarze basowej – przyp. red.), potem m.in. współpracował z niezmiernie popularnym duetem fortepianowym Marek i Wacek, koncertował w wielu krajach.

"Jan Pospieszalski kreuje się na bojownika o wolność słowa i pisze dobrze nt traktowania go przez komunistów. Nic dziwnego, przecież w latach 80. wyjeżdżał na koncerty do Moskwy i brał udział w festiwalu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze" – napisała Kania na Twitterze.

Sam Pospieszalski na oskarżenia Kani zareagował tak: "Dorotko - zawsze wiedziałem, że jesteś ozdobą polskiego dziennikarstwa śledczego. BINGO :)". "W przeciwieństwie do ciebie. Pamiętam, kogo broniłeś, a o kim milczałeś" – brzmiała riposta naczelnej Polska Press.

Wpisy Doroty Kani wywołały "po prawej stronie Twittera" niemałą awanturę. Była wiceprezes TVP Marzena Paczuska o postępowaniu Kani napisała: "najobrzydliwsza forma represji przyprawionej poczuciem politycznej wyższości". "25 lat pracowałam w TVP. Znam te teksty i szeptanki za plecami. Niszczenie ludzi za to, że wytrwali i sugerowanie 'kolaboracji z wrogiem' - to najobrzydliwsza forma represji przyprawionej poczuciem politycznej wyższości" – podsumowała Paczuska.

Dorocie Kani wypada przypomnieć, że w świecie mediów za rządów PO przez dłuższy czas dyrektorem radiowej Trójki pozostawał Krzysztof Skowroński, a polityczne rozmowy o poranku w Programie III Polskiego Radia prowadził wówczas Michał Karnowski. Natomiast w świecie polityki – też daleko szukać nie trzeba. Za rządów PO Mateusz Morawiecki był doradcą Donalda Tuska. "Już zaczęły się pojawiać dziwne teksty z centrali". Tak ludzie PiS przejmują Polska Press

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut