Siostry Hensel to niezwykłe bliźniaczki syjamskie z USA. Mają 31 lat i chcą mieć dzieci

Daria Siemion
Jedna kontroluje lewą rękę, drugą prawą. Mają osobne prawo jazdy i chcą założyć rodzinę. Problemem jest wspólny układ rozrodczy i nerwowy. Kim są najsłynniejsze bliźniaczki syjamskie na świecie?
Siostry Hensel znalazły sposób na wspólne życie fot. facebook.com/AbigailAndBrittanyHensel

Takie bliźnięta to rzadkość

Siostry Abigail i Brittany Hensel urodziły się w Minnesocie w 1990 roku. Mają dwie głowy, dwa serca, dwa żołądki, dwa kręgosłupy, ale „tylko” jedną parę rąk i nóg. Mają też wspólny układy: krwionośny, wydalniczy, nerwowy i rozrodczy.

Urodzenie bliźniąt syjamskich zdarza się raz na ok. 190 tys. urodzeń. Rodzaj zrośnięcia sióstr Hensel jest jeszcze rzadszy. Naukowcy szacują, że zapada na niego jedynie 11 proc. wszystkich bliźniąt. W terminologii medycznej nazywa się on Dicephalic parapagus.

Większość takich bliźniąt rodzi się martwa lub nie przeżywa porodu. Jeszcze w latach 60. część lekarzy uważała, że bliźnięta z dwiema głowami nie powinny być aktywnie leczone ani reanimowane. W artykule medycznym z 1982 roku opisano próbę chirurgicznego rozdzielenia bliźniąt Dicephalic parapagus. Dzieci umarły wkrótce po operacji.

Każda z nich kontroluje jedną stronę ciała

Specyficzna budowa sióstr Hensel sprawia, że każda z nich może kontrolować tylko jedną stronę ciała. Siostry muszą współpracować ze sobą non-stop. Bez tego niemożliwe byłoby chodzenie, jedzenie, picie. Ale bliźniaczki syjamskie poszły o krok dalej i jeżdżą samochodem.


Egzamin na prawo jazdy zdawały dwa razy. Abigail kontroluje sytuacje po prawej stronie pojazdu, a Brittany po lewej. Każda z nich lubi jeść co innego, więc jedna je jedną ręką, a druga drugą. Dla zdrowych ludzi to nie do wyobrażenia, ale tak wygląda ich codzienność.

A początki nie były łatwe. Dziewczynki jako niemowlęta nie były zgrane na tyle, by bawić się i raczkować. Ich mama martwiła się o ich losy. Na szczęście rehabilitacja przyniosła spektakularne efekty i nic nie stoi na przeszkodzie, by dziewczyny mogły uprawiać sport. Siostry Hensel uwielbiają pływać i jeździć rowerem.

Operacja rozdzielenia wiązała się z ogromnym ryzykiem

Po narodzinach sióstr syjamskich lekarze zastanawiali się nad ich rozdzieleniem, jednak ze względu na wspólny układ wydalniczy i krwionośny, byłoby to śmiertelnie niebezpieczne i wysoce prawdopodobne, że obie siostry umarłyby w trakcie operacji.

Lekarze odradzali operację z jeszcze jednego powodu. Jakość życia sióstr po operacji rozdzielenia wcale nie musiała być wyższa niż jakość ich życia jako zrośniętych bliźniaczek. W końcu nie miałyby ręki i nogi po tej samej stronie. W takiej sytuacji nie można nawet chodzić o kulach.

Rodzice sióstr zdecydowali, że zabiegu nie będzie. Same zainteresowane cieszą się z tej decyzji. Uważają, że mogą robić większość rzeczy, które robią ich rówieśnicy. Siostry bardzo się kochają i nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Zresztą, gdy jedna umrze, druga najprawdopodobniej podzieli jej los.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/97405,dlaczego-operacje-blizniat-syjamskich-sa-tak-trudne

Udało im się ukończyć studia. Pracują jako nauczycielki

Niepełnosprawność nie była dla sióstr Hensel przeszkodą w ukończeniu studiów, choć z oczywistych względów było to dla nich bardzo trudne. Brittany ma talent humanistyczny – świetnie pisze i uwielbia czytać. Abigail woli nauki ścisłe i miała świetne oceny z matematyki.

Siostrom Hensel udało się to jednak pogodzić. W 2008 roku rozpoczęły studia na kierunku „edukacja” (odpowiednik "edukacji wczesnoszkolnej" w Polsce). Kobiety ukończyły szkołę ze świetnymi wynikami i dostały pracę jako nauczycielki. Początkowo dyrekcja szkoły obawiała się jak bliźniaczki syjamskie poradzą sobie z ujarzmieniem dzieci. Okazało się, że to dla nich łatwe.

Dzieci uwielbiają swoje nietypowe nauczycielki. Jednak wobec kariery sióstr Hensel pojawia się wiele pytań. Skoro razem prowadzą lekcje, to dostają jedną pensję czy dwie? Co robią, gdy mają inne zdania? Czy zdarza im się mówić jednocześnie? Czy da się u nich ściągąć?

Chcą założyć rodzinę

Siostry Hensel starają się prowadzić normalne życie. Bardzo nie lubią, gdy ktoś je fotografuje, patrzy ze zdziwieniem albo się z nich śmieje. W wywiadzie udzielonym w 2006 roku stacji Discovery Chanel wyznały, że chcą w przyszłości chodzić na randki, wyjść za mąż i mieć dzieci.

Ale czy w przypadku bliźniaczek syjamskich jest to w ogóle możliwe? W książce autorstwa Yunte Huang pt. „Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią” znajdziemy przykłady bliźniąt syjamskich, którym się to udało. Rekordziści mieli dwadzieścioro dzieci.

Młode kobiety mają jeden układ nerwowy i rozrodczy. Gdy mężczyzna pocałuje Abby, to Brittany to poczuje. Podobnie z seksem. Czy, jeśli Brittany nie zgodzi się, aby Abby współżyła to będzie to gwałt na Brittany? No i co z dzieckiem. Kto w świetle prawa będzie jego matką, skoro urodzą je obie? W tej kwestii pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi.

Bliźniaczki cieszą się ogromną popularnością

Abby i Brittany Hensel były bohaterkami wielu programów telewizyjnych. Gdy miały 6 lat wystąpiły w programie Oprah Winfrey. Pozytywnym usposobieniem i umiejętnością przezwyciężania przeciwności losu, podbiły serca milionów Amerykanów.

Jako nastolatki siostry wystąpiły we własnym reality show zrealizowanym na potrzeby telewizji TLC. Widzowie mogli obserwować przeprowadzkę nietypowych sióstr i ich zmagania w szkole. Serial miał tylko jeden sezon, ale zdążył pobić rekordy popularności.

Chociaż siostry unikają rozgłosu i starają się wieść normalne życie, to ich losem interesuje się cały świat. Wiele osób podziwia je za odwagę, determinację w dążeniu do celu i uśmiech, który zawsze gości na ich twarzach. Oby to się nie zmieniło i siostry Hensel nadal mogły zarażać optymizmem.