Papież Franciszek zapowiada reformę Kościoła. "Największe zmiany od przeszło 60 lat"
Papież Franciszek rozpoczął przedsięwzięcie, które według niektórych jest próbą "najbardziej ambitnej reformy kościoła od 60 lat". Zmiany mają rozpocząć się już teraz, a o ich charakterze dużo się spekuluje. Niektórzy mają nadzieję, że będą one dotyczyć takich kwestii, jak święcenia dla kobiet, celibat wśród księży czy związki jednopłciowe. Nie brakuje jednak głosów, że może to uderzyć w pozycję Kościoła.
Papież Franciszek zapowiada reformę kościoła
Papież Franciszek zwrócił się do wiernych podczas mszy świętej w Bazylice św. Piotra, aby ci nie pozostawali "zabarykadowani" w swoich przekonaniach i pozostali otwarci na dialog. To zapowiedź zmian w Kościele, które mają zacząć się już teraz i potrwać 2 lata.– Czy jesteśmy gotowi na wyzwania, które podejmiemy podczas tej podróży? A może boimy się nieznanego i znów ratujemy się ucieczką tłumacząc, że "tak było od zawsze"? – dopytywał Franciszek podczas mszy świętej.
Tym samym papież zapowiedział zmiany, które mają nastąpić w Kościele, do których podstawę ma stanowić dialog pomiędzy wszystkimi parafiami świata.W naTemat pisaliśmy także: W USA wykonają wyrok śmierci na niepełnosprawnym intelektualnie. O łaskę apelował papież Franciszek
Program "Kościół synodalny: komunia, uczestnictwo i misja" i ma przebiegać w 3 etapach:
- 1. Faza słuchania: ma być formą otwartej dyskusji wszystkich wiernych. W każdej parafii i diecezji ma być prowadzona dyskusja na ten tego, co powinno się zmienić. Papież Franciszek podkreślił, że ważne jest, aby wysłuchać tych, którzy często byli na marginesie życia Kościoła, czyli np. kobiety.
- 2. Faza kontynentalna: biskupi mają zgromadzić się, aby przedyskutować i sformalizować ustalenia.
- 3. Faza powszechna: w październiku 2023 r. odbędzie się miesięczne spotkanie biskupów w Watykanie
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut