Będzie pozew przeciwko KE! To reakcja PE m.in. w sprawie bezczynności wobec Polski

Anna Świerczek
David Sassoli poinformował, że zwrócił się do służb prawnych Parlamentu Europejskiego o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. "Państwa Unii Europejskiej, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych" – podkreślił przewodniczący PE.
David Sassoli poinformował, że zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Fot. naTemat.pl
"Państwa Unii Europejskiej, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych. Mamy na to mechanizm, ale Komisja Europejska go nie używa. Dlatego też poprosiłem nasze służby prawne o przygotowanie pozwu przeciwko KE w celu zapewnienia egzekwowania przepisów" – napisał w środę na Twitterze David Sassoli.

Przypomnijmy, że rozporządzenie, które zostało przyjęte w grudniu ubiegłego roku, pozwala Unii Europejskiej zawiesić płatności z budżetu UE na rzecz państw członkowskich, w których praworządność jest zagrożona.


W lipcu europarlament wezwał KE do uruchomienia mechanizmu. To właśnie wtedy zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę przeciwko niej do TSUE za bezczynność.
"Pismo przewodniczącego do służb prawnych PE pojawia się po głosowaniu w parlamentarnej komisji spraw prawnych, w którym zalecono wszczęcie postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Większość przywódców grup politycznych na dzisiejszej Konferencji Przewodniczących poparła tę akcję" – wyjaśnił w środę w oficjalnym oświadczeniu David Sassoli.

Debata o kryzysie praworządności w Polsce


Przypomnijmy, że we wtorek odbyła się w europarlamencie debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa" związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła na niej swego rodzaju warunki dla Polski, których wypełnienie umożliwiłoby wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

– Odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów. Proszę to uczynić – mówiła w europarlamencie szefowa KE, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj także: Von der Leyen przyćmiła Morawieckiego. Po jej przemówieniu europosłanki PiS aż kipią z oburzenia

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut