Jak złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa? Procedura jest prosta

redakcja naTemat
W mediach często słyszy się, że wiele głośnych spraw zainicjowanych zostało złożeniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. A jak powinno ono wyglądać, gdybyśmy sami chcieli je złożyć i gdzie to zrobić? W naTemat.pl wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie.
Jak złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa? Procedura jest prosta. Fot. Marek M Berezowski / REPORTER


Tylko cześć śledztw i postępowań sądowych to efekt sytuacji, w której organy ścigania same zauważyły, że ktoś łamie prawo. Gros spraw rozpoczętych zostało dzięki temu, że ktoś na policję lub do prokuratury zgłosił się z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Czytaj także: Jest zawiadomienie do prokuratury w związku z aferą mailową. Na liście 16 osób związanych z PiS
To ważna instytucja prawna, gdyż zawiadomienie takie mają prawo złożyć nie tylko osoby pokrzywdzone przestępstwem czy bezpośredni świadkowie, ale każda osoba, która ma jakkolwiek uzasadnione podejrzenie, że gdzieś doszło do złamania prawa. Jeśli mowa o przestępstwie ściganym z urzędu, Kodeks postępowania karnego nawet nakłada na obywateli obowiązek poinformowania odpowiednich instytucji o swoich podejrzeniach.


Jak złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Jak już wspomniano, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa można złożyć na policji lub w prokuraturze. Pierwszą czynnością z tym związaną powinno być jednak ustalenie właściwości miejscowej danej jednostki.

Nie jest to trudne. Co do zasady właściwe do przyjęcia zawiadomienia są komisariat lub siedziba Prokuratury Rejonowej, na obszarze odpowiedzialności których miało dojść do złamania prawa.
Czytaj także: Banaś zapowiada nowe kroki. Będą zawiadomienia do prokuratury ws. najwyższych urzędników
Zawiadomić o popełnieniu przestępstwa można na dwa sposoby: ustnie lub pisemnie. Ta pierwsza opcja możliwa jest jednak tylko na komisariacie policji, gdzie nasze zeznanie zostanie spisane do protokołu. Kto w celu ustnego złożenia zawiadomienia uda się do prokuratury, ten zostanie odesłany do właściwego komisariatu.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na piśmie powinno zawierać natomiast elementy takie jak:



Zarówno zgłaszając się osobiście na komisariacie policji, jak i wysyłając pismo do prokuratury można od razu wspomnieć o ewentualnie posiadanych dowodach, a nawet zabrać je ze sobą lub dołączyć do korespondencji.

Potwierdzenie zawiadomienia tylko na wniosek

W obu przypadkach Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość otrzymania potwierdzenia złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Osoba zawiadamiająca powinna zostać o takim prawie pouczona, gdyż dokumentu tego nie wydaje się automatycznie, a na wniosek.

Elementami koniecznymi potwierdzenia są: data i miejsce przyjęcia zawiadomienia, dane osoby zawiadamiającej i pokrzywdzonej, opis czasu, miejsca i okoliczności popełnienia domniemanego przestępstwa, a przede wszystkim sygnatura nadana sprawie.
Czytaj także: Prokuratura ma doniesienie na Mateusza Morawieckiego. Zarzucają premierowi, że "działał na szkodę Polski"

Dowiedz się więcej o prawie karnym w Polsce:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut