Szefowa KE tłumaczy, co dalej z KPO dla Polski. Rząd PiS musi się zobowiązać do zmian

Agata Sucharska
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabrała głos w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Po raz kolejny Polska otrzymała wyraźny sygnał, że do otrzymania środków konieczne będą zmiany w strukturze polskiego sądownictwa. Oto warunek, który musi zostać spełniony.
Co dalej z KPO dla Polski? Ursula von der Leyen o koniecznym warunku. Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News


Kary dla Polski w związku z Izbą Dyscyplinarną

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, Polska będzie musiała płacić po milion euro dziennie za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. To efekt kolejnej kary wyznaczonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nawet jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości zignoruje tę decyzję, to licznik i tak będzie nieubłagany.


O swojej decyzji TSUE poinformował w środę 27 października. Przypomnijmy, że o ukaranie Polski wystąpiła Komisja Europejska, do czego przychylił się TSUE.

Ursula von der Leyen: Chcemy wyraźnego zobowiązania

Ursula von der Leyen została zapytana na czwartkowej konferencji prasowej o dalsze kroki KE wobec Polski. – Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia z Polską, ale reforma to conditio sine qua non (warunek konieczny do spełnienia - przyp. red.) – podkreśliła cytowana przez TVN24 przewodnicząca Komisji.
Odniosła się również bezpośrednio do kwestii wypłacenia Polski środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. – Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów – oświadczyła.

Jest to już kolejny sygnał dotyczący tego, że Unia Europejska nie zamierza rezygnować z egzekwowania tego warunku. Podkreślają to także europejscy politycy, m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, który powiedział, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, a tocząca się w UE debata na temat naszego kraju dotyczy przede wszystkim niezależności sądownictwa.
Czytaj także: Tusk przekonuje, że UE chce wypłacić pieniądze Polsce. “Wszystko w rękach rządu PiS”

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut