Kto jest żoną Antoniego Macierewicza? Oboje zostali aresztowani w stanie wojennym
Antoni Macierewicz jest ze swoją żoną od kilkudziesięciu lat. Hanna Natora-Macierewicz poprzez zamiłowanie do historii odnalazła wspólny język z mężem. Choć nie pokazuje się zbyt często publicznie z małżonkiem, w internecie można znaleźć wiele szczegółów z jej życiorysu.
- Kim jest żona Antoniego Macierewicza?
- Hanna Natora-Macierewicz jest z wykształcenia historykiem i była internowana za czasów PRL. Gdy nastał stan wojenny, wróciła z Londynu do Polski, gdzie czekali na nią funkcjonariusze z SB.
- Ile Macierewicz ma dzieci? Jak wygląda małżeństwo Macierewiczów?
Kim jest Hanna Natora-Macierewicz
Antoni Macierewicz jest ze swoją żoną od półwiecza. Hanna Natora-Macierewicz jest z wykształcenia historyczką, skończyła ów kierunek na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizacja, którą wybrała na studiach, to archiwistyka, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się m.in. badaniami nad powstawaniem archiwaliów oraz nadzorem nad stanem przetrzymywanych zbiorów archiwalnych.Gdy wprowadzono stan wojenny, Hanna Natora-Macierewicz przebywała w Londynie. Po tym, jak dowiedziała się o sytuacji w Polsce, wsiadła na pokład samolotu i wróciła do ojczyzny, gdzie na lotnisku czekała na nią Służba Bezpieczeństwa.
Była internowana w Olsztynce Grochowskiej, a następnie w Gołdapi. Za kratkami spędziła w sumie 7 miesięcy. Co więcej, jej mąż również został aresztowany, przez co ich córka Aleksandra, która w tamtym czasie miała kilkanaście lat, trafiła do domu siostry ojca.
Założony przez Jerzego Urbana tygodnik "Nie" napisał, że Hanna Natora-Macierewicz w 1973 roku nawiązała współpracę z III wydziałem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Jej mąż był już wtedy mocno zaangażowany w działalność opozycyjną, dwa lata wcześniej usunięto go z Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował.
– Ta sugestia to działanie w stylu WSI – odpowiadał sam Macierewicz w rozmowie z naTemat. – Jeżeli któremukolwiek z członków mojej rodziny zostanie postawiony zarzut, to się do niego ustosunkuję. Na razie mamy do czynienia z takim pomówieniem – oznajmił polityk PiS.
W 2018 roku o Hannie Natorze-Macierewicz zrobiło się głośno za sprawą nieautoryzowanej książki "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana" autorstwa Anny Gielewskiej i Marcina Dzierżanowskiego, w którym wykorzystano rozmowy małżeństwa Macierewiczów podsłuchane przez Służbę Bezpieczeństwa.
– Jesteś mi obcym człowiekiem, nie ma ciebie 48 godzin, a ja sprawuję wszystkie obowiązki pani domu – mówiła mężowi Hanna Natora-Macierewicz podczas jednej z podsłuchanych kłótni.
Może Cię zainteresować: Żona Macierewicza nie wytrzymała. W sądzie jest pozew dotyczący książki o mężu
Macierewicz o żonie
Jak o żonie wypowiada się jej mąż? Macierewicz wspominał o swojej wybrance serca w "Alfabecie" z 2011 roku na łamach "Nowego Państwa". Jak sam przyznał, w latach 70. to na nim spoczywały obowiązku domowe, ponieważ małżonka pracowała, a on nie miał pracy."Lubiłem przyrządzać różnorodne potrawy z kalmarów, które za Gierka były dość powszechnie dostępne. Podawałem je najczęściej zasmażane z ryżem. Na śniadanie omlety - w tym się specjalizowałem" – mówił.
Antoni Macierewicz - młodość, kariera
Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie. Jego matka była doktorem biologii, zaś ojciec docentem chemii, który po zobowiązaniu do współpracy z UB odebrał sobie życie. Przyszły polityk ukończył studia historyczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywnie udzielał się w życiu studenckim, należąc m.in. do rady wydziałowej Zrzeszenia Studentów Polskich.W 1989 roku współzałożył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, zaś po roku od tego wydarzenia wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Już w 1991 roku otrzymał mandat poselski, startując z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. W rządzie Jana Olszewskiego przez dwa lata zasiadał na stanowisku ministra spraw wewnętrznych.
Wówczas ogłosił listę, na której znalazły się nazwiska polityków zarejestrowanych przez SB jako tajnych współpracowników. Widniało tam też imię samego Wałęsy. Sporządzona przez Macierewicza doprowadziła do odwołania rządu. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" był prezydentem.
W 2002 roku podczas wyborów samorządowych Macierewicz nieskutecznie ubiegał się o stanowisko prezydenta. Po czterech latach objął posadę wiceministra obrony narodowej za rządu Jarosława Kaczyńskiego.
W 2007 roku, po uzyskaniu mandatu poselskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, odnalazł się jako felietonista m.in. w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam. Po czterech lata z powrotem doczekał się reelekcji.
2015 rok był dla Antoniego Macierewicza rokiem przełomowym. To wtedy objął on urząd ministra obrony narodowej, a jako szefa gabinetu politycznego i rzecznika prasowego MON wybrał kontrowersyjną postać Bartłomieja Misiewicza.
Macierewicz zaciekle drążył temat katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, zostając szefem podkomisji badającej przyczyny tragedii w Smoleńsku. Eksplozje na pokładzie samolotu doprowadziły do katastrofy smoleńskiej – wynikało z raportu podkomisji smoleńskiej.
Według członków podkomisji Rosjanie wiedzieli o wybuchu – i chcieli to ukryć przed stroną polską, mówiąc o efekcie hydraulicznym wybuchu paliwa. Z dokumentu wynika także, że wiedzę o śladach materiałów wybuchowych na szczątkach tupolewa posiadali po katastrofie prokuratura i członkowie komisji Jerzego Millera, ministra MSWiA w rządzie Donalda Tuska.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut