Myślisz, że zimno na ustach to tylko podrażnienie? Jesteś w błędzie. To poważna choroba

Daria Siemion
Wydaje się, że zimno na ustach to błahostka. Nic bardziej mylnego. Za zimno na ustach odpowiada wirus opryszczki, które może doprowadzić do opryszczkowego zapalenia mózgu i śmierci.
Za zimno na ustach odpowiedzialny jest wirus HSV fot. East News

Za powstanie zimna na ustach odpowiedzialny jest wirus HSV

Przyczyną zimna na ustach jest wirus opryszczki (HSV). Wiele osób żyje z nim i nie ma żadnych dolegliwości, ale kiedy organizm jest osłabiony, wirus objawia się w postaci opryszczki.
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM

– Kto raz zaraził się opryszczką, będzie już zawsze miał w swoim organizmie wirusa opryszczki i okresowo będzie go wydalał w ślinie lub wydzielinach płciowych. Dzieje się tak, ponieważ po zakażeniu wirusy opryszczki pozostają w organizmie na stałe. Przebywają w stanie „uśpienia” w komórkach zwojów nerwowych i mogą się okresowo uczynniać (fragment opracowania dla portalu mp.pl).

Do czynników sprzyjających rozwojowi opryszczki wargowej zaliczamy: Dodatkową przyczyną opryszczki wargowej może być dieta uboga w składniki odżywcze. Rzut choroby mogą spowodować niedobory witamin z grupy B, C, D, a także kwasu foliowego, żelaza i cynku. W takiej sytuacji należy rozpocząć suplementację, a przede wszystkim zadbać o zrównoważoną i zdrową dietę.


Jak dochodzi do zarażenia wirusem opryszczki (HSV)?

Wirusa HSV (z ang. herpes simplex viruses) dzielimy na dwa rodzaje. Wirus HSV-1 jest bardzo zaraźliwy i odpowiada za opryszczkę wargową. Z kolei wirus HSV-2 najczęściej objawia się opryszczką narządów płciowych.

Jedynym rezerwuarem obu wirusów opryszczki jest człowiek. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z uszkodzoną skórą nosiciela, jego błonami śluzowymi albo śliną. W przypadku wirusa HSV-2 może dojść do zakażenia drogą płciową. Wysoce prawdopodobne jest przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w trakcie porodu.

Opryszczką można zarazić się zarówno od osoby, u której występują objawy zakażenia, jak i od osoby, która jest bezobjawowym nosicielem wirusa. Do pierwotnego zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie. Szacuje się, że zarażonych może być nawet 90 proc. Polaków.

Domowe sposoby na zimno na ustach

Opryszczka na ustach występuje tak często, że niewiele osób decyduje się na wizytę u lekarza. Większość osób z zimnem na ustach wybiera leczenie w domu. W tym celu stosuje się naturalne preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i łagodzącym podrażnienia.

Najlepsze domowe sposoby na zimno na ustach to: Wśród internautów popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w leczeniu opryszczki jest smarowanie zainfekowanych miejsc pastą do zębów. Czy ma to sens? Niezbyt. Pasta do zębów wysusza miejsce infekcji, co przyspiesza rozwój choroby. Podrażnioną skórę należy nawilżać.

Czym smarować zimno na ustach?

Dostępne w aptece maści na zimno na ustach zawierają w swoim składzie acyklowir, czyli substancję hamującą replikację wirusa. Oprócz tego składają się z substancji o działaniu łagodzącym, np. z alantoiny.
dr Agnieszka Rusin-Tupikowska
Dermatolog

– Jeśli mówimy o smarowaniu kremem z acyklowirem, to trzeba pamiętać, że należy to zrobić przynajmniej 5 razy dziennie. To nie jest krem, dzięki któremu opryszczka się nie rozwinie, ale smarując odpowiednio często, możemy spróbować przyspieszyć ustąpienie zmiany lub zmniejszyć jej zasięg (fragment wywiadu dla portalu mp.pl).

Pomocne będą również żele na opryszczkę, w których znajdziemy substancje przyspieszające gojenie ran, m.in. octan tokofenylu oraz tlenek cynku. Wskazane są także preparaty z właściwościami antyseptycznymi.

Oprócz maści i żeli bardzo dobrym rozwiązaniem są plastry na opryszczkę. Większość z nich nasączono substancjami o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym. Te w cielistym kolorze świetnie maskują ranę.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/380685,jak-prawidlowo-czyscic-uszy-to-prostsze-niz-myslisz

Czy są tabletki na zimno na ustach?

Leki na opryszczkę są dostępne również w formie doustnej. Działanie większości preparatów opiera się na acyklowirze — substancji hamującej replikację wirusa. Poszczególne tabletki na zimno na ustach różnią się między sobą zawartością acyklowiru. Niektóre leki wzbogacono witaminami i probiotykami.

Leki na opryszczkę można przyjmować również w formie kropli. Substancją czynną wykorzystywaną w kroplach na opryszczkę jest pranobeks inozyzyny wykazujący działanie poprawiające odporność i hamujące rozwój wirusa.

Podczas przyjmowania doustnych leków na opryszczkę mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha i złe samopoczucie. Obserwowano również ciężkie reakcje alergiczne oraz rumień. Jednak w niektórych przypadkach będzie to konieczne.

Po ilu dniach schodzi zimno na ustach?

Zimno na ustach ma bardzo charakterystyczny przebieg. Mija w ciągu dwóch tygodni.

Pierwsza faza opryszczki
W pierwszej fazie opryszczki wargowej pojawia się zaczerwienienie oraz pieczenie ust. Jest to najlepszy moment na aplikację leków.

Druga faza opryszczki
Wokół ust zaczynają pojawiać się niewielkie grudki, a dolegliwości zaczynają być bardzo uciążliwe. Usta pieką i swędzą, są wysuszone.

Trzecia faza opryszczki
Pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem. Nie wolno ich przebijać — może to doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji.

Czwarta faza opryszczki
Pęcherzyki pękają i zaczyna wypływać z nich płyn. Może przybierać żółtawą barwę lub przypominać ropę.

Piata faza opryszczki
W miejscu pękniętych pęcherzyków powstają nadżerki. Jest to zaczerwieniona rana o nieregularnej powierzchni.

Szósta faza opryszczki
Zmiany zaczynają się goić, a na nadżerkach rozpoczyna się proces tworzenia strupów. Nie należy ich zdrapywać.

Jeżeli infekcja przedłuża się lub ma nawracający charakter, warto odwiedzić lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.