Czy można zmienić miejsce odbywania kwarantanny? Takie zachowanie może kosztować tysiące

Daria Siemion
Chcesz zmienić miejsce odbywania kwarantanny? Nie mam dobrych wiadomości. W ten sposób narazisz na zachorowanie innych i otrzymasz wysoką karę. Dlatego miejsce odbywania kwarantanny wybierz mądrze.
Miejscem odbywania kwarantanny najczęściej jest miejsce zamieszkania fot. Marek Bazak / East News
Kwarantannę trzeba odbyć w miejscu, które zostało wskazane w karcie lokalizacji. Miejsca pobytu nie można zmienić w trakcie trwania choroby. Zmiana miejsca kwarantanny jest traktowana na równi z wyjściem na basen lub po papierosy. Przemieszczanie się osoby chorej na COVID-19 to narażanie innych.

Miejsce odbywania kwarantanny można opuścić jedynie w sytuacji zagrażającej zdrowiu. Nie można jednak samodzielnie udać się do lekarza. Należy wezwać ekipę pogotowia ratunkowego i powiadomić dystrybutora o zakażeniu.

Jeżeli w trakcie pandemicznej izolacji wykonano test na koronawirusa, a uzyskany wynik był negatywny, można zwrócić się do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o skrócenie lub zwolnienie z kwarantanny. Do czasu uzyskania oficjalnej zgody nie można opuszczać miejsca kwarantanny.


A co zrobić w sytuacji, jeśli w karcie lokalizacji znajduje się nieprawidłowy adres? Jeśli doszło do pomyłki, należy zwrócić się do powiatowego inspektora sanitarnego. Najlepiej zrobić to telefonicznie. Odczytanie maila może trwać kilka dni — lepiej nie ryzykować wysokiej kary.

Czy rodzina osoby objętej kwarantanną może się wyprowadzić?

Osoby mieszkające z potencjalnym nosicielem wirusa SARS-CoV-2 nie są automatycznie objęte kwarantanną. Obowiązek izolacji pojawia się, gdy obecność koronawirusa zostanie potwierdzona.

Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem domownicy muszą kontynuować izolację do 7 dni od daty zakończenia izolacji osoby chorej. Z chorym trzeba mieszkać, nawet jeżeli samemu jest się zdrowym — nie można przenieść się do drugiego mieszkania albo wynająć kawalerki.

Jedyną przesłanką do zwolnienia albo skrócenia kwarantanny jest negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego minimum 7 dni po ostatnim kontakcie z osobą zakażoną. Dopiero wtedy można legalnie zmienić miejsce pobytu.
Czytaj także: Kwarantanna dla domowników w praktyce. Co robić, jeśli mieszkamy z zakażonym koronawirusem?

Kto sprawdza, czy osoby objęte kwarantanną przebywają we wskazanym miejscu?

Osoby przebywające na kwarantannie są zobowiązane do korzystania z rządowej aplikacji "Kwarantanna domowa". Wyjątek stanowią osoby, które nie posiadają sprzętu elektronicznego albo dostępu do sieci komórkowej.

Aby nie zostać ukaranym za brak aplikacji, należy przekazać policji lub sanepidowi oświadczenie o braku sprzętu umożliwiającego korzystanie z aplikacji. Można też wysłać oświadczenie na maila: Kancelaria.Krolewska@mc.gov.pl, jednak trzeba go opatrzyć podpisem zaufanym, co jest dość nietypowym wymaganiem dla osób, które nie mają dostępu do internetu.

Sposób wywiązywania się z nakazu kwarantanny sprawdzają również policjanci. W niektórych powiatach robią to nawet kilka razy dziennie. Przychodzą pod domy osób objętych kwarantanną i nawiązują z nimi kontakt przez domofon. Zdarza się, że proszą chorego, by wyszedł na balkon lub stanął przed oknem.

Co grozi za zmianę miejsca pobytu podczas kwarantanny?

Wobec osób, które nie stosują się do zasad kwarantanny i zmieniają miejsca odbywania izolacji, przewidziano surowe konsekwencje. Można otrzymać zarówno mandat od policji, jak i wysoką karę od sanepidu.

Funkcjonariusze mogą rozpocząć czynności związane z art. 116 kw [Nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków wynikających z przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, lub z decyzji wydanych na podstawie tych przepisów]. Mandat może wynosić nawet 1000 zł.

Policja może również zawiadomić prokuraturę, która rozpocznie postępowanie z art. 165§1 kk o narażaniu innych na utratę zdrowia lub życia. Sąd może skazać osobę łamiącą kwarantannę na karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Uprawnienia do nakładania kar pieniężnych za złamanie kwarantanny posiada również sanepid. Tutaj kwoty przyprawiają o zawrót głowy. Można "zarobić" nawet 30 000 zł. Taka kara jest egzekwowana natychmiast.