Nadchodzi duża zmiana w Kościele katolickim. Do posługi dopuszczono kobiety

Agata Sucharska
Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła ważną zmianę. Nowy dekret dopuszcza kobiety do sprawowania posługi lektoratu i akolitatu we wszystkich diecezjach w Polsce. M.in. oznacza to, że kobiety będą mogły udzielać Komunii Świętej. Wcześniej wnioskował o to papież Franciszek. Prawo wejdzie w życie 12 grudnia tego roku.
Kobiety dopuszczone do posługi lektora i akolity. Dekret Episkopatu Polski. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Dekret o posłudze kobiet

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, niebędących kandydatami do święceń" został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r. Jego wejście w życie ogłoszono na 12 grudnia 2021 roku.

Podkreślono, że jest to zmiana, która wynika z Listu Apostolskiego w formie motu proprio "Spiritus Domini" papieża Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu, ustala wiek i przymioty osób, mających przyjąć posługę stałego lektoratu i akolitatu.


"Muszą posiadać odpowiednie przymioty intelektualne"

"Ze względu na ważne zadania, jakie Kościół powierza ustanowionym stałym lektorom i akolitom, oraz ze względu na stałość tych posług, można posług stałego lektoratu i akolitatu udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia" – zaznaczono.
Pozostałe warunki dla kandydatów i kandydatek do posług stałego lektora i akolity to bycie ochrzczonym, przyjęcie bierzmowania, oraz "odznaczanie się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi".
Dekret dopuszczający posługę kobiet

Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania.

Do pełnienia posługi należy być też odpowiednio przeszkolonym. Taka możliwość dotyczy tylko osób, które ukończyły już 25 rok życia.

Posługa akolity polega na pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Chodzi m.in. o przygotowanie ołtarza, podawanie ksiąg, rozdzielanie Komunii Świętej oraz asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza.

Papież Franciszek o reformie Kościoła

– Czy jesteśmy gotowi na wyzwania, które podejmiemy podczas tej podróży? A może boimy się nieznanego i znów ratujemy się ucieczką tłumacząc, że "tak było od zawsze"? – takie postawił pytanie wiernym papież Franciszek podczas mszy świętej w Bazylice św. Piotra.

Ogłosił wówczas, że niebawem nadejdą zmiany w Kościele. Faza pierwsza ich wprowadzenia będzie dotyczyła szerokich konsultacji społecznych. Papież Franciszek podkreślił, że ważne jest, aby wysłuchać tych, którzy często byli na marginesie życia Wspólnoty, czyli np. kobiety.
Czytaj także: Papież Franciszek zapowiada reformę Kościoła. "Największe zmiany od przeszło 60 lat"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut