Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całej Polski

Weronika Tomaszewska-Michalak
Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, na mocy którego na terenie całej Polski będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni. Ta decyzja premiera ma związek z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ.
Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Stopień alarmowy ALFA-CRP od 5 grudnia w całej Polsce


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że stopień alarmowy ALFA-CRP będzie obowiązywał od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).
Czytaj także: "Solidarność z Polską". Zagraniczne media podsumowały dyplomatyczny rajd Morawieckiego
"Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach" – podało RCB. Szczyt Cyfrowy rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem "Internet United" (zjednoczony internet). RCB w komunikacie wyjaśniło także system stopni alarmowych CRP, które dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.


Stopnie alarmowe określone w ustawie o działaniach antyterrorystycznych


"Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" – podano.

"Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych" – dodano w komunikacie.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju były wprowadzane już wcześniej między innymi przy okazji 31. światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 roku oraz ubiegłorocznych wyborów Prezydenta RP.

Wówczas premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, dzięki któremu na kilka dni w całym kraju wprowadzony został drugi stopień alarmowy CRP – BRAVO. Dodajmy, że kolejne stopnie alarmowe CPR to: trzeci - CHARLIE oraz czwarty - DELTA.

Zobacz także: