10 przesądów sylwestrowych, których na pewno nie znasz

Paulina Szymańska
Przesądy sylwestrowe istnieją od wieków. Różnią się nie tylko w zależności od religii, ale także kraju pochodzenia. Prawie każdy kraj ma przynajmniej jeden własny zwyczaj, który może być wyśmiewany lub wielbiony w innym. Przyjrzyjmy się przesądom, które są mało znane i... dość zaskakujące.
Przesądy sylwestrowe - znasz je wszystkie? pexels.com

Wróżenie z... ołowiu

Jak będzie nadchodzący rok? Wiele osób chce odpowiedzi na to pytanie (mniej lub bardziej poważne) do końca roku. Niektórym pomóc w tym ma lanie ołowiu. W sylwestra w wielu miejscach ołów topi się nad świecą. Stopiony ołów wlewa się następnie do naczynia z zimną wodą. Na podstawie tworzących się figur można zobaczyć, zgodnie z przesądami, co przyniesie nadchodzący rok. W Finlandii topi się cynę.

Czytaj także: Andrzejki w czasach pandemii. 7 staropolskich wróżb, które zrobisz bez wychodzenia z domu

Wieprzowina ponoć przynosi szczęście, a drób? Niestety nie

Wieprzowina powinna też zapewnić sporą porcję szczęścia w nadchodzącym roku. Jednak jedno danie nie powinno znaleźć się w sylwestrowym menu: drób. Szczęście podobno wtedy odlatuje.


Nie pierz i nie susz białego prania

W dniach 25.12 - 06.01 należy powstrzymać się od prania i wieszania białego prania. Dlaczego? Ponieważ mówi się, że w tym czasie trwało noce łotrów i duchów, które swobodnie poruszają się po krajach i miastach. Jeśli ścieżka zostanie zablokowana praniem, a mityczne duchy zaplączą się w nie, wpadną w złość i zapragną zemsty. Dotyczy się to również prania i suszenia rzeczy w mieszkaniach.

Czerwona bielizna na sylwestra przynosi szczęście


Jeśli wierzyć włoskiej tradycji (którą zresztą częściowo kultywuje się także w Hiszpanii i Francji), noszenie czerwonej bielizny na przełomie roku przynosi szczęście w miłości. Bieliźniana sylwestrowa tradycja ma mały haczyk: bielizny nie wolno kupować samemu, trzeba ją mieć. Jeśli jesteś naprawdę przesądny, czerwoną bieliznę powinieneś nosić dopiero 31 grudnia i wyrzucić ją w Nowy Rok, ponieważ magia podobno nie działa inaczej.

Noszenie pustej walizki

W krajach Ameryki Łacińskiej podróżnicy chcą zapewnić sobie rok pełen przygód i podróży, ustawiając walizkę w drzwiach przejściowych. Bardziej zdeterminowani ciągną ją po pokoju lub wokół domu/bloku.

Jedzenie 12 winogron na szczęście

W Hiszpanii istnieje przesąd, że w sylwestra należy zjeść 12 owoców winogron (jedno winogrono na każde uderzenie zegara o północy), aby zapewnić sobie 12 miesięcy szczęścia.

Palenie stracha na wróble

W Ekwadorze z kolei strach na wróble utożsamiany jest ze źródłem złej energii skumulowanej z całego roku. Dlatego pali się go, aby pożegnać stary rok i powitać nadchodzący z czystą kartą.

Wrzuć białe kwiaty do oceanu

Choć w Polsce dostępu do oceanu nie mamy, to Brazylijczycy wierzą, że białe kwiaty podarowane duchowi oceanu dodadzą im siłę, witalność i mądrość.

Pierwszy gość przynosi prezenty

Pierwsza osoba, która przekroczy w Nowym Roku próg domu, ma obowiązek przynieść symboliczne prezenty - sól, chleb, węgiel, monetę - i jak na Szkocję przystało, bo stamtąd pochodzi ten przesąd - whisky.

Hałas odpędza duchy

Kiedyś ulicami wędrowali ludzie z grzechotkami i rondlami, dziś dzięki postępowi technicznemu są petardy i rakiety. Mówi się, że im głośniejsze i jaśniejsze, tym lepiej odpędza złe duchy. Dziś fajerwerki są używane wyłącznie dla efektów wizualnych i na szczęście stosuje je się coraz rzadziej.

Czytaj także: Polacy mają dość hałasu w sylwestra. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci i zwierzaki nie cierpią