Kim jest mąż Stachowiak–Różeckiej? Do jego fundacji płynie strumień państwowych pieniędzy

redakcja naTemat
Kim jest mąż posłanki PiS Mirosławy Stachowiak-Różeckiej? Czym się zajmuje? Przy jakich filmach pracował? Jakie są jego związki z KGHM, a Jakie powiązania z fundacją Supra i fundacją „Wolność i Demokracja”?
Mirosława Stachowiak–Różecka. Jej mąż to Radosław Porej–Różecki. fot. Piotr Molecki/East News

Radosław Poraj-Różecki



Radosław Poraj-Różecki urodził się w roku 1969. Jest mężem posłanki Prawa i Sprawiedliwości Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. Prowadzi firmę Poraj-Media, pracował jako kierownik produkcji i producent filmowy, był też rzecznikiem prasowym KGHM. Jest wiceprezesem fundacji "Wolność i Demokracja".

Filmografia



Swoją karierę w produkcji filmowej Radosław Poraj-Różecki rozpoczął w 1998 roku przy krótkometrażowym filmie dokumentalnym z cyklu "Polacy na Białorusi" pod tytułem "Poeta miejscowy”.

W tym samym roku jako kierownik planu, Poraj-Różecki pracował nad dwoma kolejnymi dokumentami: "Myśliwy" (także w cyklu "Polacy na Białorusi") a także "Bohatyrowicze", film o zaginionej krainie znanej nam z dzieła Elizy Orzeszkowej.


Wszystkie te filmy wyreżyserowała Ewa Straburzyńska, a wyprodukowało TVP przy współpracy z ATM. Ostatnią pozycją w filmografii Poraja-Różeckiego jest film edukacyjny "Polski Dom" analizujący historię architektury domów jednorodzinnych w Polsce na przestrzeni wieków. Poraj-Różecki był przy jego realizacji kierownikiem produkcji. Film wyprodukowała TVP Wrocław dla TVP Polonia, a wyreżyserował Mirosław Jasiński.

Radosław Poraj-Różecki wrócił na plan w roku 2001, kiedy to został kierownikiem produkcji filmu „Bełz. Rok 1951”, opowiadającego o „korekcie” wschodniej granicy Polski w 1951 roku i historii utraconego regionu. Film wyprodukowała firma Poraja-Różeckiego Poraj-Media dla programu pierwszego TVP, a reżyserował Mirosław Jasiński.

W 2003 Poraj-Różecki był producentem i kierownikiem produkcji na planie filmu "Historia z Tyskiej Butelki”, opowiadającego o odnalezieniu ukrytego listu w butelce w browarach tyskich, a także bogatą historię samego browaru i tradycji piwowarstwa w regionie. Film wyprodukowała Poraj-Media a reżyserował go Paweł Sala.

W roku 2005 mąż przyszłej posłanki funkcję kierownika produkcji przy filmie "Zakazani Milicjanci", historii próby założenia związku zawodowego milicjantów w roku 1981. Film został wyreżyserowany przez Athenę Sawidis, a Poraj-Różecki wymieniony jest w napisach dodatkowo pod hasłem "współpraca reżyserska". Produkcją dla programu pierwszego TVP zajmowała się Agencja Filmowa Profilm.

Po długiej nieobecności w branży filmowej Radosław Poraj-Różecki powraca w roku 2017 z filmem "Rozkaz 00485. Szlakiem Prawdy", który to film sam napisał, wyreżyserował i którego był producentem wykonawczym.

"Rozkaz (…)" to opowieść prof. Mikołaja Iwanowa o zbrodni NKWD w latach 1937-38 na ludności polskiej. Film wyprodukowała Poraj-Media dla Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" i centrum historii "Zajezdnia". Przy zdjęciach do filmu współpracował syn Poraj-Różeckiego, Jeremi.

Fundacje



W 2015 roku we "Wprost" ukazał się artykuł omawiający powiązania prywatne i biznesowe Mirosławy Stachowiak-Różeckiej i jej męża Radosława Poraja-Różyckiego.

Tekst poruszał sprawę w kontekście informacji jakoby Stachowiak-Różecka miała poprowadzić kampanię prezydencką Andrzeja Dudy, kandydata Pis na prezydenta.

Według autorów (Anna Gielewska i Cezary Bielakowski) ta potencjalna nominacja była niechętnie przyjmowana przez wielu polityków w PiS, jako że postrzegano ją jako możliwe wzmocnienie Adama Lipińskiego i Adama Hofmana.

Z artykułu Wprostu dowiadujemy się, iż Stachowiak-Różecka i Poraj-Różecki są w bardzo bliskich relacjach z Hofmanem oraz tzw. "jego ludźmi": Dawidem Jackiewiczem i Robertem Pietraszynem.

Okazuje się, iż od 2013 roku Stachowiak-Różecka pracowała w spółce Supra Brokers, której wiceprezesem był brat Pietraszyna, bliskiego przyjaciela Hofmana. Sam Pietraszyn kierował zaś wówczas wrocławskim stadionem, który zresztą spółka Supra Brokers ubezpieczała.

Kolejnym elementem układanki prezentowanej przez autorów artykułu jest klub sportowy Zagłębie Lubin, należący wówczas do KGHM, którego rzecznikiem prasowym był Radosław Poraj-Różecki. Robert Pietryszyn został mianowany prezesem klubu, a Poraj-Różecki wszedł w skład jego rady nadzorczej.

"W tym czasie w KGHM pracowała także żona Hofmana" – zaznaczają autorzy artykułu we "Wprost".

Po utracie przez PiS władzy w roku 2007 Poraj-Różecki rozstał się z KGHM, przystąpił natomiast do fundacji "Wolność i Demokracja". W 2008 odszedł z rady nadzorczej Zagłębia Lubin, za to przystąpił jako wspólnik do spółki z o.o. "Avicenna Klinika Kręgosłupa”.

W 2009 Poraj-Różecki wszedł w skład rady fundacji "Za Wolność Naszą i Waszą", której prezesem był Mikołaj Iwanow. W 2011 roku zostaje prezesem zarządu fundacji "Supra".

"Wolność i Demokracja”



Poraj-Różecki figuruje w KRS jako wiceprezes zarządu fundacji "Wolność i Demokracja". Z cytowanego powyżej artykułu z 2015 roku z Wprost dowiadujemy się też, iż członkiem rady fundacji był wówczas prominentny polityk PiS Adam Lipiński.

Z kolei z artykułu Jacka Harłukowicza z "Gazety Wyborczej" z marca 2019 roku, iż do fundacji płyną niemałe pieniądze z fundacji… KGHM. Według Wyborczej "Wolność i Demokracja" otrzymała z KGHM milion złotych w ciągu trzech lat (czyli od 2015 roku, a więc już pod rządami PiS) na organizację wydarzeń upamiętniających tzw. żołnierzy wyklętych.

Mirosława Stachowiak-Różecka



Mirosława Agnieszka Stachowiak-Różecka urodziła się 8 lipca 1973 roku w Świebodzinie. Tam w roku 1992 skończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza.

Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim na Resocjalizacji, ale nie ukończyła tych studiów. Wyższe wykształcenie zdobyła jednak w roku 2017 z pedagogiki specjalnej na Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Wydziale Nauk Pedagogicznych.

Podobnie jak jej mąż zajmowała się produkcją filmową, m. in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W bazie Filmu Polskiego funkcjonuje jako kierowniczka produkcji filmu dokumentalnego "Solidarność. Początek Rewolucji" z 2006 roku w reżyserii Andrzeja Słodkowskiego.

Po 2013 pracowała jako broker ubezpieczeniowy w firmie Supra Brokers.
Karierę polityczną rozpoczęła w roku 2002 związując się z Prawem i Sprawiedliwością (PiS). W 2006 została wybrana radną Wrocławia i mandat utrzymała w wyborach w 2010 i 2014. W radzie miejskiej Wrocławia pełniła m.in. funkcję wiceprzewodniczącej i przewodniczącej klubu PiS.

W roku 2011 po raz pierwszy, bezskutecznie, starała się o wybór do Sejmu. W 2014 startowała jako kandydatka na prezydentkę Wrocławia – także bez powodzenia.

Do Sejmu dostała się w 2015 z pierwszego miejsca na liście PiS, zdobyła 41 296 głosów. W 2018 ponownie starała się o urząd prezydentki Wrocławia, jednak bez sukcesu, podobnie jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała 91 236 głosy, najlepszy wynik w okręgu wyborczym, utrzymując tym samym mandat posłanki na Sejm IX kadencji.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut

Czytaj także: Kukiz nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Zrobiliście ze mnie złodzieja i sprzedawczyka"