"Najniebezpieczniejszy typ osobowości". Ofiarą "ciemnego empaty" może stać się każdy

Maja Mikołajczyk
Zagraniczne portale psychologiczne i lifestyle'owe rozpisują się na temat "ciemnych empatów". I chociaż złośliwi mogą powiedzieć, że to kolejny pop-psychologiczny buzzworld, istnienie "empatycznych psychopatów" zostało udowodnione naukowo, a więc zagrożenie z ich strony jest jak najbardziej realne.
Ciemny empata to typ osobowości, na który lepiej uważać Photo by Danir Yangirov on Unsplash

"Najniebezpieczniejszy typ osobowości"?

Empatia w najbardziej podstawowym rozumieniu oznacza umiejętność rozumienia czyiś stanów emocjonalnych i wczuwania się w sytuację innych, czego skutkiem często jest chęć niesienia pomocy. O co więc chodzi z "ciemnymi empatami" i dlaczego mogą być tak niebezpieczni?


Sama koncepcja "ciemnej empatii" została opisana w 2020 roku na podstawie badania przeprowadzonego przez naukowców z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii. Badacze odkryli wówczas, że aż 19,3 proc. z 911 osób badanych wykazuje nietypowy zestaw cech.

Badania wykazały, że istnieją osoby, których naukowcy określili mianem "ciemnych empatów". Mają się charakteryzować przede wszystkim dwoma rzeczami: po pierwsze, posiadają empatią, ale wyróżniają się także obecnością cech z tzw. ciemnej triady, takimi jak:



Po drugie, podczas gdy "zwykli" empaci osiągają wyższe wyniki na skali empatii emocjonalnej, polegającej na umiejętności wczuwania się w emocje innych, "ciemni empaci" lepiej sobie radzą w obszarze empatii poznawczej, która odpowiada jedynie za rozumienie stanów emocjonalnych.

Do czego więc w tym względzie sprowadza się różnica pomiędzy empatą a "ciemnym empatą"? "Zwykły" czuje twój ból i chce ci pomóc, a "ciemny" jedynie go rozumie i może chcieć wykorzystać go do realizacji własnych celów.

Dlaczego "ciemni empaci" cieszą się w zagranicznych mediach sławą "najniebezpieczniejszego typu osobowości"? Powód jest prosty: trudno ich rozpoznać.

– "Ciemny empata" rzeczywiście może być groźniejszy niż chłodny i nieczuły typ ciemnej triady, ponieważ tak zwany "ciemny empata" może łatwiej zbliżyć się do swojej ofiary i w rezultacie wyrządzić jej większą krzywdę – powiedziała portalowi Well and Good psycholożka kliniczna dr Ramani Durvasula.

Zdaniem dr Durvasuli termin "ciemny empata" w ogóle nie jest adekwatny ze względu na drugi człon swojej nazwy. Zgodnie z jej definicją, nieodłącznym elementem empatii jest komponent emocjonalny i prospołeczny, którego z reguły brakuje osobom posiadającym cechy wchodzące w skład ciemnej triady.
Czytaj także: "Kochaj siebie" i "bądź kim chcesz", ale uważaj. Patocoaching z Instagrama może być zgubny

Jak rozpoznać "ciemnego empatę"?

Tak jak już wspomniałam wcześniej, "ciemnego empatę" niełatwo jest rozpoznać – to często osoby, które sprawiają wrażenie szczerze empatycznych i kierujących się dobrymi intencjami, podczas gdy w rzeczywistości myślą jedynie o własnym komforcie i realizacji egoistycznych celów. Oto wskazówki, które mogą świadczyć o tym, że macie do czynienia z "ciemnym empatą".

1. Złośliwe poczucie humoru

Zgodnie z definicją Zygmunta Freuda, złośliwe poczucie humoru objawia się żartowaniem z osób, które z różnych powodów uważa się za gorsze od samego siebie. "Ciemni empaci" często używają humoru do poniżenia innych, co sprawia, że sami czują się lepiej.

2. Pasywno-agresywne zachowania

"Ciemni empaci" raczej nie atakują w otwarty sposób – ich bronią jest pasywna agresja. W jej ramy wchodzi cały szereg destrukcyjnych zachowań, takich jak chociażby karanie milczeniem, kłamanie czy mówienie pozornie neutralnych komentarzy, pod którymi aż kipi wrogość i wściekłość.

3. Wywoływanie poczucia winy

Dzięki temu, że "ciemni empaci" rozumieją emocje innych, potrafią doskonale wykorzystywać je do wywoływania (najczęściej bezzasadnego) poczucia winy, by dopiąć swego.

4. Brylowanie w towarzystwie

Ze względu na element narcystyczny, "ciemni empaci" uwielbiają brylować w towarzystwie. Poza tym, ten typ osobowości raczej nie preferuje knucia intryg w samotności – do zrealizowania swoich celów potrzebuje innych ludzi.

5. Emocjonalna manipulacja

"Ciemni empaci" są doskonałymi manipulantami właśnie dzięki swojej empatii poznawczej. Rozumiejąc co wywołuje nieprzyjemne stany emocjonalne, potrafią bezbłędnie uderzać w czułe miejsca i zadawać psychiczny ból.

6. Czerpanie przyjemności z wprawiania innych w dyskomfort

Empatom posiadającym cechy ciemnej triady przyjemność sprawiają nie tylko poniżające żarty z innych – każda sytuacja, dzięki której wprawią innych w dyskomfort, jest dla nich powodem do osobistej satysfakcji, która podnosi ich poczucie własnej wartości.

7. Skłócanie innych

To kolejna rzecz, która łączy się z czerpaniem przyjemności z wprawiania innych w dyskomfort. Skłócanie innych może służyć "ciemnym empatom" realizacji ich celów lub być ćwiczeniem z manipulacji, dającym poczucie sprawowania kontroli nad innymi, które część z nich uwielbia.

8. Wysoki samokrytycyzm

Narcyzm ma dwa oblicza: z jednej strony wiąże się z przekonaniem o własnej wyjątkowości, a z drugiej z wysokim samokrytycyzmem. Chociaż więc "ciemni empaci" uważają się za lepszych, mają też skłonność do surowego myślenia o sobie, a także do łatwego wchodzenia w rolę ofiary, by osiągnąć cel.

9. Markotność, gdy inni dobrze się bawią

"Ciemni empaci" uwielbiają wprawiać ludzi w dyskomfort, a co za tym idzie – nie cierpią, gdy inni dobrze się bawią, w szczególności, gdy sami stoją z boku.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/382353,10-psychologicznych-mitow-ktore-sam-powtarzasz

Nie taki diabeł straszny, jak go malują?

Jeśli przełożyć badania brytyjskich uczonych na całe społeczeństwo, oznacza to, że niemal 20 proc. stanowią "ciemni empaci". Może ten typ osobowości jest tak powszechny nie bez przyczyny?

Chociaż "ciemnych empatów" przedstawia się często w mediach jako zło wcielone, osoby obdarzone charakterystycznymi dla nich cechami mogą być całkiem "przydatne" społecznie.

Ze względu na charakteryzującą ich psychopatią, "ciemni empaci" bywają świetni w drenujących emocjonalnie większość osób zawodach, takich jak policjant śledczy czy lekarz na ostrym dyżurze.

Ponadto, ponieważ posiadają jedynie empatię poznawczą, potrafią nie angażować się emocjonalnie w sytuacjach zawodowych, co sprawia, że mogą być dobrymi mediatorami, widzącymi sprawę obiektywnie z dwóch perspektyw. Nawet jeśli mają skłonność do skłócania innych, ujawnia się ona raczej w sytuacjach prywatnych.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/391109,joan-collins-wyszla-za-swojego-gwalciciela
"Ciemnym empatą" może być każdy – aktywista, który walczy w ważnej dla was sprawie, ulubiony polityk, bliska koleżanka, a nawet ktoś z rodziny. Doszukiwanie się na siłę u wszystkich złych intencji to paranoja, ale warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte – zwłaszcza na osoby, które bardzo chcą uchodzić za wyjątkowo empatyczne i szczególnie moralne.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut