"Rzucili się na przyszłość naszych dzieci". Tusk na gorąco wypunktował działania PiS

Alan Wysocki
"Rzucili się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci" – napisał Donald Tusk. Lider Platformy Obywatelskiej za pośrednictwem Twittera na gorąco skomentował przegłosowanie przez Sejm nowelizacji Prawa oświatowego, nazywanej "Lex Czarnek". Teraz o losach przepisów zadecyduje Andrzej Duda.
Donald Tusk na gorąco o "Lex Czarnek", który przegłosował PiS. "Rzucili się na przyszłość naszych dzieci". Fot. Tomasz Jastrzębowski / Reporter / East News
"Na koniec rzucili się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci. Najwyższy czas, aby wszyscy zrozumieli, że odsunięcie PiS od władzy to nasze wspólne być albo nie być" – napisał Donald Tusk.

Donald Tusk ostro o PiS po przegłosowaniu "Lex Czarnek"

Przypomnijmy, że o zawetowanie nowelizacji Prawa oświatowego aktywnie zabiegały posłanki Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzystkom udało się spotkać z Agatą Dudą, która miała podzielić ich wątpliwości co do inicjatywy Przemysława Czarnka. Po kilku dniach od rozmowy para prezydencka omówiła kwestię kontrowersji wokół przepisów z ministrem edukacji. Andrzej Duda ma 21 dni, żeby zadecydować o dalszych losach ustawy.


Czytaj także: Ujawniono kulisy spotkania ws. "lex Czarnek". "Rozwiało wszelkie wątpliwości"

Przypomnijmy, ze tak zwane senackie weto odrzucono większością bezwzględną. Na 455 głosujących, 233 posłów było za przyjęciem nowelizacji, 220 było przeciw, a 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

W trakcie sejmowej debaty Teresa Wargocka (PiS) uznała, że PiS i opozycja inaczej rozumieją przepisy Konstytucji. – Podczas prac nad uchwałą nie odbyła się żadna dyskusja. Każdy z nas, Zjednoczona Prawica i opozycja, rozumiemy inaczej zapisy Konstytucji – powiedziała.

Czytaj także: W co tak naprawdę gra Agata Duda ws. "Lex Czarnek"? "Ktoś przypomniał jej, co będzie za 3 lata"

Jak pisaliśmy w ostatnich dniach stycznia, SW Research wykonała dla "Rzeczpospolitej" badanie opinii publicznej w sprawie "Lex Czarnek". Zapytano "Czy obawia się Pani/Pan, że szkoła po reformach ministra Czarnka zostanie upolityczniona?".

Aż 57,4 proc. ankietowany przyznała, że obawia się upolitycznienia szkoły. Brak jakichkolwiek obaw zadeklarowało 15 proc. badanych. Brak zdania w sprawie wyraziło 27,6 proc. osób.
Czytaj także: Nauczyciele odchodzą. Gdzie? Na przykład robić paznokcie. "W końcu czuję, że mój zawód ma prestiż"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut