Dieta Dukana. Jennifer Lopez schudła na niej 25 kg, inni zachorowali. Jaka jest o niej prawda?
O diecie Dukana słyszał każdy. Jedni na niej spektakularnie schudli, inni dorobili się efektu jo-jo i chorych nerek. Jaka jest prawda o diecie proteinowej? Czy warto ją stosować? Przeczytaj ten artykuł i poznaj fakty.
Na czym polega dieta Dukana?
Dieta Dukana polega na ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów i tłuszczy oraz zwiększeniu podaży białka. Osoby stosujące dietę Dukana mają odnotować wysokie spadki masy ciała już w pierwszym tygodniu stosowania diety.Dieta Dukana nie wiąże się z ujemnym bilansem kalorycznym – można jeść tyle, ile się chce, natomiast wymagane jest wprowadzenie aktywności fizycznej. Może to być jazda na rowerze, pływanie, spacery.
Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów w trakcie diety nie można spożywać słodyczy i pić alkoholu. Podczas stosowania diety proteinowej (to inna nazwa diety Dukana) należy pić ok. 5 litrów wody dziennie.
Co można jeść na diecie Dukana? 4 fazy diety Dukana
Dieta Dukana składa się z czterech faz, które mają zaadaptować organizm do nowego stylu życia, hamować apetyt i wspierać redukcję tkanki tłuszczowej.1. Faza uderzeniowa
Czas trwania: 2-5 dni
Zalecenia: spożywanie wyłącznie produktów białkowych
Przykłady produktów: chude mięso, podroby, jaja, tofu, ryby, mleko
Cel: szybka utrata masy ciała
2. Faza naprzemienna
Czas trwania: 10 dni
Zalecenia: dodanie do diety warzyw nieskrobiowych, spożywanie ich co drugi dzień
Przykłady produktów: brokuły, kalafior, marchewka, pomidory, ogórki, dynia, szparagi
Cel: dostarczenie organizmowi energii i witamin
3. Faza ujednolicenia
Czas trwania: zależny od pożądanych efektów (10 dni fazy ujednolicenia to spadek masy ciała o 1 kg)
Zalecenia: dodanie do diety niewielkiej ilości owoców, warzyw skrobiowych, nabiału i produktów pełnoziarnistych
Przykłady produktów: pieczywo, brązowy ryż, kasze, owoce (oprócz bananów), żółty ser
Cel: zwiększenie różnorodności diety, spowolnienie procesu utraty masy ciała, by organizm nie przeszedł w tryb magazynowania i nie doszło do efektu jo-jo
4. Faza stabilizacji
Czas trwania: jak najdłużej (faza stabilizacji ma być podstawą dalszego żywienia)
Zalecenia: dieta nie wyklucza żadnych produktów, raz w tygodniu należy wrócić do proteinowego menu z fazy uderzeniowej
Przykłady produktów: brak ograniczeń
Cel: zwiększenie różnorodności diety, utrzymanie efektów
Z czego wynika popularność diety Dukana?
Autorem diety Dukana jest francuski lekarz Pierre Dukan. Z jego metod korzystała Jennifer Lopez, która na diecie proteinowej schudła ponad 25 kg oraz Dorota Zawadzka (szerzej znana jako „Superniania”) zawdzięczająca Dukanowi utratę 18 kg. Tych osób jest znacznie więcej.W internecie znajduje się mnóstwo forów poświęconych diecie Dukana, bezpłatnych poradników i przykładowych menu. Jeszcze kilka lat temu, kiedy ktoś szybko schudł, od razu wiedziano, że stosuje dietę Dukana. Sąsiadki wymieniały się nawzajem przepisami i motywowały do dalszej pracy.
Wszystko zaczęło się we Francji w 2000 roku. Dr Pierre Dukan wydał wtedy książkę opisującą swoją metodę, nad którą pracował ponad 30 lat. Zatytułował ją: „Nie potrafię schudnąć”. Pozycja w ciągu kilka tygodni wbiła się na listę bestsellerów. W Polsce książkę opublikowało krakowskie Wydawnictwo Otwarte.– Człowiek jest istotą społeczną i lubi naśladować innych. A skoro coraz więcej osób, w tym znanych z ekranu, odchudza się za pomocą tej diety i chwali jej efektami, to inni tej modzie ulegają (źródło: rp.pl).
– Pierwsze „Nie potrafię schudnąć” wydrukowaliśmy w nakładzie tylko 6 tys. egzemplarzy. Co prawda wierzyliśmy w dietę i obserwowaliśmy jej sukces we Francji, ale nie byliśmy pewni, jak przyjmie się na polskim gruncie – wspomina na łamach „Rzeczpospolitej” Marianna Starzyk z Wydawnictwa Otwarte.
Pozycja przez kilkanaście miesięcy zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów sieci Empik, a sama dieta wzbudziła zainteresowanie wśród milionów Polaków.
Czytaj także: Tysiąc kalorii, jarmuż i pilates. Dietetyczka przerażona wyglądem Adele, która schudła 44 kg
Czy dieta dr Dukana jest bezpieczna?
Głównym składnikiem diety Dukana są białka. Z tego powodu w organizmie mogą pojawić się niedobory witamin B1, B5, C, K i cennych minerałów: magnezu, fosforu i potasu. W trakcie stosowania diety proteinowej należy zasięgnąć suplementacji.Z powodu zwiększonej podaży białka zagrożone są nerki. Choć dr Dukan jest pewien, że „od jego diety jeszcze nikt nie umarł”, to wielu dietetyków uważa ją za zbędną i szkodliwą. Najpoważniejszym efektem niepożądanym diety Dukana jest zakwaszenie organizmu i wzrost poziomu cholesterolu.
Skutki uboczne diety dr Dukana:
- senność;
- problemy z koncentracją;
- kłopoty z pamięcią;
- osłabienie;
- drażliwość.
We Francji krytyka diety dr Dukana znalazła finał w sądzie. Michele Cohen, również dietetyk, nazwał dietę proteinową „niebezpieczną fantazją” i zniechęcał do jej stosowania. Dr Pierre Dukan nie wytrzymał krytyki i pozwał Cohena o zniesławienie. Sąd nie przychylił się do stawianych przez niego zarzutów.– Trafiają do mnie ludzie z ogromnym efektem jojo, z 40-stopniową gorączką, wycieńczeni, wyniszczeni. Inni mówią, że czują kwaśność w ustach, bóle głowy, totalnie nie wiedzą, co się dzieje.
Twórca popularnej diety to postać wzbudzająca kontrowersje na całym świecie. Lekarska Rada Francji zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków za przepisanie pacjentom leków odpowiedzialnych za ataki serca. Ponadto krytykowano jego metody edukacyjne: szczupli studenci mieli otrzymywać wyższe oceny.
Czy na diecie Dukana można schudnąć?
Niewątpliwą zaletą diety Dukana jest to, że faktycznie można na niej schudnąć. I to szybko. Niektórzy na diecie Dukana tracą nawet 8 kg miesięcznie. Drastyczna zmiana żywienia nie obywa się jednak bez skutków ubocznych i efektu jo-jo.Osoby, które straciły wymarzoną ilość kilogramów, zaczynają „popuszczać pasa”. Do diety wracają słodycze i węglowodany. Organizm nie chce dopuścić do ponownych niedoborów substancji odżywczych i postanawia je magazynować. Jak? W postaci oponki…
Jednak dieta Dukana wielu osobom może przynieść korzyści. Jeśli wcześniej objadały się słodyczami, nie uprawiały sportu, a ich dieta była uboga w chude mięso i warzywa, to przejście na dietę Dukana może być pierwszym krokiem w kierunku zdrowego stylu życia. Najważniejsze jest to, by nie był to krok ostatni.