Wiceminister zdrowia ujawnia, że w Polsce występują już dwa nowe subwarianty omikronu

Michał Koprowski
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska prognozuje, że koronawirus najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej i szybko nie odejdzie z naszej rzeczywistości. Jak poinformował, aktualnie 96 proc. badanych próbek to omikron, a w Polsce mamy do czynienia już z dwoma nowymi subwariantami tego wirusa.
Waldemar Kraska poinformował o dwóch nowych subwariantach omikronu Fot. Jacek Domiński / East News


W poniedziałek na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska jako gość audycji "24 pytania" apelował, aby niższe statystyki związane z pandemią koronawirusa nie uśpiły naszej czujności. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że omikron zdominował nasz kraj. Odsetek tego wariantu w wykrytych próbkach to aż 96 procent.


Czytaj także: Niedzielski znów o "końcu pandemii"? Ujawnił, co może wydarzyć się w przyszłym tygodniu

– Wariant ten jest bardzo zakaźny, wiele osób choruje. W naszych statystykach nie widzimy wszystkich osób, bo Polacy testują się także indywidualnie, te badania nie są wprowadzane do systemu. Na całe szczęście te przypadki, szczególnie osób, które są zaszczepione, przebiegają w sposób bardzo łagodny – powiedział.

Nowe subwarianty omikronu


Wiceminister zdrowia podczas audycji wskazał, że pomimo widocznego spadku liczby zakażeń, koronawirus pozostanie z nami na dłużej. – Naturalny przebieg pandemii będzie taki, że tych przypadków będzie coraz mniej – powiedział na antenie.

Waldemar Kraska wspomniał również o środkach wczesnej profilaktyki. Zasugerował, że nawyki wynikające z realiów trwającej pandemii powinny zostać zachowane. – Myślę, że pewne nawyki, pewne zasady, do których jesteśmy przyzwyczajeni, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka, to powinno z nami zostać może nie na zawsze, ale na pewno na dłuższy okres – zauważył wiceminister.

Przeczytaj też: Nowy raport MZ z pewną dozą optymizmu. Tak przedstawia się sytuacja epidemiczna w niedzielę

Minister Kraska podczas audycji przyznał, że ciężko przewidzieć jaki będzie przebieg pandemii jesienią. Niektórzy specjaliści przestrzegają, że właśnie wtedy może pojawić się kolejna, nowa mutacja koronawirusa. – Ale to nie koniec pandemii, ta szybko nie da o sobie zapomnieć, nie wiadomo co będzie jesienią – powiedział.

– Mamy już w tej chwili dwa nowe subwarianty mutacji omikron, które występują w naszym kraju – poinformował minister. Zaznaczył, że aktualnie resort zdrowia jeszcze nie wie jak będą zachowywały się nowe subwarianty omikronu. Nie wiadomo także jaki powodują przebieg choroby.

Przebieg zakażenia u dzieci

Wiceminister zdrowia wspomniał, że również u dzieci widać obecnie niepokojący przebieg zakażeń. Podkreślił, że najbardziej narażone na szereg groźnych powikłań po zakażeniu wirusem są dzieci do piątego roku życia, u których szczepienie nie jest jeszcze możliwe.

Może Cię zainteresować: Ilu zaszczepionych Polaków zakaziło się i zmarło na COVID-19? MZ podało dane

– Niestety nawet najmłodsi pacjenci trafiają pod respirator. Ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a nie możemy jeszcze go wspierać szczepionkami – dodał.

Czytaj także: Kłamstwa PiS w całej Polsce, reaguje sama Komisja Europejska. Sikorski: Rząd chce zohydzić UE

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut