Witamy znów w Śródziemiu. Wyjaśniamy, o co chodzi w trailerze "Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy"

Zuzanna Tomaszewicz
Niebawem będziemy mieć okazje do ponownego zanurzenia się w świecie stworzonym przez J.R.R Tolkiena. Podczas tegorocznego Super Bowl pokazano pierwszy zwiastun nadchodzącego serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" od Amazona. Widzimy w nim znajome twarze z książek oraz wydarzenia z "Silmarilliona", dzieła wyjaśniającego podstawy mitologii tolkienowskiej.
O czym opowiada serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy"? Jest pierwszy zwiastun. Fot. trailer "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy"
Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, "The Lord of the Rings: The Rings of Power" to najdroższy serial w historii. Produkcja jednego sezonu pochłonęła aż 465 milionów dolarów (na same prawa autorskie wydano 250 milionów USD) i obliczono, że jeden odcinek serialu będzie kosztował aż... 23 miliony dolarów. Dla porównania ostatni sezon "Gry o Tron" kosztował 90 milionów. Twórcy "LOTR" zapowiedzieli, że powstanie aż 5 sezonów "LOTR-a".

Przypomnijmy, że serial Amazona skupi się m.in. na wątku wykucia słynnych pierścieni. – Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem, siedem dla władców krasnoludów w ich kamiennych pałacach, dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie, w Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie – słyszeliśmy w opublikowanym w styczniu teaserze.


Fabuła serialu rozgrywać się będzie tysiąc lat przed wydarzeniami z "Hobbita" i podróżą Frodo Bagginsa do Mordoru. Akcja skoncentruje się na Drugiej Erze, którą zapoczątkowało unicestwienie Morgotha, zwanego też Władcą Ciemności. Służył mu między innymi Sauron. Premierę tytułu zaplanowano na 2 września.

"Władca Pierścieni: Pierścienie Mocy" - zwiastun

Co widzimy w trailerze serialu?

W pierwszych scenach zwiastuna widzimy miasto z białymi zabudowaniami, potężną wieżą zwieńczoną pochodnią i monumentalnym posągiem przypominającym wizualnie dwie statuy Wrót Argonath z "Władcy Pierścieni: Drużyny pierścienia". To najprawdopodobniej Númenor, ludzkie królestwo. Po jego upadku wygnańcy założyli Gondor.

Dalej trailer przedstawia nam dwie postaci z porożem łosia na plecach. Widzieliśmy je już wcześniej na fotografiach ukazanych w czasopiśmie "Vanity Fair". Twórcy serialu Amazona opisują tych konkretnych bohaterów jako członków koczowniczego ludu przemierzającego Śródziemię.

Następnie zwiastun skupia się na aktorce Megan Richards, której postać należy najpewniej do rdzennego plemienia hobbitów Hartfootów. Zamieszkiwali oni głównie tereny górskie i przyjaźnili się z krasnoludami.

W kolejnych scenach poznajemy Galadrielę, którą w filmowej trylogii Petera Jacksona zagrała Cate Blanchett. Zwiastun pokazuje, jak postać eterycznej elfki (później Pani z Lórien) wspina się po skutej lodem skale – być może jest to fragment scen przedstawiających ucieczkę Ñoldorów z Valinoru. Warto wspomnieć, że Galadriela (w tej roli Morfydd Clark) była jedyną kobietą, która sprzeciwiła się Valarom po kradzieży Silmarilów. Później aktywnie uczestniczyła w buncie.

Mężczyzna dryfujący na deskach rozbitego statku to człowiek o imieniu Halbrand (Charlie Vickers). Nie pojawia się on w książkach J.R.R. Tolkiena. Postać ta spotka na morzu Galadrielę, z którą popłynie do Śródziemia.

Dalej widzimy elfa wojownika, który wda się w romans z ludzką kobietą, uzdrowicielką Bronwyn. Późniejszy fragment zwiastuna daje nam pierwszy wgląd w bohatera granego przez Benjamina Walkera. Mimo różnych plotek aktor nie wciela się w elfickiego kowala Celebrimbor, który odpowiada za wykucie trzech Pierścieni Władzy.
W serialu pojawią się epickie bitwy, jaskiniowe trolle, brodaty krasnolud Durin IV (władca Khazad-Dûm i król plemienia Durina) oraz Elrond (Robert Aramayo). Do tego dochodzi krasnoludzka księżniczka Disa (Sophia Nomvete). Fani Tolkiena narzekają na to, że postać krasnoludki nie ma brody, a w twórczości pisarza przedstawicielki tej rasy takową posiadały. Do tego dochodzi krytyka związana z obsadzeniem w tej roli osoby czarnoskórej. Warto tu podkreślić, że twórca "Władcy Pierścieni" otwarcie sprzeciwiał się rasizmowi i antysemizmowi. Był także przeciwny apartheidowi.
Czytaj także: To najbardziej oczekiwana premiera serialowa roku! Oto pierwsze zdjęcia z "Władcy Pierścieni"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut