Afront wobec Steinmeiera będzie kosztowny? Scholz o "irytującym" zachowaniu Zełenskiego
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Wołodymyr Zełenski miał zablokować udział prezydenta Niemiec w podróży do Kijowa, którą zorganizował Andrzej Duda
- Ten afront wobec Franka-Waltera Steinmeiera skomentowali już Olaf Scholz i Annalena Baerbock
- Kanclerz Niemiec nazwał zachowanie ukraińskich władz "irytującym"
Berlin poirytowany afrontem Zełenskiego wobec Steinmeiera
Nie wiadomo, co Wołodymyr Zełenski chciał osiągnąć poprzez zablokowanie podróży prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do Kijowa, ale skutki jego zachowania mogły negatywnie odbić się na relacjach ukraińsko-niemieckich. A jak podkreślał niedawno Władimir Kliczko, Berlin jest dla Ukrainy "partnerem numer jeden, jeśli chodzi o finansową, humanitarną, masową pomoc uchodźcom i wysyłanie coraz większej ilości broni".
W środę Olaf Scholz otwarcie nazwał zachowanie ukraińskiej głowy państwa "irytującym". Na antenie rbb24 podkreślił, że Steinmeier niedawno został wybrany na drugą kadencję i jest powszechnie szanowany w niemieckim społeczeństwie, które w Kijowie zamierzał reprezentować.
Kanclerz kolejny raz odniósł się także do pytań o to, czy sam planuje wyjazd do Ukrainy. Wymownie zauważył, że był w Kijowie kilka dni przed wybuchem wojny, gdy trwały zakrojone na szeroką skalę negocjacje, mające na celu zapobieżenie tragedii. Teraz działa gorąca linia z kwaterą Zełenskiego. – Właściwie nie ma innego przywódcy, który miałby ze mną tak intensywny kontakt – stwierdził Scholz.
Scholz: Dostarczamy, dostarczaliśmy i dalej będziemy dostarczać broń do Ukrainy
Na szczeście, w świetle ostatnich wydarzeń rząd RFN nie zmienia decyzji dotyczących zbrojenia ukraińskiej armii. – Dostarczamy, dostarczaliśmy i dalej będziemy dostarczać broń – powiedział kanclerz. Przy okazji Scholz potwierdził, iż wspólnie ze stroną ukraińską sporządzono "listę możliwych dostaw" z zasobów branży zbrojeniowej, która "obejmuje broń łatwo dostępną".
W rozmowie z rbb24 niemiecki przywódca wyjaśnił, że w kwestii ukraińskiej należy postępować tak, aby "nie dopuścić do uczynienia Niemiec oraz innych członków NATO stroną tej wojny". – Nie pójdziemy sami. Niemcy nie będą się zachowywać inaczej niż inne państwa – zaznaczył.
Plan wyjazdu z Dudą miał poparcie Baerbock
Wcześniej ukraiński afront skomentowała także szefowa niemieckiej dyplomacji. Jak się okazało, plany dotyczące udziału Franka-Waltera Steinmeiera w podróży przygotowywanej przez Andrzeja Dudę były konsultowane z jej resortem. – Rozmawialiśmy o tej podróży i sądziłam, że byłaby ona sensowna – powiedziała Annalena Baerbock.
Czytaj także: https://natemat.pl/406714,kliczko-krytykuje-afront-zelenskiego-wobec-steinmeiera-rfn-partnerem-nr-1