Minister edukacji wraca z "Lex Czarnek". Podał już konkretny termin
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- W marcu prezydent Andrzej Duda zawetował "Lex Czarnek"
- Minister edukacji zapowiada jednak, że prawdopodobnie już we wrześniu ten projekt wróci w nieco zmodyfikowanej wersji
Temat "Lex Czarnek" pojawił się w środę na antenie radia RMF24. Ministra edukacji Przemysława Czarnka zapytano, na jakim etapie jest nowa ustawa. Poprzednią wersję zawetował prezydent Andrzej Duda.
Minister edukacji zapowiada powrót "Lex Czarnek"
– Ona została ustalona na poziomie członków Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży z Prawa i Sprawiedliwości. Nieco modyfikacji dotyczących terminów zgłaszania tych zagadnień i materiałów przez organizacje pozarządowe, ale generalnie w wielu miejscach powtórka i później uzgodnienia z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które pewnie w maju będą następowały – powiedział na antenie radia Przemysław Czarnek.
Dopytywany, kiedy "Lex Czarnek" powróci, odparł, że zostanie to uzgodnione w maju. – Myślę, że przed 1 września powinniśmy się wyrobić, ale na pewno na jesieni tego roku – przekazał.
Przypomnijmy, że na początku marca Andrzej Duda zawetował ustawę "Lex Czarnek". Prezydent ogłosił swoją decyzję podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Andrzej Duda zawetował poprzedni projekt Czarnka
– Nie będę ukrywał, że apelowali do mnie przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Apeluję do państwa o jedność, brak politycznych sporów. W związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia – powiedział wówczas Duda.
Czytaj także: Niemieckie media bezlitosne dla "lex Czarnek". "Polska młodzież nie żyje na Marsie"
– Apeluję do całej sceny politycznej o jedność, ponieważ możemy spodziewać się także propagandowych ataków na nas mających na celu skłócić nas i wzbudzić niepokój w społeczeństwie. Proszę o powstrzymanie się od politycznych sporów i działanie w interesie RP – podkreślił prezydent.
Dodajmy, że "Lex Czarnek" wywołało protesty nie tylko opozycji parlamentarnej. Głosy sprzeciwu mogliśmy dostrzec ze strony nauczycieli, samorządowców, dyrektorów, uczniów, czy związkowców. Swoje wątpliwości wyrażała również pierwsza dama Agata Duda, która spotkała się w tej sprawie z przedstawicielkami opozycji.
Warto przeczytać: Dzieci z Ukrainy będą uczyć się o rzezi wołyńskiej? Czarnek: "Nie mamy się czego wstydzić"
Pierwszy projekt ustawy zakładał m.in. znaczne zwiększenie nadzoru kuratorów nad placówkami edukacyjnymi oraz wzmocnienie ich roli w decydowaniu o działalności szkół. Zyskaliby oni większą kontrolę kosztem samorządów, dyrektorów, a także samych uczniów i ich rodziców.
Czytaj także: https://natemat.pl/396885,barbara-nowak-mowi-ze-dostala-31-tys-maili