Jest zawiadomienie do prokuratury ws. Przyłębskiej. "Ona i pięciu sędziów złamali prawo"

Natalia Kamińska
05 maja 2022, 17:17 • 1 minuta czytania
Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska utajniła jakiś czas temu oświadczenie majątkowe sędzi TK Julii Przyłębskiej. Potem Przyłębska zmieniła zdanie, ale za to sama utajniła oświadczenia pięciu sędziów TK. Z tego powodu poseł Adam Szłapka złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Powód jest jeden – te dokumenty powinny być jawne.
Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. decyzji Julii Przyłębskiej o utajnieniu oświadczeń majątkowych sędziów TK. Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


– Magister Julia Przyłębska i pięciu sędziów złamali prawo, więc składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – przekazał Adam Szłapka. – Wystosowałem również pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, który jako strażnik Konstytucji powinien zareagować – dodał.

– Kwestia dostępu do informacji publicznej jest wartością konstytucyjną. Tymczasem Julia Przyłębska podjęła działania zmierzające do ukrycia swojego oświadczenia majątkowego oraz oświadczeń pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył polityk swoją decyzję.

Sędziowie TK muszą ujawniać oświadczenia majątkowe

Jak przypomniał, w ustawie zapisane jest, że sędziowie TK są zobowiązani do ujawniania oświadczeń majątkowych. – Niewykonanie tego przepisu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego TK – podkreślił.

Przypomnijmy, że Przyłębska próbowała się już tłumaczyć w tej sprawie, ale w tym samym czasie w mediach pojawiły się informacje, że sędzia miała niedawno kupić dom pod Warszawą, ale nadal korzysta ze swojego mieszkania służbowego za które płaci Trybunał Konstytucyjny.

– Jawność oświadczeń majątkowych nie oznacza, że wszystkie szczegóły związane z prywatną transakcją zakupu nieruchomości mają być jawne – mówiła Przyłębska tygodnikowi "Sieci".

Może cię zainteresować: Przyłębska pouczała w TVP, jak mówić o Trybunale. Sędziowie są niezależni

– Oświadczenia majątkowe składamy po to, by odpowiednie służby mogły sprawdzić, czy dana osoba nie wzbogaciła się w podejrzany sposób. Nie chodzi o ujawnianie tego, gdzie mieszka sędzia, czy dokonał trafnego wyboru przy zakupie nieruchomości. A dziś, na podstawie bezprawnie ujawnionych danych, można do tego dojść – dodała.

Pytana o zakup domu pod Warszawą Przyłębska odparła, że "sprawa jest prosta". Poinformowała tutaj, że wraz z mężem miała dom w Poznaniu, który sprzedała.

Pięciu sędziów TK miało całkiem spore majątki

– Kupiliśmy dom częściowo finansowany kredytem na wsi w okolicach Warszawy. Poza tym dom nie jest nowy, wybudowany został 23 lata temu, podobnie jak ten, który zostawiliśmy w Poznaniu – tłumaczyła.

Warto przeczytać: Pawłowicz złamała przepisy, które sama uchwalała. Dotyczą jej oświadczenia majątkowego

Kontrowersyjne jest nie tylko oświadczenie sędzi TK, ale fakt, że zostały utajnione oświadczenia kilku sędziów tej instytucji. Chodzi o Krystynę Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrębaka.

Wymienieni sędziowie mieli całkiem spore majątki. Dla przykładu Krystyna Pawłowicz ostatnie jawne oświadczenie majątkowe złożyła 30 marca 2020 roku. Wynika z niego, że Pawłowicz miała wtedy 90 tys. złotych oraz 2 tys. dolarów oszczędności. Miała także "metale przemysłowe w depozycie - wartość 150 tys. zł'" A do tego dwa mieszkania.

Czytaj także: https://natemat.pl/410632,przylebska-tlumaczy-sie-z-utajnienia-oswiadczenia-majatkowe