Rzecznik rządu jednoznacznie o palącym problemie PiS. Ta sprawa to bomba pod koalicją

Alan Wysocki
19 maja 2022, 08:29 • 1 minuta czytania
Rzecznik rządu Piotr Müller jednoznacznie powiedział, co sądzi o Izbie Dyscyplinarnej, działającej przy Sądzie Najwyższym. Jej likwidacja to główny warunek Komisji Europejskiej do odblokowania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. – Uważamy, że powinna zostać zlikwidowana – powiedział w imieniu rządu.
Rzecznik rządu jednoznacznie o problemie PiS. Izba Dyscyplinarna do kosza Fot. Tomasz Jastrzębowski / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Rzecznik rządu jednoznacznie o Izbie Dyscyplinarnej. "Powinna zostać zlikwidowana"

– Uważamy, że Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana i przekształcona. W ramach tych negocjacji byli radykałowie, którzy stwierdzili, że skoro to jest pokwitowane, to teraz chcemy uregulować KRS – powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Piotr Müller.

Czytaj także: Brutalna szczerość rzecznika rządu PiS. Wyjawił, ile może kosztować wkrótce benzyna

– Izba Dycyplinarna nie działa w taki sposób, w jaki powinna. Około rok temu stwierdziliśmy, że reforma jest konieczna – dodał. Rzecznik rządu powiedział jednak, że nie zamierza wypowiadać się w imieniu Solidarnej Polski.

Jak wyjaśnił Müller, Zbigniew Ziobro wciąż szykuje poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym. Według polityka są to już kwestie proceduralne. – Nie ma jeszcze finalnej decyzji ze strony Solidarnej Polski. Liczę, że poprze te ustawę – ogłosił.

Czytaj także: "A jak Wy spędzacie weekend?". Tym zdjęciem Morawiecki wywołał burzę, tak zareagowali internauci

– Członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz rząd ten projekt popierają. Pytanie, co zrobi Ziobro, to nie jest pytanie do mnie – zaznaczył. Polityk streścił "kamienie milowe" wypracowane z Brukselą.

– Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest, a jeśli chodzi o przywrócenie sędziów, to dajmy procedurę, w której to może się odbywać – wyliczył. Komisja Europejska miała wycofać się z kwestii Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj także: Miliony euro trafią z KE do państw przyjmujących uchodźców. Na liście jest również Polska

– Mamy samodzielność w zakresie regulowania wymiaru sprawiedliwości – ogłosił. Spór rządu z Zachodem kosztował nas około miliarda złotych oraz utratę środków, które od roku mogły wpływać do naszego budżetu.

Wspomniał o tym Konrad Piasecki, jednak według Müllera Unia Europejska próbowała bezprawnie poszerzać swoje kompetencje. – Jeśli Komisja Europejska poprosi o reformę, do której nie ma kompetencji, to my mamy się na to zgodzić? – odparł.

Czytaj także: Duda twierdzi, że Polska nie dostaje wsparcia na uchodźców. Komisarz UE mówiła co innego...

Jak pisaliśmy w naTemat, otrzymanie środków z KPO nie kończy problemów rządu. Na antenie RMF FM Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że będą one wypłacane ratami. Jeśli nie zrealizujemy warunków Komisji Europejskiej, środki ponownie będą mrożone.

– KE – jak rozumiem – chciałaby je blokować. My głosowaliśmy przeciw zgodzie premiera na przyjęcie Funduszu Odbudowy z mechanizmem warunkowości – zadeklarował minister sprawiedliwości.

Czytaj także: https://natemat.pl/412810,halicki-punktuje-pis-za-neo-krs-ile-pieniedzy-moze-stracic-polska-z-ue