Po tej śmierci widzowie wpadli w rozpacz. Wyjaśniamy finał 4. sezonu "Stranger Things"
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- 2. część "Stranger Things 4" wleciała na Netfliksa w piątek, 1 lipca
- Dwa ostatnie odcinki 4. sezonu "Stranger Things" trwają łącznie prawie 4 godziny
- Finał "Stranger Things" obfitował w kilka niespodzianek i śmierci. Co dokładnie stało się w 8. i 9. odcinku 4. sezonu "Stranger Things"?
- Wyjaśniamy najważniejsze wątki z zakończenia "Stranger Things 4"
Czy Jedenastka odzyskała swoje moce? Jak uciekła z tajnej placówki w Nevadzie?
W 1. części 4. sezonu "Stranger Things" Jedenastka (Millie Bobby Brown) z własnej woli trafia do tajnej, podziemnej placówki w Nevadzie, w której próbuje odzyskać swoje moce. Pomagają jej w tym dr Martin Brenner, czyli Papa (Matthew Modine) oraz dr Sam Owens (Paul Reiser). W 7. odcinku poznajemy bolesne, wyparte wspomnienie El, do którego dociera dzięki komorze do deprywacji sensorycznej o nazwie Nina.
Okazuje się, że pracownik Narodowego Laboratorium w Hawkins, Peter Ballard (Jamie Campbell Bower), to w rzeczywistości obdarzona telekinetycznymi zdolnościami Jedynka (jego prawdziwe imię i nazwisko to Henry Creel) i to on jest sprawcą masakry w laboratorium, za którą obwiniała się Jedenastka. Dziewczynka postanowiła mu się sprzeciwić – doszło do pojedynku, w wyniku którego El otworzyła przejście do Drugiej Strony (Upside Down) i zesłała tam Creela. Tam przeistoczył się on w Vecnę, który zamordował już w Hawkins troje nastolatków.
Dotarcie do bolesnego wspomnienia i odkrycie prawdy przynosi oczekiwane rezultaty. Mimo że Jedenastka traci przytomność i potrzebuje pomocy medycznej, to odzyskuje swoje moce, które straciła w 3. sezonie. Aby się o tym przekonać, unosi wolą umysłu ogromny, stalowy zbiornik Nina.
Jedenastka chce natychmiast jechać do Hawkins i pomóc swoim przyjaciołom, którym zagraża Vecna, jednak zdaniem Papy jest na to za słaba. Naukowiec przykuwa nastolatkę do łóżka, więzi Owensa i ma zamiar kontynuować ćwiczenia Jedenastki. Jak twierdzi, to wszystko dla dobra dziewczyny.
Tajną placówkę atakują jednak żołnierze pod dowództwem podpułkownika Jacka Sullivana (Sherman Augustus), którzy wierzy, że to Jedenastka jest zagrożeniem i to ona stoi za morderstwami w Hawkins. Gdy Brenner próbuje uciec z dziewczyną, zostaje śmiertelnie postrzelony. Sullivan wydaje także rozkaz zastrzelenia Jedenastki, jednak dziewczyna – z pomocą swoich telekinetycznych mocy – strąca śmigłowiec, który spektakularnie wybucha.
W rezultacie Jedenastka wymyka się żołnierzom. Ucieka furgonetką restauracji Surfer Boy Pizza z Mikiem (Finn Wolfhard), Willem (Noah Schnapp), Jonathanem (Charlie Heaton) i Argylem (Eduardo Franco), którzy przyjeżdżają z Kalifornii, aby uratować dziewczynę przez polującą na nią armią.
Po co Vecna mordował nastolatki w Hawkins? Co miał wspólnego z makabrycznymi wydarzeniami z poprzednich sezonów "Stranger Things"?
Okazuje się, że wszystko. Jedynka wyjawia Jedenastce, że po zesłaniu na Drugą Stronę długo ją eksplorował. Gdy odkrył tajemnicze cząsteczki, postanowił uformować je na swoją modłę. – Odkryłem sposób, by wykorzystać mój potencjał. By wyzbyć się mojej ludzkiej powłoki i stać się drapieżnikiem, tak jak było mi to pisane – opowiada.
W 9. odcinku "Stranger Things 4" widzimy, jak prawdopodobnie – na podobieństwo fascynujących go w dzieciństwie pająków i na podstawie starego rysunku – tworzy Łupieżcę Umysłów (The Mind Flayer), który był głównym wrogiem w 2. i 3. sezonie. To nie wszystko – okazuje się, że Vecna stoi za wszystkim, co do tej pory przydarzyło się w Hawkins, łącznie z porwaniem Willa Byersa i atakami demogorgonów. Od początku to on pociąga za sznurki – wyznaje, że szukał mocy Jedenastki, której udawało się jednak zamykać kolejne przejścia.
Morderstwa w Hawkins (w 1. części Vecna zabił Chrissy, Freda i Patricka oraz próbował zamordować Max) są częścią planu Jedynki, aby na stałe otworzyć przejście między Drugą Stroną a Hawkins. Antagonista pokazuje swoją mroczną wizję opętanego miasteczka Nancy, gdy wchodzi do jej umysłu, aby przekazać wiadomość Jedenastce. Do zatarcia granic między obydwoma światami Vecna potrzebuje czterech ofiar – Max odkrywa, że to ona jest ofiarą numer cztery.
Czym były tajemnicze cząsteczki, które Hopper odkrył w łagrze w ZSRR?
Na końcu 1. części Joyce (Winona Ryder) i Murray (Brett Gelman) włamują się do łagru na Kamczatce i ratują Jima Hoppera (David Harbour) oraz Dmitriego "Enzo" Antonova (Tom Wlaschiha) przed Demogorgonem. W 8. odcinku 2. części odkrywają w więziennym laboratorium, że Sowieci eksperymentują na stworach: jeden leży na stole do wiwisekcji, inne znajdują w szklanych zbiornikach.
Grupa odkrywa również tajemnicze, czarne cząsteczki, które wirują za szkłem. Od umierającego sowieckiego dowódcy dowiadują się potem, że są one nazywane Cieniem. Mimo że nie zostaje nam wytłumaczone, czym dokładnie jest Cień, to wiemy, że owe cząsteczki pochodzą z Drugiej Strony. Podobne widzimy potem we wspomnieniu Jedynki, gdy przybierają kształt Łupieżcy Umysłów.
Sowiecki dowódca tłumaczy również, że gdy na skutek walki z Demogorgonem, szklane gabloty w laboratorium zostały zniszczone, cząsteczki weszły w resztę stworów, które "ożyły". W łagru doszło do masakry.
Czy dzieciakom z Hawkins udało się pokonać Vecnę? Jaki był ich plan?
Nancy (Natalia Dyer), Steve (Joe Keery), Robin (Maya Hawke), Lucas (Caleb McLaughlin), Erica (Priah Ferguson), Max (Sadie Sink), Eddie (Joseph Quinn) i Dustin (Gaten Matarazzo) obmyślają plan zniszczenia Vecny. Max, która cudem wyszła z potyczki z Jedynką w poprzednich odcinkach, postanawia być przynętą i pozwolić Vecnie wejść do swojego umysłu. W ten sposób Nancy, Steve i Robin mogą wejść do domu Creelów i zabić potwora.
Plan całej grupy (która wcześniej zaopatrza się w sklepie militarnym w broń i gadżety do obrony) jest skomplikowany i ma kilka faz. Max, Lucas i Erica zostają w zwykłym świecie i jadą do domu Creelów, a reszta przechodzi na Drugą Stronę, gdzie Eddie i Dustin mają za zadanie odwrócić uwagę nietoperzy od kryjówki Vecny. Początkowo plan działa (również dzięki Jedenastce, która we wspomnieniu Max pomaga jej w walce z Vecną).
Szybko wszystko zaczyna się jednak psuć. W bohaterskim akcie odwagi ginie Eddie (o czym później), a Vecna – mimo że zostaje unieszkodliwiony przez Jedenastkę, Steve'a, Nancy oraz Robin i jest ranny – to wciąż żyje, o czym informuje potem Will.
Z kolei do domu Creelów w Hawkins przyjeżdża wraz z kolegami Jason Carver (Mason Dye), szkolna gwiazda koszykówki przekonana o satanistycznym podłożu morderstw w Hawkins. Chłopak atakuje Lucasa, który przez to nie jest w stanie pomóc Max zaatakowanej przez Vecnę.
Dziewczyna ginie (potem wskrzesza ją jednak Jedenastka, o czym za chwilę), co sprawia, że plan Jedynki się ziszcza i otwarta zostaje szczelina między Hawkins a Drugą Stroną. Mimo że Jedynka zostaje ranny w pojedynku, to osiąga swój demoniczny cel – nie sposób więc mówić o zwycięstwie bohaterów, a raczej o remisie. Ostateczna walka z Vecną czeka nas w 5 sezonie "Stranger Things".
Czy Jedenastka zmierzyła się z Vecną?
Z Vecną walczą nie tylko bohaterowie w Hawkins, ale również ich bliscy w różnych częściach USA, a nawet świata. Po ucieczce z placówki w Nevadzie Jedenastka postanawia, że pomoże Max na odległość – grupa nie jest bowiem w stanie szybko dostać się do Indiany. Razem z Mikiem, Willem, Jonathanem i Argylem tworzy prowizoryczną komorę do deprywacji sensorycznej w zamrażarce w pizzerii i zanurza się w słonej wodzie, aby wejść do wspomnienia Max i pomóc jej w starciu z Vecną.
Jedenastka znajduje Max w swoim umyśle i po raz pierwszy od masakry w Narodowym Laboratorium w Hawkins staje twarzą w twarz z Jedynką. Zaciekle walczy z Vecną i początkowo udaje jej się obronić przyjaciółkę, jednak w pewnym momencie to Jedynka przejmuje kontrolę. Przygważdża Jedenastkę do ściany i usiłuje zabić Max.
Dzięki Mike'owi (o czym później) El wyswobadza się z więzów i neutralizuje Vecnę. Dla Max jest już za późno – dziewczyna umiera, lecz Jedenastce udaje się przywrócić pracę jej serca. Dziewczyna pozostaje jednak w śpiączce.
Podczas konfrontacji Vecna mówi Jedenastce, że jej przyjaciele wcale nie wygrali i to dopiero początek (jak szybko się przekonamy, ma rację). Z racji, że Vecna wychodzi cało ze starcia z El oraz przeżywa atak Steve'a, Nancy i Robin, możemy się spodziewać, że ostateczna walka Jedynki i Jedenastki czeka nas w kolejnym, ostatnim już sezonie "Stranger Things".
Czy Hopper i Joyce walczyli z Vecną? Jak uciekli z łagru i wrócili do USA?
Podobnie jak Jedenastka z Nevady, tak Hopper i Joyce pomagają dzieciakom w Hawkins na odległość. O tym, że te są w niebezpieczeństwie, wiedzą bowiem od rządowej agentki i znajomej dr. Owensa. Mimo że całej grupie udaje się wcześniej wydostać z łagru na Kamczatce przez podziemny kanał, Hopper i Joyce postanawiają wrócić do więzienia, aby walczyć z przebywającymi tam Demogorgonami. Wszystkie istoty po Drugiej Stronie mają bowiem jeden umysł, a zabicie stworów osłabiłoby Vecnę.
Hopper i Joyce zwabiają Demogorgony na spacerniak, gdzie Murray używa wobec nich miotacza ognia. Gdy jeden ze stworów wychodzi z pożogi cało, Hopper walczy z nim bronią palną i mieczem. Zabija kreaturę z Drugiej Strony, co znacznie osłabia walczącą z Jedenastką Vecnę.
Po Hoppera, Joyce i Murraya przylatują helikopeterem Enzo i Yuri (Nikola Đuričko). Nie wiemy jednak dokładnie, jak grupa dostaje sie do USA. Miejsce pobytu Amerykanów zna bowiem również wspomniana agentka. Niewykluczone więc, że to ona załatwia bohaterom transport do Ameryki. Na końcu 9. odcinka Joyce i Hopper wracają do Hawkins. Nie doprecyzowano jednak, czy Murray, Enzo i Yuri również przylecieli do Stanów Zjednoczonych.
Kto zginął w finale "Stranger Things 4"?
2. część hitu braci Duffer nie obfitowała w śmierci, mimo że i zapowiadali to aktorzy, i spodziewali się tego widzowie (oraz my). Zginęło jednak kilka osób.
W 8. odcinku "Stranger Things 4" ginie dr Martin Brenner (Papa), który zostaje śmiertelnie postrzelony przez żołnierzy w Nevadzie, gdy próbuje uciec z Jedenastką na rękach z tajnej placówki badawczej. Z kolei w finale z życiem żegna się Jason Carver, szkolny sportowiec, który poluje na Eddiego, gdyż jest przekonany, że to on jest odpowiedzialny za śmierć jego dziewczyny Chrissy (Grace Van Dien). Jason traci życie w domu Creelów, gdy w Hawkins otwiera się szczelina do Drugiej Strony.
Nie były to jednak śmierci, które poruszyły widzów – w przeciwieństwie do tej najważniejszej. W 9. odcinku bohatersko ginie bowiem Eddie Munson, przewodniczący szkolnego klubu D&D "Hellfire Club", którego mieszkańcy Hawkins mylnie uważają za mordercę. Mimo że Eddie pojawia się dopiero w 4. sezonie, to już zdążył stać się ulubieńcem widzów (którzy opłakują jego śmierć w mediach społecznościowych).
Jak zginął Eddie Munson? Po Drugiej Stronie Eddie i Dustin mają za zadanie odwrócić uwagę nietoperzy, aby Robin, Nancy i Steve mogli wejść do domu Creelów i zniszczyć Vecnę. W tym celu Eddie chwyta swoją gitarę i na dachu przyczepy gra spektakularną, metalową solówkę z utworu Metalliki "Master of Puppets". Gdy nietoperze są coraz bliżej, przyjaciele chowają się w środku.
Prowizoryczne zabezpieczenia nie wytrzymują jednak długo i krwiożercze nietoperze dostają się do przyczepy. Dustin i Eddie postanawiają przedostać się przez przejście do normalnego świata, jednak gdy Dustin jest już bezpieczny, Eddie zmienia zdanie, zabiera linę i ucieka z przyczepy, aby na rowerze odgonić nietoperze od portalu prowadzącego do Hawkins oraz dać Robinowi, Nancy i Steve'owi więcej czasu.
Gdy nietoperze dopadają Eddiego, bohater w pierwszym odruchu postanawia uciekać, ale przypomina sobie wszystkie wcześniejsze chwile, gdy uciekł przed zagrożeniem. Tym razem postanawia stawić mu czoła i walczyć z nietoperzami. Niestety ginie w walce. Przed śmiercią zdąży jednak pożegnać się z Dustinem, ktory wraca na Drugę Stronę, aby uratować przyjaciela.
Dwa dni później Dustin spotyka szukającego Eddiego wujka chłopaka i poinformuje go o śmierci nastolatka w "trzęsieniu ziemi" w Hawkins. Wręcza mu kostkę do gitary Eddiego i nazywa zmarłego bohaterem. Możemy się więc domyślać, że ciało Eddiego zostało po Drugiej Stronie.
Czy Vecna zginął?
W finale "Stranger Things 4" Vecna zostaje (tymczasowo) pokonany przez Jedenastkę w sferze umysłu oraz Robin, Steve'a i Nancy w swojej kryjówce w domu Creelów po Drugiej Stronie (Robin i Steve rzucają w niego koktajlami Mołotowa, a Nancy strzela do Jedynki, który wypada przez okno). Gdy cała trójka wychodzi na zewnątrz, przed domem nie ma ciała Vecny, a jedynie trochę jego płonących szczątków.
Dwa dni po wydarzeniach w Hawkins Will mówi Mike'owi, że Vecna nadal żyje, gdyż może go wyczuć po powrocie do miasteczka. Jak twierdzi, Jedynka jest ranny i cierpi, ale nie zginął. – On się nie podda. Nigdy. Dopóki nie zagarnie wszystkiego i wszystkich. Musimy go zabić – podkreśla przerażony chłopak, który w ostatniej scenie ma gęsią skórkę na karku, co oznacza, że potwór jest blisko.
Czy Max umarła?
Max Mayfield to czwarta ofiara Vecny. Mimo że próbuje ukryć się w swoim szczęśliwym wspomnieniu, a Jedenastka usiłuje jej pomóc, to Vecnie/Jedynce/Henry'emu udaje się dopaść nastolatkę. Lucas, który czuwa przy pogrążonej w transie byłej dziewczynie, niestety nie jest w stanie jej pomóc. W starym domu Creelów atakuje go bowiem Jason.
Koszykarz niechcący niszczy walkmana, który w razie niebezpieczeństwa ma uratować Max – ulubiona piosenka bohaterki "Running Up That Hill" Kate Bush wyzwoliła już ją spod wpływu Vecny w 1. części. Na widok lewitującej Max podduszany przez Jasona Lucas zbiera siły i zaczyna walczyć z uzbrojonym sportowcem, a w rezultacie pozbawia go przytomności.
Zanim Vecnę zneutralizuje Jedenastka, za sprawą swojej mocy łamie on Max kończyny i pozbawia ją wzroku. Dziewczyna upada na ziemię i przerażona wyznaje Lucasowi, że nic nie widzi i niczego nie czuje oraz nie jest gotowa na śmierć. Następnie umiera w ramionach swojego zapłakanego byłego chłopaka.
Świadkiem tej sceny jest Jedenastka, która wcześniej dotarła do Max w swoim umyśle w komorze do deprywacji sensorycznej na zapleczu pizzerii w Nevadzie. Zrozpaczona bohaterka postanawia, że nie dopuści do śmierci przyjaciółki i przykłada dłoń do jej serca, próbując przywrócić ją do życia.
Ze scen mających miejsce dwa dni później dowiadujemy się, że Max przebywa w szpitalu w Hawkins w stanie śpiączki. Lucas wyjaśnia Jedenastce, że w domu Creelów serce dziewczyny nagle znowu zaczęło bić, co nazywa cudem (El nie wyjawia mu, że to dzięki niej). Według lekarzy Max może się już nie obudzić, z kolei Jedenastka nie może znaleźć przyjaciółki za pomocą swoich mocy, co nie zwiastuje niczego dobrego. Tego, czy Max przeżyje, dowiemy się więc dopiero w 5. sezonie.
Co się stało z Hawkins? Czym był "śnieg"?
Vecna mówi wcześniej Jedenastce, że to dopiero początek i ma rację. Mimo że Jedenastce udaje się wskrzesić Max, to jej śmierć dopełnia plan Vecny i w całym Hawkins powstają ogromne szczeliny, które prowadzą do Drugiej Strony.
Oficjalnie Hawkins dotknęło potężne trzęsienie ziemi. Na końcu 9. odcinka widzimy miasteczko w stanie kryzysu: z Hawkins wyjeżdżają ludzie, zniszczone są budynki, zginęły co najmniej 22 osoby, a w szkole stworzono tymczasowe centrum dla zaginionych oraz poszkodowanych. Wielu ludzi wciąż sądzi jednak, że katastrofa to sprawka satanistycznego kultu, do którego miał należeć nieżyjący już Eddie Munson, a szczeliny to wrota do Piekła.
W ostatniej scenie na miasto spadają białe drobinki, które z daleka przypominają śnieg. To jednak cząsteczki z Drugiej Strony – dowód, że ten mroczny wymiar miesza się z Hawkins. Od początku dążył do tego Vecna, który mówi Jedenastce podczas ich starcia: "Hawkins spłonie i upadnie, tak jak reszta tego niedorzecznego, spaczonego świata. A ja tam będę. Przyjdę pozbierać resztki, kiedy już będzie po wszystkim. I stworzę z nich coś pięknego".
Wcześniej apokaliptyczną wizją Hawkins Vecna dzieli się z Nancy. – Widziałam ciemną chmurę rozchodzącą się nad Hawkins. Centrum miasta w ogniu. Martwych żołnierzy. I ogromnego stwora z szeroko rozwartym pyskiem. Nie był sam. Wszędzie roiło się od potworów i wojska. Wszyscy nadciągali do Hawkins. Na nasze ulice i do naszych domów – opowiada przyjaciołom dziewczyna.
Wizja Nancy zdaje się sprawdzać na końcu odcinka – nad miastem pojawia się ogromna czarna chmura z piorunami, a pod nią widzimy rozżarzone szczeliny. Łąka, na której stoją bohaterowie, traci kolory, a kwiaty obumierają.
Co dalej z parami w "Stranger Things"? Co zaszło między Jedenastką i Mikiem, Joyce i Hopperem, Nancy i Stevem oraz Max i Lucasem?
2. część "Stranger Things 4" obfituje w emocjonalne i romantyczne momenty. Joyce i Hopper sugestywnie rozmawiają o swojej wielokrotnie przekładanej randce, a widzowie w końcu doczekują się ich pierwszego pocałunku. W ostatniej scenie finału para trzyma się za ręce.
W 1. części zobaczyliśmy również, że Nancy i Steve (która obecnie jest w związku z Jonathanem) wciąż mogą czuć do siebie miętę. Podczas misji po Drugiej Stronie Steve szczerze wyznaje dziewczynie, co do niej czuje i dzieli się z nią marzeniami o wspólnej przyszłości. Nancy nie odpowiada Steve'owi, jednak gdy do Hawkins wraca Jonathan, wydaje się niepewna swoich uczuć wobec Byersa.
Podobnie jak Nancy i Steve, również Max i Lucas byli w przeszłości parą. Im również udaje się w końcu otworzyć i w uroczej konwersacji umawiają się na randkę do kina. Niestey może do niej nigdy nie dojść. Gdy dziewczyna zostaje zaatakowana przez Vecnę i umiera na rękach chłopaka, ten jest zrozpaczony. W późniejszych scenach widzimy, że Lucas nieustannie czuwa przy szpitalnym łóżku nieprzytomnej Max, którą wskrzesiła Jedenastka.
Pięknego momentu doczekują się również fani Jedenastki i Mike'a, czyli bohaterów, którzy żywią do siebie uczucia od dzieciństwa i oficjalnie są parą. Gdy El walczy z Jedynką w swoim umyśle i prawie zostaje przez niego pokonana, Mike w końcu wyznaje jej miłość w pięknej scenie: wyjawia, że kocha ją od samego początku i nie wyobraża sobie bez niej życia, które zaczęło się dopiero, gdy ją spotkał.
Zmobilizowana przez chłopaka El, zbiera więc siły i pokonuje (choć tylko tymczasowo) Vecnę. Po niepowodzeniu w uratowaniu Max Jedenastka zamyka się jednak w sobie i nie rozmawia o tym z Mikiem.
Czy Will jest gejem? Co było na obrazie, który dał Mike'owi?
Spekulacje o orientacji seksualnej Willa krążą wśród widzów od dawna, a w "Stranger Things" są na nie liczne dowody. W 1. części sezonu również pojawiło się wiele wskazówek sugerujących, że Will Byers jest gejem oraz kocha Mike'a Wheelera. Chłopak z tęsknotą spogląda na Mike'a, a kiedy ten mu mówi, że uważa go za swojego najlepszego przyjaciela, w jego oczach widać niewysłowiony smutek. Will narzeka też na Jedenastkę i stara się uzmysłowić Mike'owi, że dziewczyna go okłamuje.
W części 2. te domysły zostają potwierdzone, chociaż nic nie jest powiedziane wprost. Gdy podczas podróży do Nevady Mike dzieli się z Willem swoim lękiem o przyszłość związku z ukochaną El, przyjaciel wręcza mu zwinięty w rulon obraz, który namalował jeszcze w Kalifornii. Internauci spekulowali, że jest to portret Mike'a, malunek przedstawia jednak kilku rycerzy walczących z olbrzymim smokiem, na których czele stoje Mike z symbolem serca na tarczy.
Mike jest zachwycony obrazem, a Will szybko dodaje, że namalował go na prośbę Jedenastki (co raczej nie jest prawdą). Jak podkreśla, to właśnie serce spaja całą drużynę. Potem z ust chłopaka padają dwuznaczne słowa.
– Bez serca rozpadlibyśmy się. Nawet Nastka. Zwłaszcza ona. Przez te ostatnie miesiące bez ciebie była taka zagubiona. Ona tak bardzo różni się od innych... A kiedy jesteś inny, czasami czujesz się jak pomyłka. Ale dzięki tobie ona wcale nie czuje się pomyłką. Bycie inną czyni ją lepszą osobą. To daje jej odwagę do walki. Jeśli była dla ciebie wredna albo zdawało się, że cię odtrąca, to dlatego, że tak jak ty bała się, że cię straci. (...) Jedenastka cię potrzebuje i zawsze będzie – mówi pełen emocji Will.
Możemy się jedynie domyślać, że w rzeczywistości nie mówi o swojej przybranej siostrze, ale o sobie. A nawet jeśli Will faktycznie opowiada o Jedenastce, to jest to dowód dojrzałości chłopaka, który stawia szczęście przyjaciół nad swoje własne.
Gdy pocieszony przez Willa Mike skupia się na obrazie, chłopak odwraca się do szyby furgonetki i ukradkiem płacze. Wszystkiemu przygląda się jego starszy brat Jonathan, który jak się zdaje, domyśla się, o co chodzi. Później, w pizzerii w Nevadzie, rozpoczyna z Willem wzruszającą rozmowę, podczas której podkreśla, że chłopak zawsze może z nim porozmawiać i będzie go kochał bez względu na wszystko. Wówczas Will zalewa się łzami, a bracia czule się przytulają.
Czytaj także: https://natemat.pl/422749,final-4-sezonu-stranger-things-naprawde-jest-epicki-ale-recenzja