Podpisano protokoły. Szwecja i Finlandia wezmą udział w naradach NATO, ale bez jednego prawa
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO ze względu na rosyjską agresję w Ukrainie
- Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne
- Jens Stoltenberg określił podpisanie dokumentów, jako "naprawdę historyczny moment". Sekretarz generalny NATO ws. akcesji zwrócił się również do Turcji
"Historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa"
– Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii i Szwecji, dla NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Stoltenberg, aby następnie podkreślić, że nie obyło się bez obaw, ale "w ramach NATO znaleźliśmy porozumienie".
Sekretarz generalny organizacji przekazał również, że "Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich". – Liczę, że wszystkie państwa sojusznicze NATO zapewnią szybką ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii – dodał oraz zwrócił się do Turcji, której podziękował za "konstruktywne podejście".
"Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie"
– Na szczycie NATO w zeszłym tygodniu sojusznicy zgodzili się, żeby zaprosić Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Właśnie w tej chwili ambasadorowie podpisali protokoły akcesyjne – poinformował Jens Stoltenberg.
– Finlandia i Szwecja będą silnymi i ważnymi sojusznikami. Nasze wspólne siły są wyszkolone (...). Dzielimy te same wartości i zmagamy się z tymi samymi wyzwaniami w rejonie Morza Bałtyckiego i dalej. Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie, dlatego ważne jest, abyśmy w tym niebezpiecznym momencie naszej historii stali wszyscy razem – dodał sekretarz generalny NATO.
Podpisanie protokołów akcesyjnych sprawiło, że oba kraje starające się o członkostwo w Sojuszu będą mogły uczestniczyć w naradach NATO, jako obserwatorzy – bez prawa głosu. Jens Stoltenberg zaznaczył, że "od teraz Szwecja i Finlandia będą miały status krajów zaproszonych".
Sekretarz generalny dodał również, że "ostatnim razem proces ratyfikacji zajął 12 miesięcy". W przypadku tych dwóch państw prawdopodobnie będzie inaczej, ponieważ, jak twierdzi Stoltenberg "mówimy o miesiącach".
"Nasze członkostwo w NATO przełoży się na bezpieczeństwo całego Sojuszu"
Ambasadorzy państw członkowskich podpisali dokumenty akcesyjne w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto oraz minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde. – Bardzo cenimy sobie wsparcie wszystkich sojuszników w sprawie naszego dołączenia i czekamy, aż proces zostanie ukończony. Nasze członkostwo w NATO przełoży się nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo całego sojuszu – powiedział szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto.
– Jest to prawdziwa przyjemność być w siedzibie NATO wśród przyjaciół. Właśnie wzięliśmy udział w historycznym momencie. Dzisiaj jest to znaczący krok do pełnoprawnego członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO (...) Szwecja będzie w ramach sojuszu przykładać się do budowania pokoju i bezpieczeństwa. Wspólnie zadbamy o stabilizację w regionie – zadeklarowała szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde.
Czytaj także: https://natemat.pl/422527,skandal-z-ambadorem-ukrainy-w-berlinie-melnyk-obraza