"Pandemia się skończyła". Działania Bidena i szczepienia przynoszą efekty w USA
- W ciągu ostatnich dwóch tygodni w USA każdego dnia służby potwierdzały około 65 tys. nowych przypadków koronawirusa
- Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że "nigdy nie byliśmy bliżej końca" pandemii COVID-19
- W czwartek Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił rozpoczęcie procesu wyszczepiania społeczeństwa drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi
Program z udziałem Joe Bidena nagrano kilka dni temu, kiedy amerykański prezydent odwiedził Auto Show w Detroit. Nagranie wyemitowano w niedzielę w "60 Minutes" w stacji CBS. – Pandemia się skończyła. Nadal mamy problem z Covid-19. Nadal nad tym dużo pracujemy, ale pandemia się skończyła – stwierdził Joe Biden.
Biden: "Pandemia się skończyła"
Warto jednak dodać, że rząd USA wciąż określa COVID-19 jako chorobę, która zagraża zdrowiu publicznemu. Z powodu koronawirusa zmarło tam do tej pory ponad milion osób, co stawia Stany Zjednoczone na pierwszym miejscu pod tym względem.
W Indiach, które są drugim krajem na świecie z największą liczbą zgonów, zmarło blisko 530 tys. osób. Joe Biden nieustannie namawia do szczepień, podkreślając, że to wciąż najlepsza ochrona przed zachorowaniem.
Z danych Johns Hopkins University wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w USA każdego dnia służby potwierdzały około 65 tys. nowych przypadków koronawirusa. To wciąż dużo, ale liczba zakażeń spada niemal w każdym stanie. Każdego dnia z powodu COVID-19 umiera z kolei około 400 osób.
Szef WHO: "Nigdy nie byliśmy tak blisko końca tej pandemii"
Światowa Organizacja Zdrowia również utrzymuje, że pandemia koronawirusa nadal stanowi zagrożenie na skalę światową, jednak jej szef powiedział kilka dni temu, że jej koniec "jest w zasięgu wzroku". Liczba zgonów jest obecnie najniższa od marca 2020 roku, czyli od czasu wybuchu pandemii.
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, poinformował też o wytycznych dla rządów, które mają pomóc w ostatecznej walce z koronawirusem. To sześć raportów, w których znajdują się wytyczne dotyczące testów, szczepień oraz praktyk w zakresie zarządzania chorobą.
Nie brakuje także informacji o środkach kontroli infekcji w placówkach opieki zdrowotnej, zapobieganiu dezinformacji, a także zaangażowaniu społeczności.
Druga dawka przypominająca w Polsce
WHO szacuje, że dzięki szczepionkom przeciwko COVID-19 tylko w 2021 roku udało się uniknąć 19,8 mln zgonów. Na całym świecie podano dotychczas 12 mld dawek. Organizacja ostrzega jednocześnie, że koronawirus nadal jest "globalną sytuacją kryzysową" – w tym roku zmarło już ponad milion osób.
Przypomnijmy, że w czwartek Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił rozpoczęcie procesu wyszczepiania społeczeństwa drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi. Do punktów szczepień mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 12. rok życia. Seniorzy automatycznie otrzymują e-skierowanie.
Wraz z nadejściem jesieni grozi nam wzrost liczby zakażeń, więc polski rząd – jak zapowiedział Adam Niedzielski – wprowadza szczepionki celowane w wariant Omikron. Pacjenci mogą skorzystać z preparatów Pfizera i BioNTechu lub Moderny. Dla osób, które były zaszczepione produktem Johnsons&Johnsons przeznaczono jedynie szczepionkę Pfizera.