Polska dostanie pieniądze z KPO? Decyzja Brukseli ws. rozwiązań Szynkowskiego vel Sęka

Klaudia Łyszkowska
13 grudnia 2022, 19:48 • 1 minuta czytania
Przełom w kwestii wypłacenia Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy? Kolegium komisarzy w Brukseli zaakceptowało kierunkowe rozwiązania w ustawie o sądach zaproponowane przez Polskę. Nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym ma być jeszcze w tym tygodniu procedowana w Sejmie. 
Bruksela zaakceptowała rozwiązania w sprawie KPO zaproponowane przez ministra do spraw Unii Europejskiej. Fot. Wojciech Olkusnik/East News

We wtorek kolegium komisarzy Komisji Europejskiej w Brukseli zaakceptowało kierunkowe rozwiązania w ustawie o sądach, które zaproponował minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak ustalili dziennikarze Wydarzenia Polsat News, Szynkowski vel Sęk powiedział o tzw. kamieniach milowych, które są warunkiem wypłacenia pieniędzy z KPO.

Morawiecki: "należy jeszcze chwilę poczekać z wyciąganiem wniosków”

Premier Mateusz Morawiecki zapytany o odblokowanie polskiego KPO zaznaczył, że jest dobrej myśli, jednak "należy jeszcze chwilę poczekać z wyciąganiem wniosków".

Podczas konferencji prasowej Morawiecki był także pytany, czy istnieje jakiś plan zmian w prawie, który pozwoliłby na zrealizowanie wszystkich kamieni milowych w celu odblokowania pieniędzy. Przekazał wtedy, że minister Szymon Szynkowski vel Sęk wrócił we wtorek z Brukseli i "w ciągu najbliższych paru godzin będzie przedstawiał ostateczne rezultaty tamtych rozmów". – Mamy taką debatę zaplanowaną dosłownie w najbliższym czasie – zapowiedział premier.

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO

W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przekazał, że Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne w sprawie polskiego KPO. Jak dodał, dokument podpisał komisarz Paolo Gentiloni.

Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską już w czerwcu. Jednak należne Polsce pieniądze nie zostały wypłacone ze względu na niewypełnienie tzw. kamieni milowych, określających niezbędne warunki, które Polska musi wypełnić. Chodzi przede wszystkim o niezależność sądownictwa i Ustawę o Sądzie Najwyższym, która stała się punktem spornym z Komisją Europejską.

Wówczas przedstawiciele Komisji uznali, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Chodzi o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Spór o KPO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Dotyczy to kwestii m.in. uchylania immunitetów sędziowskich.

W związku z niewykonaniem tego postanowienia pod koniec października ubiegłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Polacy uważają, że rząd powinien pójść na ustępstwa

Większość Polek i Polaków oczekuje zażegnania sporu z Komisją Europejską, by w końcu pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogły trafić do Polski. Takie wnioski można wysnuć z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Na pytanie, czy Polska powinna pójść na dalsze ustępstwa względem Komisji Europejskiej, żeby uzyskać 36 miliardów euro grantów i pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy, większość respondentów opowiedziało się właśnie za ugodami.

"Zdecydowanie za" ustępstwami było 28,4 proc. ankietowanych. Opcję "raczej tak" wybrało 28,3 proc. Z kolei "zdecydowane nie" ustępstwom mówi 21,6 proc. osób biorących udział w badaniu, "raczej nie" – 10,9 proc. 10,8 respondentów nie miało zdania na ten temat.