Brzezinski komentuje donos Macierewicza na TVN. Wspomniał o animozjach KRRiT wobec stacji
- KRRiT wszczęła postępowanie dotyczące ukarania TVN za reportaż na temat prac podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza
- Głos w tej sprawie zabrał także ambasador USA Mark Brzezinski. - Niektórzy przedstawiciele KRRiT wyrazili swoje animozje w stosunku do TVN - stwierdził w rozmowie ze stacją
Przypomnijmy najpierw, że chodzi o nagrodzony Grand Pressem reportaż "Siła kłamstwa" autorstwa Piotra Świerczka. Materiał po raz pierwszy ukazał się w programie "Czarno na białym" w TVN24 we wrześniu 2022 roku.
O co chodzi KRRiT ws. programu TVN-u?
Ujawniono w nim m.in. relacje osób uczestniczących w pracach podkomisji smoleńskiej i nieznane dotąd wnioski z amerykańskiego raportu NIAR, w których eksperci albo wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii w Smoleńsku w 2010 roku. Wnioski te zostały pominięte w raporcie podkomisji Antoniego Macierewicza.
Na reportaż TVN24 poskarżył się sam Macierewicz, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że należy wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie możliwego ukarania TVN.
KRRiT twierdzi, że chce sprawdzić, "czy audycja pt. 'Czarno na białym: siła kłamstwa' wyemitowana w programie TVN 24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu".
Brzezinski wspomniał o animozjach KRRiT wobec TVN
Sytuację skomentował już ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. - Muszę jasno powiedzieć: nie jest tak, że rząd amerykański nie uznaje prawa urzędów regulacyjnych do działań w Polsce. Jednak niektórzy przedstawiciele KRRiT wyrazili swoje animozje w stosunku do TVN. Obecny proces musi być prowadzony w sposób rozważny, tak żeby każdy krok realizował zasady praworządności - stwierdził dyplomata w wywiadzie dla TVN 24.
I dodał: "Uwielbiam być w Polsce, pamiętając o tych wszystkich mediach takich jak Onet, "Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", TVN czy TVP". - W Polsce mamy bardzo silne środowisko mediów i możemy być z tego dumni. Zachodnie firmy widzą obecność TVN jako gwarancję dla nich. Te firmy tworzą tysiące miejsc pracy i czują się uspokojone, widząc, że istnieje wiele różnych redakcji w tym TVN - wskazał Brzezinki.
Dodajmy również, że w ubiegłym tygodniu stacja TVN poinformowała, że "w odpowiedzi na pismo z KRRiT TVN wniósł o umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego".
Telewizja przekazała jednocześnie, że w razie braku umorzenia spółka oraz amerykański inwestor będą bronili swoich praw przed sądami w Polsce oraz międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi. Całość opisanego dokumentu jest dostępna na stronie telewizji.