Filmy muzyczne dla fanów Eurowizji. Oto siedem rozśpiewanych tytułów, które nakręcą cię na konkurs
- Eurowizja to telewizyjne widowisko muzyczne organizowane od 1956 roku. To też wijeden z najdłużej emitowanych programów w historii.
- Dwa półfinały i finał to jednak za mało dla żądnych wpadających w ucho piosenek i rywalizacji fanów. Na szczęście jest też pełno filmów muzycznych, które w mniejszy lub większy sposób pasują do estetyki konkursu.
- Na naszej liście jest 7 tytułów: od oczywistej komedii z Willem Ferrellem po filmy o narodzinach gwiazd.
Filmy muzyczne to bardzo obszerny temat i nie sposób go w całości zmieścić w jednym artykule. Dlatego celowo pominąłem biografie zespołów i artystów, których w ostatnich latach wychodzi mnóstwo ("Elvis", Bohemian Rhapsody" itd.), a także klasyczne musicale (jak "Grease" czy "Moulin Rouge"). Skupiłem się na fabułach, które pasują do lekkości Eurowizji, choć nie zabrakło też poważniejszych klimatów, bo i sam konkurs obfituje w poruszające ballady.
Filmy dla fanów Eurowizji. 7 tytułów, które zobaczysz online
Choć konkurs Eurowizji wydaje się mega popularny, to filmowcy rzadko się nim inspirują (z wyjątkiem pierwszej propozycji). Na listę wrzuciłem 7 filmów, kierując się głównie soundtrackiem, wątkiem konkursowej rywalizacji i zdobywania sławy. Nie każdy spełnia oba warunki, ale ma inne atuty, które przypadną do gustu fanom Eurowizji. Wszystkie za to obejrzymy w pełni legalnie online - w serwisach streamingowych lub VOD.
1. Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga (Netflix)
Popularny komik, scenarzysta i producent Will Ferrell ma żonę Szwedkę – Vivecę Paulin (jest również aktorką) i to właśnie ona pokazała mu takie cudo jak Eurowizja. Z perspektywy Amerykanina musiało to być coś niezwykłego, że cały kontynent "bije się" na piosenki. Fascynację konkursem (pojawił się nawet na finale w 2018 roku) przekuł na komedię romantyczno-muzyczną ze swoim udziałem. Wyszedł zabawny i emocjonujący film i w zasadzie jedyny, którego akcja kręci się wokół Eurowizji. A jedna z piosenek – "Jaja Ding Dong" – stała się hitem internetu.
2. Gwiazdorskie życie (SkyShowtime)
Jedyny na liście mockument, czyli satyra stylizowana na dokument. W tym wypadku to sroga szydera z muzycznego showbiznesu obserwowana przez pryzmat zaliczającego wzloty i upadki Connera (Andy Samberg) – założyciela fikcyjnej pop-rapowej grupy The Style Boyz. Film oprócz durnowatych gagów, fajnych piosenek i ogólnego klimatu kultowego trio The Lonely Island (w którego skład wchodzi właśnie Samberg) ma też w zanadrzu rzucające na kolana występy gościnne: od Rihanny, Mariah Carrey i Miley Cyrus, przez 50 Centa, Nasa i Snoop Dogga, po Seala, Ringo Starra i Michaela Boltona. Taka plejada gwiazd to raj każdego fana Eurowizji.
3. Mamma Mia! (Netflix, SkyShowtime, Prime Video)
Dla wielu osób Eurowizja kojarzy się przede wszystkim z zespołem ABBA. W 1973 roku grupa zajęła trzecie miejsce, ale już rok później wygrała w finale z piosenką "Waterloo" – od tamtego żaden inny zwycięzca konkursu nie osiągnął aż tak dużego sukcesu. I nie wypuścił tylu ogólnoświatowych i nieśmiertelnych szlagierów. Oparto na nich musical, a także film w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård). Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego eksperymentu, to teraz macie okazję, a jeśli wam mało, to powstał jeszcze sequel: "Mamma Mia: Here We Go Again!".
4. Narodziny gwiazdy (VOD)
Styl muzyczny Lady Gagi, jej szalone stroje oraz jej sceniczny wizerunek mocno inspirują eurowizyjnych artystów. Niektóre piosenki nawet brzmią bardzo w jej stylu. Autorka takich przebojów jak "Just Dance", "Poker Face", "Bad Romance", "Telephone" czy "Alejandro" jest też zdolną aktorką, która wystąpiła w kolejnym remake'u filmu (np. w 1976 r. oglądaliśmy "narodziny" Barbry Streisand u boku Krisa Kristoffersona) i zdobyła Oscara za piosenkę "Shallow", którą wykonała z Bradleyem Cooperem. Fabuła filmu też pasuje do Eurowizji - to właśnie na tym festiwalu narodziło się wiele gwiazd - patrz oczko wyżej.
5. Pitch Perfect (Netflix, SkyShowtime, Prime Video)
"Pitch Perfect" to cała filmowa trylogia i nawet serial, którą się albo kocha, albo nienawidzi. Dla jednych może być zbyt słitaśna i kiczowata, dla drugich to typowa amerykańska komedia studencka i kopalnia doskonałych popowych piosenek w wykonaniu... a capella. Tak jest, w filmie obserwujemy zacięte rywalizacje grup, które nie używają żadnych instrumentów z wyjątkiem własnych strun głosowych. Trochę jak na Eurowizji, gdzie mamy do czynienia z pół-playbackiem, bo tylko wokaliści śpiewają na żywo, a reszta muzyków udaje.
6. Sing (ViaPlay, Netflix, SkyShowtime, Prime Video)
Piosenki w filmach animowanych to połowa sukcesu, a w przypadku "Sing", jak sam tytuł sugeruje, głównie chodzi o śpiewanie. Jego bohaterami są zwierzęta, które biorą udział w konkursie wokalnym – na mniejszą skalę niż Eurowizja, ale z równie wielkim zaangażowaniem. Chcą w ten sposób uratować upadający teatr. W "Sing" usłyszymy aż 65 piosenek – od klasyków m.in. Franka Sinatry przez współczesne od np. Katy Perry po utwór "Faith" napisany przez Arianę Grande i Steviego Wondera na potrzeby filmu. Głosów użyczyli m.in. Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane i Scarlett Johansson. Powstał też równie udany sequel.
7. Szkoła rocka (SkyShowtime)
Eurowizja co roku pokazuje, że rock nie umarł i czasem może pokonać nawet najlepszy pop (najsłynniejsze przykłady to oczywiście Maneskin i Lordi). Stąd listę zamyka film z Jackiem Blackiem w roli głównej, w którym ten gatunek muzyki gra pierwsze skrzypce. Tym razem znany aktor i lider zespołu Tenacious D wciela się w bezrobotnego rockmana. Sytuacja życiowa zmusza go do zostania nauczycielem w szkole, ale trafia się tam okazja: jeśli namówi swoich podopiecznych do wzięcia udziału w bitwie muzycznej, a oni wygrają, to zainkasuje niezłą sumkę. Wkrótce zmieni priorytety i choć z góry wiadomo, jak to wszystko się skończy, to zupełnie nie przeszkadza nam to w dobrej zabawie.